SIEM REAP A MONUMENTÁLNÍ ANGKOR WAT

dubna 05, 2017

Do Siem Reapu jsme zamířili hlavně kvůli slavnému starobylému chrámovému komplexu Angkor Wat. Původně hinduistické hlavní město Kambodže se později transformovalo směrem k buddhismu a v současnosti je se svojí rozlohou 162,6 hektarů největší církevní památkou na světě. Celý komplex je monumentálním představitelem tradiční khmerské architektury a naštěstí se i přes války dožil současnosti v celkem zachovalé podobě, takže si jeho krásu můžeme jít vychutnat i my.
Tedy nejdříve si dáme snídani :-) Už před naším ubytováním nás oslovuje tuk tukář s nabídkou celodenní projížďky po chrámech za cenu 15 dolarů. Zdá se nám to až podezřele levné, ale po předchozí cestě jsme líní shánět něco jiného, takže mu kývneme a jdeme se nasnídat. A první kulturní šok je na světě. Kambodžané prostě hází všechny zbytky jídla, ubrousky, vajgly atd. na zem. Ne, že by tam nebyly koše, jsou u každého stolu, ale nikdo je nepoužívá. Však se to pak zamete. Začínám přemýšlet, že je to snad i praktičtější. Samozřejmě to tak nefunguje ve všech restauracích, ale v těch, kam chodí hlavně místní, se s tím můžete setkat dost často. V Thajsku jsme se s tím naopak nesetkali vůbec nikde. Po jídle k nám přistupuje žebrák s malou holčičkou. Něco jsme si již stihli načíst o mafiích a obchodování s dětmi, takže víme, že peníze bychom jim dávat neměli. Jídlo už máme bohužel dojezené, a ačkoli nám pohled do tmavých, smutných dětských očí rve srdce, mafii podporovat nechceme, takže je musíme odmítnout. Na cestu do Angkor Watu nabalujeme pár sušenek a bonbónů.


Tuk tukář nás jako první zaveze k pokladnám na vstupné, my jsme platili 20 dolarů za osobu (rok 2016), letos (2017) už je vstupné 37 dolarů na osobu. Pak už se jede k hlavnímu chrámu, dle kterého se obecně nazývá i celý komplex. Ačkoli i ostatní chrámy mají svá jména, pojmenování Angkor Wat je zažité pro celý areál. Vysadí nás před vchodem, mávne někam rukou, že ho zde pak najdeme a odfrčí.
U vstupu mě oslovují dva vcelku slušně oblečení pánové a že jestli mám něco na zakrytí rukou. S tím jsem samozřejmě počítala, takže kromě šatů ke kotníkům mám ještě v kabelce schovaný šátek. Ale že to prý nestačí a musím mít tričko. A hned hned mávají na paní u prvního stánku, která na mě narve tričko s dlouhým rukávem a chce 20 dolarů. Trik, že na Vás oblečení navléknou, aby Vám pak bylo hloupé odmítnout se používá dost často. Nedáme se a jelikož se cena nedala příliš usmlouvat, jdeme ke stánku o něco dál, kde si koupím tričko za 5 dolarů. Chvíli máme pocit vítězství - než nám dojde, že jsme se nechali ošidit. Tričko s dlouhým rukávem není potřeba, stačí jen zakrytá ramena šátkem a to pouze v místnostech, kde se modlí. Alespoň jsme nenakoupili u prvního domluveného stánku a nestála nás tahle zkušenost tolik. Ve finále se mi dlouhý rukáv velice hodí na zakrytí čerstvého tetování na ruce.
První chrám, samotný Angkor Wat je úžasně obrovský, monumentální a dech beroucí. Bohužel turistů opravdu spousta, takže ani nemáme úplně chuť ho detailně prozkoumávat, uděláme si pár fotek a jdeme zpátky. Po cestě potkáváme žebračku se spícím miminkem. Podle toho, co jsme se dočetli, dítě nejspíš není její a je zdrogované, aby vypadalo, že spí. Okolo běhají další žebrající děti. Z toho už se rozbrečím. A ještě teď po více než roce, když sepisuji článek, se mi hrnou slzy do očí. Z bídy a chudoby, která lidi dohání k šíleným skutkům, z kontrastu mezi bohatými turisty a totální bídou, z lhostejnosti a nespravedlnosti světa. Rozdáváme připravené sušenky a jdeme hledat náš odvoz.
No jo, ale jak ho máme najít, když je jich tu asi 200. A všichni vypadají stejně. Jak tuk tuky, tak jejich majitelé. V hlavě se nám honí myšlenky o dalším podvodu a že asi byla celkem blbost platit předem. Naštěstí ne všichni chudí jsou zároveň i nepoctiví, odchytl nás sám a můžeme se vydat dál. Nakonec to byla opravdu celodenní vyjížďka, při které jsme viděli spoustu dalších chrámů, které mne nadchly mnohem víc, než samotný Angkor Wat. V dalších chrámech bylo výrazně méně turistů a daleko větší klid, takže jsem si mohla v klidu vše prolézt a vychutnávat atmosféru dávných dob. Zde jsem teprve opravdu pořádně pocítila ducha historie i samotné stavby. Cesta zpátky při západu slunce podél nádrže, u které dováděly opičky tento prožitek už mohla jen umocnit. Kambodža mi hned první den dopřála pořádnou dávku proměnlivých emocí, na které už v životě nezapomenu.
Poznámka k fotografiím: bohužel si nepamatuji názvy všech chrámů a budov, mě k prožitku stačilo vidět, cítit a fotit a nijak jsem se po názvech nepídila. Když pojedete tuk-tukem, zaveze Vás ke všemu důležitému, pokud pojedete po vlastní ose na kole nebo motorce jsou všude k dispozici mapy. My měli mapu a základní info nachystané i na ubytování.
Tip na závěr - celý komplex je možné projet i na motorce nebo na kolech, pěšky nedoporučuji, pokud chcete něco vidět. Osobně mi přišel tuk-tuk nejlepší, věděl, co nám ukázat, ale nepospíchal na nás, na vše jsme měli klid a čas a nemuseli jsme se o nic starat.


