THAJSKO BEZ DAVŮ TURISTŮ? EXISTUJE! SEZNAMTE SE S OSTROVY KO KUT, KO MAK A KO WAI

června 29, 2017


Když se řekne Thajsko, většině z nás asi naskočí jako první Phuket, Krabi, Ko Samui, Phi Phi, možná Ko Lanta či Ko Lipe. A v tom je právě ten problém - jezdí sem na dovolenou celý svět, vždyť kdo by nechtěl zažít tu krásu jako ve filmu Pláž. Bohužel vzhledem k davům turistům si v těchto lokalitách můžete nechat o objevování liduprázdných panenských plážích opravdu jen zdát. Všude narazíte na davy turistů, přemrštěné ceny za všechno a na krásnou pláž se můžete podívat maximálně na propagační fotce, která vás na dovolenou nalákala. Možná trošku přeháním, i zde se dají najít krásná místa, ale proč hledat jehlu v kupce sena, když můžete jet na ostrovy, které jsou turistickým ruchem opravdu zatím nedotčené? A které ostrovy to jsou?

Jedná se o ostrovy Ko Kut (lze se setkat i s názvem Ko Kood), Ko Mak a Ko Wai v Thajském zálivu, jižně od ostrova Ko Chang, ten je mimochodem také krásný, i když turistů už přibývá. Dostat se sem můžete buď ze zmíněného Ko Changu nebo lodí z přístavu Laem Sok. My jsme měli trasu Ko Kut - Ko Mak - Ko Chang - Trat - Ayutthaya - Bangkok, takže jsme se potřebovali dostat jako první na Ko Kut. Zvyklí na to, že v Thajsku seženeme dopravu vždy a kamkoli jsme nic moc předem neřešili, po příletu jsme se přiblížili autobusem do Pattay, kde jsme v jednom odlehlém hotýlku hodlali překonat jet lag a trochu se vyspat. S tím, že cestu na Ko Kut pořešíme v nějaké místní cestovce. Tady jsme ale narazili, nenašli jsme kromě skvělé kavárny vůbec nic. Na řadu tedy nastoupil internet, tentokrát už jsme byli úspěšnější. Našli jsme společnost Koh Kood Catamaran, která jako jediná provozuje lodní dopravu na ostrovy Ko Kut a Ko Mak, na Ko Wai se dostanete jen z Ko Changu nebo Ko Maku. Zároveň nabízejí i svoz minivany z Bangkoku a Pattay, takže jsme neváhali. Ještě se nabízí možnost dojet autobusem do Tratu, odsud do přístavu Laem Sok a pak lodí. Pro začátek jsme si to ale nechtěli komplikovat, takže jsme vzali zavděk minivanem.

Pak už šlo všechno celkem hladce, ráno nás vyzvedl řidič a po okružní jízdě Pattayou (btw. vážně odporné město) a dalších pár upocených hodinách v dodávce jsme se konečně mohli zchladit mořským vánkem při plavbě lodí a za chvíli už nás vítala obří socha Buddhy na ostrově Ko Kut. V přístavu už byly přistavené taxíky jako vždy, trochu jsme se zdráhali čekajíce nějaké nezbytné smlouvání o ceně, ale k našemu překvapení byl rozvoz taxíky po ostrově v ceně. Jelikož jsme neřešili dopředu ani ubytování, nechali jsme se vysadit v části Klong Chao u pobočky BB Divers. Tady jsme si vyhlídli jednu milou slečnu, která nám dohodila ubytování u své známé - Good View Resort. A byla to absolutní paráda, chatka trochu starší, ale se vším co je třeba - lednice, klimatizace, sprcha, teráska, výhled přes stromy na moře. Z restaurace otevřený výhled na moře, výborná káva i jídla, ceny trochu vyšší než u místních, ale pořád přijatelné, rodinný podnik, strašně příjemní lidé. Cena za chatku 700 Kč/noc. Na pláž dvě minuty chůze. A že to byla pláž s velkým P, okamžitě jsem si jí zamilovala a neváhala bych se sem vrátit znova. Další naprosto úžasná byla pláž v zátoce Bang Bao, také naprostá pecka. A bez lidí a obřích resortů. Prostě ráj. Kromě pláží nabízí Ko Kut i vodopády, můžete si půjčit motorku a projet ostrov, terén je naprosto bez problémů a provoz zde není velký. Na ostrově byl v únoru 2017 jen jeden bankomat, doporučuji tedy vzít více hotovosti. Nákupy potravin pouze v malých obchůdcích u místních, ceny jsou malinko vyšší než v 7 eleven, ale žádná hrůza to není. Stejně se nejlépe najíte v lokálních restauracích. Tady ještě pořád pořídíte hlavní jídlo za 30 korun a taxi za 50.  Samozřejmě turistický ruch roste a narazíte zde i na dražší resorty a restaurace, ale ještě pořád si tohle místo udržuje svojí panenskou krásu a autentičnost a vy si opravdu připadáte jak v zemi úsměvů.

