NEJVĚTŠÍ OSTROV VIETNAMU PHU QUOC

dubna 28, 2017

Ostrov Phu Quoc je největším a v současnosti asi nejpropagovanějším ostrovem ve Vietnamu. Díky tomu se na něj můžete vydat i bez víz, která jsou jinak do Vietnamu potřeba. V současnosti je znám pro krásné pláže, pepřové farmy, lov perel či výrobu rybí omáčky. Z minulosti je nechvalně proslulý svým “Coconut tree prison”, vězením sloužícím americké armádě.
Na Phu Quoc se vydáváme lodí z města Ha Tien, po předchozí zkušenosti už se mi na loď nechce lézt ani trochu, ale co mi zbývá. V přístavišti si kupuji hromadu ovoce za pár korun, alespoň si tu cestu zpříjemním. K mému překvapení za chvíli připluje obří loď s pohodlnými sedačkami, klimatizací, voda zdarma je samozřejmostí. Celou cestu se promítá lehce bizardní propagandistické video o Vietnamu. Chvíli je to sranda, ale pak raději vylézáme na palubu a užíváme si jízdu na lodi.
V přístavu jako vždy čekají taxíky, tentokrát normální auta, docela zírám, v autě jsem neseděla víc jak měsíc :-D Navíc zdejší taxíky používají bez diskuze taxametry, ceny jsou férové a nikdo nešidí. Paráda, konečně se nás nikdo nesnaží natáhnout.
Vzhledem k předchozím zkušenostem jsme předem rezervované ubytování zrušili a budeme vybírat až na místě. Z taxíku se necháme vyhodit v centru města, nejdříve si dáme oběd v jedné z místních jídelen a pak budeme shánět ubytování. Místní jídelna se pozná jednoduše, u stolu sedí třeba 30 lidí, společně stolují a odpadky končí na zemi. Líbí se mi, jak všichni sedí pospolu, užívají si jídlo a povídají si. To není jak u nás “rychle, rychle a šup zpátky do kanclu”. Najednou je všude prázdno, skončila doba oběda a nastal čas úklidu. Vlastně je to i celkem praktické, smést všechno najednou ze země, no stress.
Dáváme se do řeči s jedním mladým klukem, samozřejmě že ví o pár ubytováních. Jak by ne, když zde spolu lidé evidentně ještě komunikují. Přítel s ním nasedá na motorku, cca za půl hodinky se vrací, máme vybráno. Bungalov v krásné zahradě, s lednicí, klimatizací, vlastní koupelnou, v okolí spousta restaurací a hospůdek, na pláž 5 minut pěšky. A cena? 20 dolarů na noc. Vietnam je opravdu o dost levnější než Kambodža či Thajsko. A lidé neuvěřitelně příjemní, už teď se mi nechce zpátky domů. Chci zůstat tady, s těmi usměvavými lidmi, ať už je to majitelka bungalovu, rodinka, ke které jsme chodili na večeři nebo stará babička, která má stánek u našeho ubytování.
Na Phu Quocu se určitě nebudete nudit, za 5 dní jsme stihli navštívit několik pláží, výrobnu rybí omáčky, pepřovou farmu, včelí farmu i vězení Coconut tree prison. To ve mě zanechalo asi nejhlubší dojmy, jsem totální pacifista, nesnáším války a konflikty a při pohledu na to, co všechno jsou si lidé navzájem schopni udělat, se mi chce vždy brečet. O to víc jsem nechápala Vietnamce, kteří se na tomhle místě dokázali smát. Šlo přeci o jejich historii a předky.
Četla jsem spoustu názorů na to, že ve Vietnamu jsou hezčí místa, než je Phu Quoc, já srovnání nemám, ale za mě byl Phu Quoc super a za návštěvu určitě stojí. Pláže jsem viděla určitě hezčí na jiných místech, ale pro poznání kultury, historie a super jídla je určitě fajn se sem vypravit. Vše se ale rychle mění, i na Phu Quocu probíhala masivní výstavba nových resortů a věřím tomu, že nebude trvat dlouho a turistický ruch tohle krásné místo pokazí.
Poslední den, den odjezdu mi dává další podnět k zamyšlení. Ob jeden bungalov od nás je Němec s Vietnamskou prostitutkou, ta si dovolí na chvíli sednout venku a odpočinout, načež on jí zmlátí. Naštěstí je ještě dost lidí, kteří nejsou lhostejní a dost z nás, co to vidíme, se jí zastane. S prostitucí se v Asii setkáte na každém rohu, osobně mi přijde smutné, že někteří lidé, jezdí do těchto zemí jen za jedním účelem a nevidí krásu těchto zemí, nesnaží se proniknout do kultury a myšlení lidí, ale berou je jen jako zboží či laciné sluhy ke svojí zábavě.
Takto se s námi rozloučil Phu Quoc, nebylo to zrovna hezké, ale k zamyšlení a uvědomění si vlastních životů to byl přínos. Každopádně za jednoho blbce z Evropy ostrov nemůže a na chvíle zde strávené budu moc ráda vzpomínat. Opět se budu opakovat, ale Vietnam mi strašně přirostl k srdci, doufám, že se sem ještě někdy vrátím a budu mít možnost procestovat více jeho částí.
Ubytování nalezené na místě, lepší než přes internet :-)

