V LISTOPADU ZA KRÁSOU ATHÉN

června 11, 2017

Řecko má většina z nás zafixované jako destinaci pro letní dovolené, ale pokud si chcete udělat krátký poznávací výlet za památkami, je listopad naprosto ideální měsíc pro poznávání Athén. Důvodů pro návštěvu v listopadu je několik - minimum turistů, lepší ceny za ubytování, jídlo a vstupy a počasí ideální pro chození po památkách. Při troše štěstí a otužilosti se i v listopadu vykoupete a zpestříte si tak náš pošmourný podzim.

Jet poslední víkend v listopadu nebyl úplně cílený záměr, ale skloubit časové možnosti tří lidí a zároveň vybrat nejlevnější verzi letenek není vždycky úplně jednoduché, ale nakonec se podařilo. Z Prahy do Athén byly letenky poměrně drahé, takže jsme letěli z Berlína se společností Ryanair. Na trase Praha - Berlín jezdí několik autobusových společností, není tedy problém si vybrat přípoj na letiště. Ne vždycky to vyjde tak, že Vám autobus navazuje na let, ale raději obětuji trochu nepohodlí, čekání na letišti a nevyspání, než platit za předraženou letenku. Ušetřené peníze s chutí utratím za místní dobroty :-) Cena autobus + letenka + jedno odbavené zavazadlo vyšla na 2 200 Kč, pokud byste měli štěstí a vychytali zrovna akci na autobus do Berlína, dalo by se dostat ještě níž. Na pár dní stačí jen příruční zavazadlo, ale počítali jsme s nákupy jídla, takže jsme se ve třech složili na jedno odbavené, ideální varianta.

Nejrychlejší a nejlevnější doprava z letiště do centra Athén je metrem. Obousměrný lístek je poměrně drahý (18 euro), ale je zde možnost zakoupit 3 denní permanentku za 22 euro, kterou můžete využít na všechny druhy veřejné dopravy v Athénách a platí i na cestu z a na letiště. Rozhodně doporučuji, vyplatí se. Orientace v metru je přehledná a jednoduchá, vše dobře značené, určitě se neztratíte. Ubytování jsme vybrali v centru Athén v hotelu Elikon, hezké čisté ubytování, pokoj sice trošku malý, ale na přespání v pohodě. Hlavní kritérium byla poloha v centru v docházkové vzdálenosti od všech památek a to se nám splnilo. V okolí je spousta restaurací, trh, obchody, pošta a k historickému centru coby kamenem dohodil. Za tři noci necelá tisícovka na osobu, pohoda.

První den po příletu jsme ale nechali památky památkami a jeli k moři. Neměli jsme žádné velké plány dopředu, vše jsme vymýšleli za pochodu. Dojeli jsme metrem na konečnou metra, stanice Eliniko a odtud autobusem dál po pobřeží. Když se nám zdálo, že jsme dostatečně daleko od civilizace, vystoupili jsme. A udělali jsme dobře. Prošli jsme se podél skalnatého pobřeží, dali si pivko v zátoce, smočili nohy v moři a vše zakončili výbornou večeří. Bylo teplo, krásné počasí, dost lidí se i koupalo, až jsme litovali, že jsme si z hotelu nevzali plavky. I tak to ale byl krásný výlet plný relaxu a pohody. 

Druhý den jsme po vydatné snídani vyrazili na památky. Vstupné do Akropole na konci listopadu poloviční oproti hlavní sezóně - 10 euro. Prošli jsme Akropoli, poobědvali, pocourali se uličkami Athén ze kterých dýchala historie a pohodová atmosféra a vše zakončili ve čtvrti Piri, kde jsme si již předem vyhlédli Cinque Wine and Deli Bar. A volba to byla skvělá, za prvé jsme objevili bohémskou čtvrť Piri, která má hodně specifickou atmosféru a za druhé ve výše zmíněném baru se o nás starali jako o princezny. Majitelka povykládala o víně, dostali jsme ochutnat pár druhů, abychom si mohli vybrat každá to své. K tomu domácí sýry, chutney, klobásky, salámy a řecké olivy. Co víc si přát. Snad už jen spánek po náročném dni.

Památky jsme měli za sebou, takže třetí den jsme si prošli blízký trh a pak vyrazili opět k moři, tentokrát na druhou stranu a s plavkami. Dojeli jsme na stanici metra Faliro a odtud tramvají podél pobřeží, stejný postup jako první den - kde se nám líbilo, tam jsme vystoupili. Počasí bylo o něco horší než předchozí dva dny, ale moře neskutečně lákalo, takže jsme neodolali a vykoupali se. Zima byla, ne že ne, ale pocit štěstí z vykoupání se v moři všechno přehlušil. Večer jsme se ještě prošli po městě, nakoupili hromadu potravin jako suvenýry, zabalili, popovídali, popili a už byl čas jít se vyspat před cestou. 

Byl to super výlet plný památek, sluníčka, relaxu, dobrého jídla a pití, které jsme si užili na maximum. Mám pocit, že dobré jídlo zde dostanete snad úplně všude, řecká kuchyně je prostě perfektní. Pro inspiraci pár míst, kde jsme jedli: Cafe VenetiGods RestaurantCave of Acropolis. Poslední z nich má v noci úžasný výhled na Akropoli, ideální pro romantiku ve dvou ale i pro posezení s přáteli.

Ačkoli dávám přednost přírodě před chozením po městech, jsou prostě města, která člověka okouzlí a Athény k nim právem patří, neváhejte a zkuste sami :-)

Více fotografií v galerii na FB zde: Athény v listopadu
Den první, výlet k moři
Akropole
Jedno z tradičních jídel, výborná musaka
Čtvrť Piri
Místní trhy
Řekové milují sladké a je to znát

You Might Also Like

0 komentářů