Dalším ostrovem na naší trase byl Ko Mak, zde jsme si ubytování rezervovali raději předem, protože je daleko menší než Ko Kut a možností zde není tolik. Ubytovali jsme se v Buri Hut Nature Resort. Recenze na webu byly dost rozporuplné, pravda není tu tak krásná pláž, ale zato umístění v krásné zahradě a bazén s bezkonkurenčním výhledem toto mínus naprosto vynahrazují. Navíc Ko Mak je hodně malý, placatý a s minimálním provozem, takže zde si na motorku může troufnout opravdu i naprostý amatér. A motorku opravdu doporučuji, protože dát si procházku jen tak po silnici se nemusí zrovna 2x vyplatit. Na setkání s rozzuřenou smečkou psů asi do konce života nezapomenu. Ten pocit, když stojíte proti šesti štěkajícím psům (a že to nejsou zrovna žádní mazlíci) a víte, že se nemáte jak ubránit. Kaučukovníky vás těžko unesou, navíc jste šplhali naposledy před 20ti lety na základce. Nic příjemného. Takže půjčit motorku a objet celý ostrov, dá se to zvládnout za 2 až 3 dny úplně v pohodě. Narazili jsme na krásné pláže i na dřevěné chatrče nejchudších původních obyvatel, snědli spoustu dobrého jídla a parádně si to užili. Pokud ale nejste vyloženě plážoví povaleči, více jak 3 - 4 dny vás tu moc bavit nebudou. Ko Kut byl o něco zajímavější, ale i Ko Mak rozhodně stojí za návštěvu. Pro bankomaty a ceny platí to samé jako na Ko Kut.

Na Ko Wai jsme nebyli, jen jsme kolem něj pluli a vyzvedávali další cestující. Na ostrově jsou jen dva resorty, z každé strany jeden, neexistuje zde silnice, takže opravdu zapadlé místo s krásným mořem a nedotčenou přírodou. Při další cestě ho asi vyzkouším :-)

Videa z ostrovů možno vidět zde: videa na FB

Klong Chao Beach
Ko Kood Klong Chao Beach
Klong Chao Beach
Ko Kood - poklidná atmosféra vládne celému ostrovu
Západ slunce na Ko Koodu
Chvilka domlouvání rukama nohama, pak frajer něco urve v houští, vytáhne rybu z lednice, hodí to na gril a za 20 minut máte na stole luxusní rybu za 50 Kč
Ko Kood Klong Chao Waterfalls
Ko Kood zátoka Bang Bao
Ko Kood zátoka Bang Bao
Ko Kood zátoka Bang Bao
Výhled z ubytování přes stromy na moře
A z restaurace už bez stromů
V tomhle typu "restaurací" se najíte vždy nejlépe a nejlevněji, tahle byla po cestě z Bang Bao
Potraviny, restaurace, obývák, herna i ložnice v jednom.
A tahle pro změnu na Ko Maku, majitelka sympatická ženská, jídla kolem 30 Kč, závitky 3 ks za 15 Kč
A byly to asi nejlepší závitky, které jsem kdy jedla
Ko Mak Buri Hut resort, takový výhled chceš!
Jedna z mých nejoblíbenějších, polévka Tom Kha
Takhle vypadají nákupy potravin a benzínu na Ko Maku
A takhle vypadal náš svérázný kapitán lodi z Ko Maku na Ko Chang :-))

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Krásný fotky :-)
  Šárka z blogu skarkiska.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. To je nádhera! Thajsko bude po Malajsii myslím mou další zastávkou v Asii, tenhle tip na méně lidnatá místa si musím uložit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně doporučuji, ve finále jsem i trochu litovala, že jsme na nich nezůstali o pár dní déle. Pro toho, kdo nemusí party a masovou turistiku ideální :-)

   Vymazat