JAK JSME LETĚLI DO AMSTERDAMU A SKONČILI V HAARLEMU, NEVIDĚLI HELSINKY, NELETĚLI DO IZRAELE....ANEB LEVNÁ LETENKA JE JEN SETINA ÚSPĚCHU A NA CO MYSLET PŘED JEJÍM NÁKUPEM?

října 22, 2017

Mám vždycky strašnou radost, když se objeví nějaká levná letenka. Adrenalin naskočí, karta se klepe strachy a já bych už už kupovala a kupovala a kupovala a cestovala a cestovala a cestovala. Po pár unáhlených nákupech a promrhaných tisícovkách už jsem se ale poučila a nekupuji všechno hned v první vlně nadšení a radosti z dobře ulovené letenky. Ledaže by stála 50 Kč, ale takovou jsem bohužel ještě neviděla. Levná letenka totiž není vše a většinou se jedná jen o zlomek nákladů na cestu. Nejdřív se tedy zhluboka nadechnu a zjistím pár základních informací. A které to jsou?

- kolik stojí ubytování v cílové destinaci?

- na kolik vyjde zhruba jídlo a pití?


- není doprava na a z letiště, z kterého je akční letenka dražší, než samotná letenka?


- jaká je a kolik stojí doprava od letiště k místu, kam se chci dostat já?


- budu moct jet někam za půl roku? Mám jistotu, že budu mít peníze na dovolenou nebo že si dovolenou můžu vzít?


- jaké tam bude počasí? Bude se dát v období, kdy letím, něco podnikat?


Jak jsem k tomu dospěla? Tady máte tři příběhy, které nejsou zrovna příkladem chytrého a ekonomického plánování a cestování:

Příběh první, Amsterdam:

Na podzim loňského roku jsem koupila letenky do Amsterdamu se společností EasyJet, cena 2 000 Kč za oba, tak proč si neudělat výlet? Celá nadšená jsem koupila letenky na druhou půlku listopadu. A pak začala shánět ubytování. A utrpěla jsem těžký šok, když jsem viděla ceny. Sdílet s někým pokoj jsme nechtěli, takže Airbnb i hostely nepřicházely v úvahu. Jenže nejlevnější pokoj v nejhorším hotelu stál minimálně 2 tis. Ne, že bychom na to neměli, ale přišlo mi to příliš a nebyla jsem ochotná takovou částku zaplatit. Nakonec jsme se rozhodli ubytovat v Haarlemu, který je vedle Amsterdamu, s tím, že do Amsterdamu zajedeme vlakem. Nebo si uděláme výlet na západ k pobřeží. Hotel Joops měl nic moc recenze, ale byl nejlevnější, takže jsme ho vzali. A byli jsme více než příjemně překvapení, recenze tentokrát neodpovídaly realitě v kladném slova smyslu, ubytování bylo super. První den jsme courali po Haarlemu, městečko je moc pěkné a určitě jeho návštěvu doporučuji. Druhý den jsme chtěli zajet do Amsterdamu nebo na pobřeží. Tady nás ale pěkně vypeklo počasí (logicky, byl listopad), pršelo a foukalo takovým způsobem, že se nedalo jet vůbec nikam. Nezbylo nám tedy nic jiného než poflakování po coffee shopech na střídačku s jídlem a spánkem. Špatné to vůbec nebylo, Haarlem je krásné městečko s úžasnou atmosférou, coffee shopy zase poskytly dostatečný relax a vyčištění hlavy, takže to nehodnotím jako až tak moc velký průšvih. Rozhodně jsme ale vynaložené prostředky mohli využít o něco lépe, nenaplánovat to tak pitomě na listopad.


