NEJVĚTŠÍ ATRAKCE IRSKA - CLIFFS OF MOHER

června 06, 2017

Při další cestě do Irska jsem se chtěla podívat už trochu dál, než jen do Dublinu a jeho okolí.  Původní plán byl půjčit auto a udělat si okruh přes Galway, Limerick a Cork. Člověk míní, autopůjčovna mění. Jelikož půjčovny aut vyžadují platbu kreditní kartou, kterou nevlastním a už z principu ani vlastnit nehodlám, měli jsme s půjčením auta smůlu. S největší pravděpodobností by se tento problém dal nějak obejít, ale čím víc jsem nad tím přemýšlela, tím víc jsem docházela k tomu, že si chci udělat dovolenou a výlet a ne se stresovat řízením auta. Ačkoli se považuji za zkušeného řidiče, s řízením auta vlevo nemám absolutně žádné zkušenosti a přítel řidičák nevlastní. Takže bylo rozhodnuto, vsadíme na autobus a nějaký organizovaný výlet od místní cestovky.

Po krátké procházce Dublinem a vydatné irské snídani jsme zamířili autobusem do Galway. Autobus jsem sehnala přes společnost GoBus, jezdí z centra Dublinu i z letiště, dostanete se s nimi i do Corku a časů mají na výběr spoustu. Cena 46 euro za zpáteční lístek pro dvě osoby je na naše poměry celkem vysoká, ale Irsko prostě něco stojí a autobus je pořád levnější, než vlak. Vlakem by Vás cesta vyšla na několikanásobek, takže doporučuji spíš autobus. 

Jelikož se náš plán průběžně měnil, hledali jsme ubytování relativně na poslední chvíli a nabídka byla poměrně omezená. Nakonec se nám ale poštěstilo a podařilo se nám sehnat ubytování v soukromém apartmánu. Malý byteček pro dva na přespání úplně dostačující a navíc hned vedle hospoda, kde přítel dostal soukromou lekci a ochutnávku irských piv. To byl jeho asi největší zážitek z celého výletu, prostě chlap no :-))

Vzhledem k cenám v Irsku doporučuji shánět ubytování, kde máte k dispozici alespoň mikrovlnku a rychlovarnou konvici. Neochutnat full irish breakfast, čerstvé mořské plody a další dobroty irské kuchyně by byla škoda, ale pokud chcete dodržet nějaký rozpočet, asi se nebudete chtít stravovat 3x denně v restauracích. Irské supermarkety nabízejí potraviny o pár levelů vyšší, než ty naše, takže nákup hotového jídla v plastové krabičce není žádné gastronomické peklo a sendvič se salámem také ne. Pro představu kompletní snídaně v restauraci stojí kolem 8 - 10 euro/os, hlavní jídlo 10 - 20 euro/os za střední kategorii restaurace. Piva a cidery stojí v hospodách kolem 7 - 10 euro, v supermarketu 4 - 5 euro.

A teď už k samotným výletům. Přes cestovní agenturu sídlící přímo v Galway jsem nám již předem rezervovala výlety na Cliffs of Moher a Connemara a Cong. Cena byla 90 euro za oba výlety pro dvě osoby, což mi přišlo na irské poměry celkem v pohodě. Navíc cena výletů a autobusu do Galway vyšla v součtu stejně, jako půjčení auta. Oba výlety byly suprové, ten na Cliffs of Moher byl o dost víc plný, přeci jen je to jedna z největších atrakcí Irska. Druhý byl téměř privátní. Všechno doplněno výkladem řidiče, i když tedy na porozumění irské angličtině jsem se musela vážně hodně soustředit. Dost času při zastávkách, žádný stres a spěch, takže pokud chcete něco vidět a nechcete se stresovat velkým zařizováním, mohu jedině doporučit. 

Budu se opakovat, ale Irsko je nádherná země plná přátelských a přívětivých lidí, která rozhodně stojí za návštěvu. Více fotografií z výletu najdete v galerii na facebooku zde: fotoalbum Cliffs of Moher

Cliffs of Moher
Cliffs of Moher
Starých hradů je v Irsku nespočet
Galway

You Might Also Like

0 komentářů