IRSKO - CO PODNIKNOUT V DUBLINU A OKOLÍ

června 01, 2017

Irsko je nádherná země, kterou se mi poštěstilo navštívit již 2x, na podzim 2015 a 2016. Ačkoli obě návštěvy proběhly na konci října, počasí bylo úžasné a daleko lepší než v ČR. Teplota kolem 15 - 20 stupňů a až na pár mraků a krátkých přeháněk bylo celou dobu slunečno, prostě hotová idylka jako stvořená pro výlety.

Na poznání celého Irska by byl i měsíc málo, ale pokud máte času i peněz méně - protože co si budeme povídat, Irsko je pěkně drahé - i pár dní v Dublinu a jeho okolí je super zážitek. Z Prahy do Dublinu lítá Ryanair, letenky se dají sehnat kolem 2 tis. Kč, při troše štěstí i kolem 1 500 Kč. Jako vždy při shánění levné letenky je nejlepší být flexibilní v datech a hledat a hledat a hledat, dokud se vám nepodaří najít nejlevnější kombinace. S ubytováním v Dublinu bohužel neporadím, jelikož jsem bydlela u sestřenice, ale pokud je priorita něco vidět a ne si užívat luxusního hotelu, dá se najít společný pokoj v hostelu v centru Dublinu kolem 500 Kč za noc na osobu. Na Hostelworld jich najdete spousty.

Kam se tedy v Dublinu a jeho okolí podívat? Určitě centrum města, kdo si neprošel Temple bar, jakoby v Dublinu nebyl. Část Temple Bar a její okolí je nejstarší částí města a má své nezaměnitelné kouzlo. Pokud ale nejste milovníci muzeí a courání po městě, jakože já úplně nejsem, bude Vám na Dublin stačit jedno odpoledne. Za pár hodin jsem prošla Temple bar, Trinity College, Dublin Castle, St. Patrick´s Cathedral, O´Connell Street a jejich přilehlá okolí, uličky, trhy, poseděla u kávy i cideru. To mne vlastně baví úplně nejvíc, jen tak zbůhdarma courat a vychutnávat atmosféru města. Navíc Dublin není Praha, takže památek na procházení není zase až taková spousta. Další dny jsem proto strávila výlety do okolí.

Trip č. 1 - Greystones - Bray

Z hlavního nádraží v centru Dublinu jsme vlakem dojeli do Greystones, odkud vede podél pobřeží stezka do Bray. Žádný náročný terén, zvládl by ho i aktivnější důchodce. Pohodovou chůzí se spoustou zastávek jste za cca 3 hodiny v Bray. Cesta vede podél útesů, takže se můžete obdivovat krásným výhledům. Stezka končí v Bray na pobřeží, kde je spousta restaurací, určitě se do některé z nich posaďte, atmosféra Irských pubů je úžasná. A nejen atmosféra, ale i jídlo, pokud jste milovníci čerstvých ryb a mořských plodů, tak budete nadšení. Jejich úprava mušlí je geniální a všude jsem se z nich doslova rozplývala blahem.

Trip č. 2 - Howth

Howth je poloostrov ležící na severu Dublinského zálivu a zároveň velice oblíbené výletní místo, dostanete se sem opět vlakem z centrálního nádraží. Můžete se zajít podívat na Howth Castle, procházet se podél pobřeží, pozorovat tuleně, plašit racky, koupit si něco dobrého na místním mini trhu nebo si vyšlápnout do kopce a poloostrov obejít a prohlédnout z výšky. Na jaře a v létě funguje i lodní provoz na protější menší ostrov Ireland´s Eye, kde můžete pozorovat rozmanité množství volně žijících ptáků i rostlin. Zakončení výletu jak jinak než v hospodě u výborných mušlí. Ládovala bych se s nimi od rána do večera. Ačkoli je Irsko na spoustu věcí drahé, tak jídlo v restauracích stojí cca stejně jako průměrnější restaurace v centru Prahy a kvalita je někde naprosto jinde.

Trip č. 3 - Royal Canal Way

Jeden z posledních dnů jsem vyfasovala na hlídání pejska a vyrazila na krátkou procházku kolem kanálů. Vlastně to ale bylo ve finále asi to nejnáročnější, malinká teriérka z útulku táhla jak blázen a já vybavená na to, co jsem si myslela, že je typicky irské počasí, jsem byla za 10 minut propocená skrz na skrz. Možná i díky tomu jsme spolu zvládli pořádný úsek Royal Canal Way, který jsme zakončili v krásné hospůdce u cideru...odkud nás za 10 minut vyhodili. Bohužel pejsci to mají v Irsku trochu složitější, např. do autobusu se psem nemůžete vůbec, do vlaku ano, ale musíte ho mít na klíně. Každopádně Royal Canal Way je fajn místo na procházku, za celou cestu jsme potkali jen pár lidí, takže si tu parádně vychutnáte klid a své myšlenky. Navíc taky přírodu, domečky podél cesty i malá kotviště.

Závěrem jsem nakoupila trochu oblečení v Irské obdobě Primarku Penny´s a o trochu víc jídla a pití. Jsem prostě blázen a z cest si vozím často šílené zásoby, i kdybych se měla strhnout já i batoh.

Z Irska jsem neviděla až tak moc, ale byla jsem z něj naprosto nadšená a nejen díky tomu, že zde mám sestřenici, se sem budu vždy ráda vracet. Příroda je úžasná, ne nadarmo se říká, že Irsko má nejzelenější trávu a nejmodřejší moře, Irové jsou milí, přátelští, prostě v pohodě lidi. Počasí je většinu roku celkem stabilní, žádné extrémní mrazy ani horka zde nečekejte, počasí je ovlivněno teplými mořskými proudy, takže zde vládne celkem příjemné klima. Typické pro Irsko jsou dešťové přeháňky, celý den je sluníčko a 5x za den zaprší na 10 minut. A zase je krásně.
Příště se podíváme do Galway, na Cliffs of Moher a další :-)

Temple bar
Temple bar
Full Irish breakfest, neskutečná lahoda
Dublin Castle
Stezka Greystones - Brey
Jeden z mnoha výborných irských ciderů
Howth
Howth
Párky z masa jsou tu vcelku samozřejmostí
A mušlééééé...výraz hovoří asi za vše :-)
Opravdový volně žijící tuleň :-)
Howth
Howth
Howth a výhled na Ireland´s Eye
Howth
A výstupy do údolí
Klasická vesnická irská hospoda
A zase ty mušle!
Irská IPA taky není k zahození :-)
Howth
Howth
Royal Canal Way

You Might Also Like

0 komentářů