Přístup k hlavnímu chrámu Angkor Watu, lidí jak na Václaváku

Celý komplex stále funguje jako modlitební místo

Chrám je opravdu monumentální

Chrám a odpadkáč :-D

Knihovna

Proslulé věže Angkor Watu


Tady už jsem si mohla památky vychutnávat sama

Povšimněte si, kolik obličejů je ukryto v kamenech

Polorozpadlé, avšak stále úchvatné

Pocitová teplota asi tak 1000 stupňů

Tahle holčička má štěstí, její rodiče provozují restauraci v areálu chrámu

Odlehlejší chrám v lese

Některé chrámy se opravují, dojem to ale nezkazí

Tady si člověk uvědomí svoji malost, aneb schody do nebe

Opuštěné, zastrčené uličky mě baví nejvíc

Další místo bez lidí

A ještě jedno :-)

Stromy zde postupem času prorostly se stavbou

Tento je z nich asi nejznámější

Vodní nádrž

Začíná zapadat slunce, jedeme domů

Mapa areáluYou Might Also Like

2 komentářů

  1. O Angkor Wat jsem přemýšlela během pobytu ve Vietnamu, protože to bylo poměrně blízko a hodně cestovatelů tam takhle přejíždí. Jenže času moc nebylo a nechtěla jsem nijak kvaltovat, tak jsem nakonec vynechala. Každopádne hezký článek a já se těším, až někdy zavítám do Kambodžy a kouknu i sem právě :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji a rozhodně doporučuji, je to opravdu hodně intenzivní zážitek. Obecně Kambodža mi dala za celou cestu asi nejsilnější emoce, ještě se o tom budu rozepisovat v dalších článcích :-)

      Vymazat

MÁŠ DOTAZ? NEVÁHEJ A NAPIŠ :-)

Název

E-mail *

Vzkaz *

Asie (51) 6 měsíců v Asii (39) Sama na cestě (29) Thajsko (24) Vietnam (16) První velká cesta (15) Kambodža (8) Doprava v Thajsku (7) Evropa (7) Práce na cestách (7) Dobrovolnictví (6) Malajsie (6) Myanmar/Barma (6) Rozpočet Thajsko (6) Bangkok (5) Ha Giang north extreme motorbike loop (5) Na pár dní pryč (5) Vietnam na motorce (5) Workaway (5) Ko Chang (4) Koh Phayam (4) Langkawi (4) O cestování (4) Digitální nomádství (3) Doprava v Kambodže (3) Siem Reap (3) Vztahy na cestách (3) Angkor Wat (2) Atrakce Langkawi (2) Cat Ba (2) Cestovní pojištění (2) Dlouhodobé cestování (2) Ha Long bay (2) Irsko (2) Koh Rong (2) Kuala Lumpur (2) Moken sea gypsy (2) Nákup letenek (2) Německo (2) Phnom Penh (2) Plánování (2) Rady a tipy (2) Rezervace ubytování (2) Rozpočet Malajsie (2) Tetování Thajsko (2) Ao Nang (1) Athény (1) Ayutthaya (1) Bagan (1) Bago (1) Berlín (1) Bezpečnost (1) Budapešť (1) Cameron Highlands (1) China town Singapore (1) Cliffs of Moher (1) Copywriting (1) Death Railway (1) Doklady (1) Dublin (1) Dánsko (1) Flixbus (1) Galway (1) Ha Tien (1) Hanoi (1) Ho Chi Minh (1) Inle Lake (1) Kanchanaburi (1) Khao Sok (1) Ko Kood (1) Ko Kut (1) Ko Lanta (1) Ko Mak (1) Ko Ngai (1) Ko Samet (1) Ko Samui (1) Ko Wai (1) Kodaň (1) Krabi (1) Langkawi průvodce (1) Little India Singapore (1) Mandalay (1) Marina Bay Singapore (1) Mawlamyine (1) Maďarsko (1) Melaka (1) Most přes řeku Kwai (1) Moulmein (1) Myanmar/Barma základní informace (1) Penang (1) Perhentian islands (1) Phi Phi (1) Phu Quoc (1) Phuket (1) Prachuap Khiri Khan (1) Před nákupem letenky (1) Railay Beach (1) Ranong (1) Rayong (1) Rozpočet (1) Rozpočet Kodaň (1) Rozpočet Myanmar (1) Rozpočet Singapore (1) Saigon (1) Sapa (1) Sihanoukville (1) Singapore (1) Tam Coc (1) Trable při odletu (1) Vietnam nemocnice (1) Yangon (1) Yen Bai (1) Zamýšlení se (1) Řecko (1) Žitava (1) Životní změna (1)