JAK SE PŘIPRAVIT NA DLOUHODOBÉ CESTOVÁNÍ

března 20, 2017

Upgrade 6.10.2018:
Jelikož se aktuálně chystám na půlroční cestu, zjišťuji další praktické informace, které jsem do článku doplnila.


V předchozím článku jsem popisovala, jak jsme neodletěli kvůli špatnému pasu a naší lehkovážnosti. Na základě této a dalších zkušeností jsem sepsala seznam věcí, na které je potřeba před cestou myslet. Vycházím z příprav na Asii, ale dost tipů se může hodit po celém světě ať už na kratší či delší cesty.Pas a víza

ZKONTROLUJTE SI PAS. Ideálně ještě před nákupem letenky. Za prvé jestli ho vůbec máte a za druhé, jestli s ním můžete jet. Každá země má pro vstup jiné podmínky na platnost pasu a do mnoha zemí existují vízové povinnosti. Dokonce ani s vízem nemusí být vyhráno, stačí, když si nastavíte datum vstupu do země s malou rezervou, zpozdí se vám letadlo a vysněná dovolená je pryč. Nepodceňujte tedy přípravu, vše si pečlivě nastudujte a ověřte. Když si nebudete jistí, obraťte se raději na příslušnou ambasádu, než na anonymní diskuze na internetu. A když už se obrátíte na ambasádu, věřte jim a řiďte se jejich radami. Nejspíš vědí, co a proč vám radí. Někdy není od věci ani druhý pas, pečlivě schovaný a připravený v záloze, ať už pro případ krádeže či dostatečného počtu volných stránek pro razítka a víza.

Plán cesty

Itinerář je určitě potřeba pro to, abyste si ujasnili, kam chcete jet, jaké jsou vzdálenosti mezi místy a jak dlouho vám celá cesta přibližně zabere času. Přesný rozpis dle dnů už si ale nedělám, protože nikdy nemůžu dopředu vědět, kde se mi jak bude líbit a odkud naopak budu chtít rychle vypadnout. Jsem bohužel typ, který se na plány až přehnaně fixuje a když něco nedopadne, jsem dost rozhozená a vzniká zbytečný stres. Naštěstí jsem se ponaučila, už se snažím v plánování krotit, neupínat se na plány a cestovat spíše stylem “vidět méně, ale vnímat více” než “musím toho stihnout co nejvíc".


Rezervace ubytování 

Záležitost dost úzce spjatá s itinerářem a za mě nerezervovat. Ubytování je lepší hledat na místě, protože v případě Asie jsem se mockrát přesvědčila o tom, že fotky jsou extrémně zkreslující, neodpovídá lokalita či popis, recenze jsou protichůdné. A pak se člověk nestačí divit, kam přijede. Bez rezervace jste časově flexibilnější, můžete omrknout situaci na místě, často najdete i ubytování, které není na webu a mnohdy se dá domluvit i lepší cena. Pokud si chcete rezervovat ubytování dopředu (třeba v případě první cesty je to pochopitelné), vybírejte takové, kde je možnost storna až do dne před příjezdem. Nikdy nevíte, kdy se vaše plány změní a rezervací s možností storna minimalizujete finanční ztráty. Dobré je taky nerezervovat na celou dobu pobytu, ale třeba jen první dva dny - když se vám ubytování nebude líbit, můžete se přesunout bez finančních ztrát. Pro rezervace v Asii se mi osvědčila více Agoda, v Evropě Booking, levné ubytování v hostelech pak na Hostelworld. Pro srovnání cen, nezávislé recenze a reálné fotky používám TripAdvisor.


Kopie dokumentů 

Je vhodné si udělat alespoň 2 kopie všech dokumentů, které máte - pas, víza, letenka, platební karta, občanka, řidičák, cestovní pojištění, kartička zdravotní pojišťovny, případné rezervace ubytování, nechat si udělat záložní průkazkové fotografie. Většinou jsme u sebe nosili kopie dokumentů a originály nechávali na ubytování v trezorech. Také je dobré veškeré dokumenty vyfotit a uložit v telefonu, případně na dropbox apod.

Mezinárodní řidičský průkaz

Všichni to riskujeme bez nich a pak nadáváme na pokuty. Stojí 50 Kč, takže určitě udělat. Slibuji, že už si ho konečně taky zařídím. Mezinárodní řidičský průkaz je nezbytně nutný v případě, že budete mít nehodu a budete nárokovat úhradu nákladů na ošetření od vašeho poskytovatele cestovního pojištění. 

Platební karty


Doporučuji mít vždy minimálně jednu záložní platební kartu. Osvědčilo se nám mít peníze na spořícím účtě a na běžné účty posílat jen částku, kterou jsme chtěli aktuálně použít. Na dost místech v Asii měli staré terminály a i při vyšších částkách stačil jen podpis, což není zrovna bezpečné. Zjistěte si ale předem, jaké má vaše banka podmínky (a zda vůbec umožňuje) pro nouzový převod, potvrzovací SMS na ukradený telefon je vám k ničemu a k penězům se nedostanete ani vy. Pozor na to, že v některých zemích vám první vyjedou peníze a pak až karta, stačí trocha nepozornosti či roztržitosti a karta zůstane v bankomatu. Také pozor na dobu platnosti karty, ocitnout se v zahraničí bez platné platební karty by bylo dost nepříjemné.

