CESTA NA KO CHANG

března 23, 2017

Přišel čas rozloučit se s Ko Sametem a vyrazit na Ko Chang. Od hotelu máme zdarma taxi do přístavu i loď, takže se nemusíme o nic starat a v pohodě plujeme do přístavu Ban Phe.

Směr Ban Phe

S těmahle dvěma batohama plus jedním dalším co mám já, se táhneme celou cestu. Totální pitomost, což jsme bohužel v době našeho plánování nevěděli. Jak píšu v článku Co zařídit před cestou, příruční zavazadla jsou naprosto dostačující.

Už nikdy více tolik věcí
Jdeme počkat na smluvené místo na minibus, nikde nikdo, jen my dva. Cena byla 300 B na osobu, docela málo na to, jak nás prozatím všude stahovali. Začíná nám to být trochu divné. Moje podezření stoupá každou další minutou, kdy jsme už měli sedět v minibuse. Po asi hodině čekání nás nějaký pán nakládá do auta a odváží. No super, jedeme s bůhví kým a bůhví kam.

Nekonečné čekání na minibus
Po asi 15 minutách zastavuje kdesi u silnice. No paráda, takže teď nás tu vyhodí a co bude dál? Naštěstí za chvíli přijíždí autobus. Naše obavy byly zbytečné, prostě jen nenaplnili minibus, tak nás šoupli do autobusu. A není to ledajaký autobus, je to party bus! Nechybí tu nic, diskokoule, světla, obří reproduktory, růžové záclonky a obrázky duhových poníků. Vážně.
K autobusům ještě jedno doporučení, pokud si dáváte batohu dolů, nechte si všechny cennosti u sebe. Nikdy se nám nic neztratilo, ale občas se to stává a je zbytečné riskovat.

Party bus

Party bus
Jízda busem trvá zhruba 4 hodiny, docela dlouhé a i přes klimatizaci únavné, ale v autobuse je pár lidí, navíc samí pohodáři, takže cesta ubíhá celkem rychle. Dojíždíme do přístavu Laem Ngop, ze kterého jezdí lodě na Ko Chang, kupujeme lístky na loď a čekáme na odplutí. Lístek stojí 80 B na osobou, loď je schopná přepravit i minibusy, auta a motorky. V hlavní sezónně jezdí od 6:00 do 19:30 zhruba každou hodinu. Doporučuji neplánovat tak, že chytnete poslední spoj. Thajci se s časy moc nepářou a mohlo by se vám stát, že přijedete pozdě. Nebo vám loď o pár minut odpluje. Časy v sezónně a mimo sezónu se mohou lišit, aktuální info najde na stránkách Ko Chang ferry.

Ko Chang nás vítá za soumraku
V přístavu na Ko Changu už čekají nachystaní taxikáři. Nachystaní nacpat co nejvíce lidí co jednoho auta, byznys je byznys že jo. Tentokrát už se ale nedáme a smlouváme o ceně, úspěšně, místo 300 B platíme 200 B. Kdybysme věděli, jak pojedeme, tak to možná nevezmeme ani za 50 B. Já jsem na tom celkem dobře, sedím jen na kraji, ale přítel vyfasoval místo na zemi. Oba máme co dělat, abysme v prudkých kopcích nevypadli z auta. Výraz myslím hovoří za vše.

Cesta taxíkem
Postupně lidé vystupují a my si můžeme konečně normálně sednout a vychutnávat nádherné výhledy na kopce Ko Changu. Po hodině cesty dojíždíme k našemu ubytování, Nature beach resortu a už na příteli vidím, že bude zle. Únava po celodenní cestě si vybírá svou daň, já dostanu vynadáno, proč jsem vybrala tak debilní ubytování, přítel zase dostane vynadáno, že se nepodílel na plánování. První hádka až po týdnu, docela slušné skóre. Drželi jsme se ještě dobře :-)) V chatce je naštěstí jen studená sprcha, takže se oba hned hezky zchladíme. Ubytování máme tentokrát skromnější bez klimatizace, bez lednice a bez teplé vody. Bungalow je ale čistý a za super cenu, na 5 dní na přespání bohatě stačí. Jdeme se v klidu najíst a po dvou pivech upadáme do spánku.

Polévka Tom Kha Kai po cestě pomohla
A jaké plyne poučení z cesty? Vaše cesta nebude nikdy tak rychlá, jak jste si naplánovali podle map. Thajci to moc neřeší, klidně přijedou pozdě, po cestě zastavují všude možně a to, že vás nechají čekat, je jim úplně jedno. Pak to zase chtějí dohnat šílenou jízdou, kdy se zároveň modlíte, držíte a nechápete. A nakonec je mi jejich přístup sympatický. Proč se stresovat kvůli nepodstatnému? Tohle bychom se od nich měli učit. Takže vydechnout, nadechnout, dát si dvě hodiny rezervu a nestresovat se. Ono to vždycky nějak dopadne :-)

You Might Also Like

0 komentářů