CO SE DÁ STIHNOUT ZA DVA DNY V BERLÍNĚ?

října 08, 2017

Nápad na výlet do Berlína se zrodil na jaře letošního roku, ani už nevím jak, ale nejspíš to bylo zhruba stejně jako vždy u vína ve stylu "pojedeme někam?" "a kam?" "nevím, kam bude nejlevnější jízdenka". Tak jsme tedy jely. Do Berlína. Odjezd tam v pátek ve 3:30, návrat v sobotu večer. Celkem odvážný plán na někoho, kdo se rád vyspí.

Odjezd ve 3:30 znamená, že když běžně chodíte spát v jednu, ve dvě, přijde vám zbytečné chodit spát, když byste měli zase za chvíli vstávat. Vyspíte se přeci v autobuse a to stačí (nestačí). O půlnoci vyzvedávám kamarádku v práci a jdeme na drink, ať nám to čekání dobře uteče. Po přesunu na Florenc následuje další, aby se nám v autobuse dobře spalo. Oproti očekávání usínám v autobuse stěží na půl hodiny, takže se v 8 ráno vymotám z autobusu ve značně neuspokojivém stavu. Kafe to trochu spraví a vydáváme se do centra. Orientace v Berlínském systému dopravy je pro mě španělská vesnice. Ačkoli normálně mám orientační smysl dobrý, tady se moc nechytám a absence nápisů v angličtině tomu taky moc nepomáhá. Nakonec se nám podaří zorientovat, koupit lístky a zanedlouho vystupujeme z metra přímo u Braniborské brány.
 


Po obhlídce Braniborské brány, budovy parlamentu a okolních budov si jdeme projít park za Braniborskou bránou. Je velký a rozlehlý, v létě tady musí být super posezení, ale jelikož jaro teprve začíná a venku je pěkně nepříjemně, jen se projdeme a vyrážíme do centra hledat, kde bychom se nasnídaly.Jelikož je ještě celkem brzo, dost podniků je zavřených a sehnat, kde nám udělají něco dobrého k snídani je trochu oříšek. Jsme celkem promrzlé a navíc začíná pršet, takže vezmeme zavděk prvním otevřeným podnikem s pořádnou anglickou snídaní. A pořádnou německou cenou. V teple a po jídle by se to krásně spalo, plány jsou ale jiné. Nakoukneme do Primarku u Alexanderplatz, odkud mě za chvíli vyhání vedro a davy lidí. Opravdu nejsem nakupovací typ ani v nejmenším, raději budu stát venku ve větru a dešti. Naštěstí se začíná dělat hezky, vylézá první jarní sluníčko a my si tak můžeme užívat volného dne v Berlíně. Couráme městem a pomalu se přesunujeme k našemu ubytování.


Chtěly jsme být ubytované co nejvíc v centru za co nejnižší cenu bez ohledu na to, jak bude ubytování vypadat a s kolika lidmi budeme sdílet pokoj. Volba padla na City Hostel Berlín a byla to dobrá volba. Přímo v centru, na pokoji 6 lidí včetně nás, čisto, uklizeno, v blízkosti obchody, památky i stanice metra a cena parádních 300 Kč za noc. Po rychlé sprše (konečně!) bych nejradši odpadla do postele a spala až do druhého rána. Jsem vážně hotová. Naštěstí mám sebou výrazně mladší společnost, dvacítka to zvládá daleko líp než třicítka, takže po lehkém občerstvení v hostelovém baru vyrážíme opět do města. Ceny v hostelovém baru jsou super příznivé, takže si tu můžete bez obav z průvanu v peněžence dát pivko. Couráme zpátky k Alexanderplatz, začíná se zase zatahovat, pršet, třicítka je unavená jak pes, ale nemůže se nechat dvacítkou zahanbit. Nakonec nacházíme celkem fajn koktejlový bar s drinky kolem 4,5 eura, což je na Berlín více než dobré. Po pár drincích se vydáváme k Braniborské bráně, kterou jsem strašně chtěla vidět v noci. I kdybych měla zdechnout! A stojí to za to! Nasvícená Braniborská brána je skvělá a nejlepší je týpek s kytarou, který tu neúnavně vyhrává, i když zde vůbec nikdo není. Nemůžeme ho v tom nechat a přidáváme se k němu. Lituji, ale video nemohu poskytnout, přišla bych o kamarádku. Tak alespoň foto, jak ho náš zpěv pobavil :-)) Tady už jsme se trochu dostaly do té Berlínské atmosféry, na kterou jsem se tolik těšila a kterou jsem v prvním dni úplně nenašla. Byl to fajn den, ale spíš taková klasika - budovy, budovy, budovy a atmosféra a nějaký duch mi trochu chyběl. Možná to bylo i tím, že dost budov se rekonstruovalo a bylo na nich lešení. Možná i špatné počasí a únava udělaly své. Prostě nic, z čeho bych si sedla na zadek. V porovnání s Budapeští, kterou jsem navštívila v srpnu (článek zde) nic extra.
Druhý den ráno se odhlašujeme z hostelu a po snídani sestávající z housky a salámu z blízkého supermarketu (dochází eura, sbohem anglická snídaně) vyrážíme znovu do ulic. Jako první k památníku holocaustu. Památník sestává "jen" z betonových kvádrů, ale působí to tady zde přesně jak má - smutně, tísnivě, temně a depresivně. Není to místo, kde by člověk chtěl být, ale před historií nesmíme zavírat oči.


Opouštíme centrum města a jedeme do východní části Berlína, kde byla hlavním cílem Berlínská zeď. Respektive to, co z ní po jejím stržení zbylo. Tady mě to vážně bavilo moc, obrazy jsou krásně detailní, občas nutí k zamyšlení nad významem, nad světem. Vážně super místo. Tady už to má tu atmosféru, kterou jsem marně hledala ve strohém centru města.
Pokračujeme dál za řeku s cílem najít bleší trhy. Tahle část má vážně styl a ducha. Kavárničky lákají k posezení a já si připadám jako v jiném městě. Celkový dojem umocní domečky na řece a bleší trhy v budově staré továrny. Trhy najdete zde.

Den ve východní části mě bavil daleko víc, než v centru a jestli se někdy do Berlína podívám znovu, určitě budu šmejdit spíš ve východní části.

Závěrem jsme ještě zvládly zabloudit ve veřejné dopravě. I když už jsem vylovila z paměti pár německých slovíček, tak orientaci v místní dopravě jsem nějak nezvládla. Nakonec se zdárně dostáváme na Alexanderplatz, kde se najíme ve fastfoodech na vlakovém nádraží a vyrazíme na autobus. Nenechte se zmást slovem fastfoody na nádraží, výběr mají super a jídlo chutná výborně. Po cestě na autobus ještě vystoupíme ve stanici Zoo, kromě toho, že se zde odehrával děj jedné světově známé knížky, tu nic moc není.

Poslední volné chvíle čekání na autobus si zkrátíme v restauraci za nádražím, celkem fajn podnik pro čekání na autobus. Za chvíli už si to ujíždíme směr domov. Berlín si mě nakonec získal, především díky východní části a rozhodně bych se sem ještě někdy ráda podívala.

A co vy? Byli jste v Berlíně? Máte nějaké super tipy na zajímavá místa?

You Might Also Like

2 komentářů

 1. V Berlíně ani celkově v Německu jsem nikdy nebyla. Fotky jsou krásný, hrozně mě to láká :)

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem v Německu mockrát nebyla, nějak jsem ho měla zafixované jako ne úplně zajímavou zemi...chyba, určitě stojí za návštěvu, už mám vytipovaná další místa :-)

   Vymazat