Cestovní pojištění

Dnes už samozřejmá věc, stojí pár korun (v porovnání s náklady na cestování), takže nemá smysl na něm šetřit a zbytečně riskovat. Vše zařídíte z pohodlí domova pomocí srovnávačů a uzavírání smluv na dálku. Než ale vezmete první nejlevnější nabídku, důkladně si prostudujte, jaké pojišťovna nabízí krytí. Super je využít srovnávač pojištění, např. zde https://www.porovnej24.cz/cestovni-pojisteni, kde si můžete v klidu porovnat nabídky a získat potřebné informace.

Zdravotní pojištění

Při pobytu v zahraničí trvajícím déle než 6 měsíců se můžete odhlásit od zdravotního pojištění v ČR. Každá pojišťovna má trochu jiné podmínky, u té mojí stačilo sepsat prohlášení, odevzdat kartičku a při opětovném přihlášení jen prokáži, že jsem po uvedenou dobu byla pojištěna jinak (cestovním pojištěním). 

Očkování 

Není úplně levné a zároveň je předmětem tolika sporů, že by o něm šel napsat celý článek. Nejsem lékař, ale osobně si myslím, že pro a proti jsou celkem vyvážená, takže spíš záleží na vašem osobním pocitu. My jsme jeli hned napoprvé na dva měsíce do tří zemí a přišlo nám lepší, nechat si očkování udělat. Vydrží cca 30 let, takže při dalších cestách už nic řešit nemusíme. Máme žloutenky a břišní tyfus, na osobu vyšly obě očkování na cca 5 tis. včetně aplikace. Břišní tyfus se očkuje v jedné dávce, žloutenka je ve třech dávkách a poslední se aplikuje půl roku od první. První dvě dávky se dávají s odstupem jednoho měsíce a ochrání na 90%, takže i když jedete na poslední chvíli, dá se to stihnout. Pokud jedete na 2 týdny na dovolenou a budete jen v turistických oblastech, je očkování spíše zbytečné, ale raději se poraďte s lékařem dle konkrétní destinace.

Internet, roaming 

Při dovolené neřeším a spokojím se s wi-fi na hotelích a restauracích. Vždy mi to stačilo, ušetřím a když jsem náhodou někde bez internetu nezblázním se, spíš naopak. Je neuvěřitelně uklidňující a osvobozující neviset pořád na telefonu. Při delším pobytu nebo nutnosti pracovat se dá koupit místní SIM za pár korun. Když je hodně dat, stačí jedna SIM i pro dva lidi, kteří připojení mohou sdílet přes hotspot.

Zavazadla

I když máte až obsedantní pocit, že toho máte málo a že si prostě musíte vzít 20 kg zavazadel na osobu, tak věřte, že nemusíte. Vystačit se dá v pohodě s příručním zavazadlem. Nejedete do džungle, koupit potřebné věci můžete všude. A pokud jedete do džungle, pár dní absence šamponu vás asi nerozhodí. Oblečení Vám vyperou v prádelnách za pár korun na každém rohu, prádlo je krásně čisté a voňavé. Není třeba mít obavy, kvalita je super a cena zlomková oproti ceně, kterou vám za vyprání naúčtuje hotel. A když Vám oblečení dojde/ztratí se/roztrhá, vždy se dá koupit nové. Pokud máte v plánu se více přesouvat, je určitě lepší kvalitní batoh než kufr.

Dejte o sobě vědět 

Když se chystáte na delší dobu pryč a (nejen) mimo Evropu, je celkem logické, že vaši blízcí o vás mají starost. Pro jejich klid, ale i pro vaše bezpečí je dobré sepsat seznam míst, kde se budete pohybovat, včetně adres na hotely, kontaktů na ambasády, vaše osobní údaje (včetně čísla pasu a cestovního pojištění), info o časovém posunu. Zdaleka nemám plán den po dni na 6 měsíců dopředu, ale mám tento dokument nahraný ve složce na dropboxu, kde k němu mají rodiče i přítel přístup a vždy, když údaje doplním, mají aktuální info . Zároveň mám ve složce i výše zmíněné kopie veškerých osobních dokladů. Také doporučuji registraci v aplikaci DROZD, kterou provozuje Ministerstvo zahraničí České republiky. K čemu je to dobré? Cituji ze stránek ministerstva: Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Plná moc

Za posledních pár let jste s úřady neřešili vůbec nic, pak ale odjedete a jako naschvál se něco vyskytne. Pro tyto případy můžete někoho z vašich blízkých vybavit plnou mocí, aby vás dotyčná osoba mohla v případě potřeby zastupovat.

Pošta

Abyste měli jistotu, že vám neunikne žádné důležité úřední psaní, zřiďte si datovou schránku. Udělají ji na každé poště, kde je dostupná služba CzechPoint. Úřady mají povinnost veškeré písemnosti zasílat nejen poštou, ale i do datové schránky. Také můžete nějakou blízkou osobu vybavit průkazem příjemce, který opravňuje k vyzvedávání pošty (mimo té, která je určená do vlastních rukou a na tu máte datovou schránku). Průkaz příjemce se dá opět vybavit na jakékoli poště za cenu 200 Kč.Věřím, že seznam vám před cestou dobře poslouží. V případě, že budete mít jakékoli dotazy, kontaktujte mne, pokud to bude v mých silách, ráda pomohu a poradím.

Šťastnou cestu :-)You Might Also Like

0 komentářů