Haarlem a typická architektura Holandska

V Haarlemu je spousta kouzelných uliček, kterými můžete bloudit klidně celý den

Typická nízká okna a jeho obyvatelé :-)
Příběh druhý, Helsinky:

Loni v létě jsem koupila letenky na leden do Bangkoku. V akci za 8 600 Kč/osoba, super cena, beru hned. Přestup 18 hodin v Helsinkách, proč ne, multicity varianty mám celkem ráda, za jednu cenu letenky se člověk podívá na víc míst. Opět nastal problém s ubytováním, jelikož přestup byl přes noc. Nakonec jsme sehnali za tisícovku na noc pokoj pro dva v hostelu CheapSleep. Jenže! Při letu do Helsinek jsme narazili na týpka, který žil kousek od Helsinek. Zkrátím to, společně jsme vypili všechny naše zásoby alkoholu zakoupené v duty free, po příletu se nějak dostali na hotel a ráno jsem se vzbudila se strašnou kocovinou. Navíc naše oblečení nebylo úplně dostačující, zima byla větší, než jsme čekali. Takže jsme zaplatili celkem drahou jízdenku z letiště k hotelu a zpátky a z Helsinek viděli jen ošklivé předměstí. Multicity varianty jsem nezavrhla, ale příště už raději bez alkoholu, líp oblečená a hotel pro jistotu rezervovat co nejblíže letišti.

Příběh třetí, Izrael:

Výše uvedená letenka do Bangkoku měla odlet z Prahy a návrat do Tel Avivu. Přišlo nám to jako super kombinace a možnost podívat se na víc míst. Přítel už měl zažádáno o nový pas a od ambasády slíbeno, že opravdu bude (pro ty, kteří nečetli starší příspěvky, tak zde je článek o peripetiích s přítelovo pasem a vysvětlení, proč je o něco komplikovanější). Nic nebránilo tomu, dokoupit si letenku z Tel Avivu, byla za celkem pohodovou cenu 1 500 Kč/osoba. Jenže! Ambasáda své sliby nesplnila a přítel měl v ruce pas, se kterým mohl letět jen do Thajska, ale ne do Izraele. Platnost mu nevycházela asi o dva týdny. Letenky jsme posunuli na říjen s tím, že se do Izraele podíváme na podzim. Jenže! Problémy s ambasádou se táhly dál, pas není doteď a navíc já jsem se rozhodla odjet na půl roku do Asie. V tenhle okamžik se letenka z Tel Avivu do Prahy stala už naprosto zbytečnou, další prodlužování nemá smysl, takže ji prostě necháme propadnout. A s ní i cca 6 tis. což je zatím moje největší ztráta při cestování. Doufám, že taky poslední. Teď už mám i pojištění, které mi kryje zrušení letu z mé strany a hlavně, nic nerezervuji, dokud nemám jistotu, že nezměním plány a nemám v ruce platné doklady.

Tak jsem se dnes hezky pochlubila, jak jsem občas pěkně blbá :-)) Holt zkušeným cestovatelem se člověk nerodí, ale stává a každé šlápnutí vedle, každá negativní zkušenost, nás posunuje zase dál a dělá nás chytřejší. A to je podle mne i smysl cestování - poučovat se, vzdělávat se, vylepšovat se, zdokonalovat se.

Negativní zkušenost neexistuje, protože z každé zkušenosti si můžeme odnést poučení a tímto se tato zkušenost stává pozitivní.

Že byste měli nákup letenky zvážit, už dobře víte, letenkou to ale všechno teprve začíná. Další podstatnou kapitolou je ubytování a jeho rezervace. Tohle se mi naštěstí nikdo nepovedlo, ale dost často vídám na diskuzních fórech dotazy "nechce někdo moje ubytování?", "je nějaká šance že mi ubytování zruší a prominou penále?" apod. Proto radím: nerezervujte si ubytování, které se nedá bezplatně zrušit až do dne před příjezdem. Nikdy nevíte, co se může přihodit a zbytečně byste přišli o peníze. Věřte tomu, že ač u ubytování svítí "akce", "poslední pokoj za tuto cenu", "poslední volný pokoj" je to většinou jen reklamní tahák, který má zákazníka donutit k nákupu. Často se také objevují výhodnější ceny na ubytování bez možnosti zrušení rezervace, takové rezervujte opravdu jen tehdy, když jste si na 100% jistí, že ubytování využijete. Co se mi osvědčilo nejvíc, je rezervace s možností zrušení zdarma a pak průběžně sledovat ceny. V případě, že se najde něco lepšího a levnějšího, ubytování snadno přebookuji.

A co vy? Povedl se vám taky na cestách nějaký úlet, chyba, průšvih z kterého jste se pak poučili a díky tomu se stalo vaše cestování efektivnější a úspornější?

You Might Also Like

0 komentářů