Zahradu měli krásnou a upravenou

Spousta lidí je miluje ale za mě byl tenhle můj první a poslední. Hnusné a do pěti minut strašný průjem :-D
Některé pláže mají sytě žlutý písek
Vězení Coconut tree prison, zatímco mě bylo hloupé i fotit, místní se smáli...ach jo
Můj překvapivě největší objev na pepřové farmě byl ten, že kešu oříšky rostou na stromě :-))

Ne toto roztomilé štěňátko opravdu nikdo nesní. Hojně rozšířená pověra, že Vietnamci jedí psy je pravdivá jen na půl. Ano jedí, ale jedná se o speciálně chované druhy a jídlo je to spíše sváteční. Takže jaký je rozdíl mezi prasetem chovaným na maso a psem na ten samý účel?

Přednáška o pepři

Místní kotviště lodí

Jídlo ve Vietnamu je totální porno, nejraději bych jedla od rána do večera 

Včelí farma a pokus o udržení ekosystému

Výrobna rybí omáčky...slušný smrad všude :-))


You Might Also Like

2 komentářů

 1. Teda to je vážně pěkné :) A chtěl bych se zeptat, jestli jste byli někdy na tomto ostrově: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/co-je-k-videni-na-thajskem-ostrove-ko-samui ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-)
   Na Ko Samui ne, ale kamarádka tam jezdí a je spokojená. Já mám letos v plánu v Thajsku Ko Jum, Ko Lanta a Ko Ngai, ale třeba i na Samui dojde, uvidíme :-)

   Vymazat

MÁŠ DOTAZ? NEVÁHEJ A NAPIŠ :-)

Název

E-mail *

Vzkaz *

Asie (51) 6 měsíců v Asii (39) Sama na cestě (29) Thajsko (24) Vietnam (16) První velká cesta (15) Kambodža (8) Doprava v Thajsku (7) Evropa (7) Práce na cestách (7) Dobrovolnictví (6) Malajsie (6) Myanmar/Barma (6) Rozpočet Thajsko (6) Bangkok (5) Ha Giang north extreme motorbike loop (5) Na pár dní pryč (5) Vietnam na motorce (5) Workaway (5) Ko Chang (4) Koh Phayam (4) Langkawi (4) O cestování (4) Digitální nomádství (3) Doprava v Kambodže (3) Siem Reap (3) Vztahy na cestách (3) Angkor Wat (2) Atrakce Langkawi (2) Cat Ba (2) Cestovní pojištění (2) Dlouhodobé cestování (2) Ha Long bay (2) Irsko (2) Koh Rong (2) Kuala Lumpur (2) Moken sea gypsy (2) Nákup letenek (2) Německo (2) Phnom Penh (2) Plánování (2) Rady a tipy (2) Rezervace ubytování (2) Rozpočet Malajsie (2) Tetování Thajsko (2) Ao Nang (1) Athény (1) Ayutthaya (1) Bagan (1) Bago (1) Berlín (1) Bezpečnost (1) Budapešť (1) Cameron Highlands (1) China town Singapore (1) Cliffs of Moher (1) Copywriting (1) Death Railway (1) Doklady (1) Dublin (1) Dánsko (1) Flixbus (1) Galway (1) Ha Tien (1) Hanoi (1) Ho Chi Minh (1) Inle Lake (1) Kanchanaburi (1) Khao Sok (1) Ko Kood (1) Ko Kut (1) Ko Lanta (1) Ko Mak (1) Ko Ngai (1) Ko Samet (1) Ko Samui (1) Ko Wai (1) Kodaň (1) Krabi (1) Langkawi průvodce (1) Little India Singapore (1) Mandalay (1) Marina Bay Singapore (1) Mawlamyine (1) Maďarsko (1) Melaka (1) Most přes řeku Kwai (1) Moulmein (1) Myanmar/Barma základní informace (1) Penang (1) Perhentian islands (1) Phi Phi (1) Phu Quoc (1) Phuket (1) Prachuap Khiri Khan (1) Před nákupem letenky (1) Railay Beach (1) Ranong (1) Rayong (1) Rozpočet (1) Rozpočet Kodaň (1) Rozpočet Myanmar (1) Rozpočet Singapore (1) Saigon (1) Sapa (1) Sihanoukville (1) Singapore (1) Tam Coc (1) Trable při odletu (1) Vietnam nemocnice (1) Yangon (1) Yen Bai (1) Zamýšlení se (1) Řecko (1) Žitava (1) Životní změna (1)