SAIGON - MĚSTO, KTERÉ NIKDY NESPÍ

května 02, 2017

Ho Chi Minh aneb postaru Saigon, totální blázinec a šílenství, město, které Vás nenechá spát a největší párty naší cesty. Nebudu tvrdit, jaký jsem cestovatel a co všechno jsem v Saigonu a jeho okolí stihla za 3 dny navštívit a bez ostychu se přiznám, že jsme celý pobyt zde prachsprostě prokalili...a stálo to za to! Takže jak to bylo se Saigonem?

Do Saigonu jsme přiletěli z ostrova Phu Quoc, cca 40 minut letu s JetStar Asia za 800 Kč pro oba včetně malého občerstvení, kam se hrabou evropské nízkonákladovky. Po příletu trocha boje o pozice u pásu, Vietnamci mají jednu úžasnou vlastnost a to cpát se všude a všude vás předbíhat. Ve frontě na odbavení, k bankomatu, na záchod, k pásu, v obchodě...no prostě všude. Naštěstí my Češi jsme tímto genem vybaveni také, takže jim můžeme zdatně konkurovat a za chvíli už si to míříme v taxíku do města.

Projedeme všechny krásné části města, abychom zamířili do té nejšpinavější uličky ze všech. Můj přítel trefně poznamená, že mám úžasný talent na vybrání toho nejhoršího. Nemůžu za to, naleštěné hotely nejsou nic pro mě, navíc jsem se dočetla, že district Pham Ngu Lao - Bui Vien je baťůžkářské centrum, kde to nejvíc žije, takže to byla jasná volba. Ubytování jsem vybrala nejlevnější co to šlo, na první pohled žádná krása, ale nic, co by se nedalo přežít. Ovšem pokoj to je hrůza, malé, špinavé a jako perlička na závěr sprcha nad záchodem v místnosti, ve které se ani neotočíte. Vlastně je to i celkem vtipné, ale raději si necháme vyměnit pokoj za trošku větší.

A pak už vyrážíme do ulic, procházíme se jen tak bezcílně okolními ulicemi a nasáváme atmosféru. Atmosféru plnou stánků s jídlem, trhy, obchůdky, grily na ulicích, kosmetickými salony, masážemi, prodejců všeho možného, pokřikováním a troubením motorek. Kličkujeme mezi motorkami, ochutnáváme a vstřebáváme. Měsíc a půl jsme se pohybovali v relativně klidných částech a najednou jsme v takovém blázinci. Všechno mi přijde strašně rychlé a hektické, ale v pozitivním smyslu.

Potřebujeme se i trochu zkulturnit, nechávám si dělat nehty v jednom zapadlejším salonku, ostatní holky, které zrovna nemají zákaznice si v klídku dávají večeři u mých nohou. Ze zvuků, které při tom vydávají, by byl nejeden Evropan toužící po sexy Asiatkách zřejmě v šoku. Holt jiná kultura :-) Jsou mi sympatické svojí přirozeností a bezprostředností. Přítel se nechává ostříhat, frajer s nůžkama mu za 5 minut vyrobí super sestřih, který završí masáží hlavy a zad na závěr. V tomhle městě prostě dostaneš všechno co chceš hned a rychle.

Chce to trochu klidu, usedáme do nízkých židliček s nejlepším kafem na světě. Kultura miniaturních židliček mě víc než baví, má však jednu nevýhodu - jste nebezpečně blízko švabům šmejdícím po ulicích. Jeden si mě samozřejmě vyhlédne a než si ho všimnu podaří se mu doputovat až ke kolenům. Tak vysoký výskok doprovázený šíleným řevem už asi nikdy v životě nepředvedu. Málem jsem dostala infarkt.

Zbytek večera strávíme večeří, posedáváním v barech, nakupováním suvenýrů od prodejců na ulici, ochutnáváním dalších jídel, povídáním s lidmi a užíváním si atmosféry téhle skvělé čtvrti. K závěru večera odhalujeme tajemství dřevěných kufříků, ve kterých místní nabízejí cigarety. Ovšem nejen ty, někdy kolem půlnoci mezi dvěma zapadlými ulicemi se nám stará babička pokouší prodat koks. Opravdu bláznivé město. My se raději spokojíme s levným a dostupným alkoholem. Můj oblíbený gin tonic tady stojí 30 Kč, pivo 15 Kč. Stačí se jen vyhnout naleštěným podnikům cíleným vyloženě na turisty a jít do těch menších zn. malá židlička a švábi.

Za prvních pár hodin jsme toho stihli vážně hodně. Zažít i vypít. Při čekání na poslední kafe před spaním už nám ani nevadí zástupy švábů kolem nás. Ráno kocovina jak blázen, ale svět je hned krásnější, když můžete vyběhnout z hotelu a hned vedle si koupit úžasnou ledovou kávu (10 Kč) a čerstvé bánh mi (12 Kč). Mohla bych tady prosím zůstat?

V podobném duchu se nesou i další dva dny a večery. Ne že bychom je úplně celé propili, stihli jsme vidět i nějaké památky a zajímavosti, ale atmosféra života na ulici byla prostě nejvíc a chtěli jsme si ji pořádně užít. A to se nám za pomoci levného a dostupného alkoholu opravdu podařilo. Až tak, že jsme na letiště odjížděli na poslední chvíli, se strašnou kocovinou a já, jakožto něžnější polovička, jsem strávila poslední vyvolávání pasažérů v předklonu na záchodcích. To utrpení letět s kocovinou nepřeji nikomu, ale…. Stálo to za to! Užili jsme si Saigon a jeho atmosféry plnými doušky, bylo to rychlé, hektické, náročné, bláznivé, ale naprosto skvělé. Po srovnání s Bangkokem v závěru cesty jsem musela konstatovat, že Saigon je prostě lepší.

S těžkým srdcem za sebou nechávám Vietnam a vím, že se sem stoprocentě budu muset ještě někdy vrátit a projet si ho daleko víc, než teď.

P.S. kvalita fotek i videí je vážně šílená, ale v té době jsem nad nějakým blogem vůbec nepřemýšlela a jen si užívala svojí cesty
Kličkovaná mezi motorkami, tady jich je ještě hodně málo
Večerní setkávání v barech

I nějakou tu kulturu jsme stihli
Vietnamský Notre-DameYou Might Also Like

0 komentářů