JAK JSME LETĚLI DO AMSTERDAMU A SKONČILI V HAARLEMU, NEVIDĚLI HELSINKY, NELETĚLI DO IZRAELE....ANEB LEVNÁ LETENKA JE JEN SETINA ÚSPĚCHU A NA CO MYSLET PŘED JEJÍM NÁKUPEM?

října 22, 2017

Mám vždycky strašnou radost, když se objeví nějaká levná letenka. Adrenalin naskočí, karta se klepe strachy a já bych už už kupovala a kupovala a kupovala a cestovala a cestovala a cestovala. Po pár unáhlených nákupech a promrhaných tisícovkách už jsem se ale poučila a nekupuji všechno hned v první vlně nadšení a radosti z dobře ulovené letenky. Ledaže by stála 50 Kč, ale takovou jsem bohužel ještě neviděla. Levná letenka totiž není vše a většinou se jedná jen o zlomek nákladů na cestu. Nejdřív se tedy zhluboka nadechnu a zjistím pár základních informací. A které to jsou?

- kolik stojí ubytování v cílové destinaci?

- na kolik vyjde zhruba jídlo a pití?

- není doprava na a z letiště, z kterého je akční letenka dražší, než samotná letenka?

- jaká je a kolik stojí doprava od letiště k místu, kam se chci dostat já?

- budu moct jet někam za půl roku? Mám jistotu, že budu mít peníze na dovolenou nebo že si dovolenou můžu vzít?

- jaké tam bude počasí? Bude se dát v období, kdy letím, něco podnikat?

Jak jsem k tomu dospěla? Tady máte tři příběhy, které nejsou zrovna příkladem chytrého a ekonomického plánování a cestování:

Příběh první, Amsterdam:

Na podzim loňského roku jsem koupila letenky do Amsterdamu se společností EasyJet, cena 2 000 Kč za oba, tak proč si neudělat výlet? Celá nadšená jsem koupila letenky na druhou půlku listopadu. A pak začala shánět ubytování. A utrpěla jsem těžký šok, když jsem viděla ceny. Sdílet s někým pokoj jsme nechtěli, takže Airbnb i hostely nepřicházely v úvahu. Jenže nejlevnější pokoj v nejhorším hotelu stál minimálně 2 tis. Ne, že bychom na to neměli, ale přišlo mi to příliš a nebyla jsem ochotná takovou částku zaplatit. Nakonec jsme se rozhodli ubytovat v Haarlemu, který je vedle Amsterdamu, s tím, že do Amsterdamu zajedeme vlakem. Nebo si uděláme výlet na západ k pobřeží. Hotel Joops měl nic moc recenze, ale byl nejlevnější, takže jsme ho vzali. A byli jsme více než příjemně překvapení, recenze tentokrát neodpovídaly realitě v kladném slova smyslu, ubytování bylo super. První den jsme courali po Haarlemu, městečko je moc pěkné a určitě jeho návštěvu doporučuji. Druhý den jsme chtěli zajet do Amsterdamu nebo na pobřeží. Tady nás ale pěkně vypeklo počasí (logicky, byl listopad), pršelo a foukalo takovým způsobem, že se nedalo jet vůbec nikam. Nezbylo nám tedy nic jiného než poflakování po coffee shopech na střídačku s jídlem a spánkem. Špatné to vůbec nebylo, Haarlem je krásné městečko s úžasnou atmosférou, coffee shopy zase poskytly dostatečný relax a vyčištění hlavy, takže to nehodnotím jako až tak moc velký průšvih. Rozhodně jsme ale vynaložené prostředky mohli využít o něco lépe, nenaplánovat to tak pitomě na listopad.
Haarlem a typická architektura Holandska

V Haarlemu je spousta kouzelných uliček, kterými můžete bloudit klidně celý den

Typická nízká okna a jeho obyvatelé :-)
Příběh druhý, Helsinky:

Loni v létě jsem koupila letenky na leden do Bangkoku. V akci za 8 600 Kč/osoba, super cena, beru hned. Přestup 18 hodin v Helsinkách, proč ne, multicity varianty mám celkem ráda, za jednu cenu letenky se člověk podívá na víc míst. Opět nastal problém s ubytováním, jelikož přestup byl přes noc. Nakonec jsme sehnali za tisícovku na noc pokoj pro dva v hostelu CheapSleep. Jenže! Při letu do Helsinek jsme narazili na týpka, který žil kousek od Helsinek. Zkrátím to, společně jsme vypili všechny naše zásoby alkoholu zakoupené v duty free, po příletu se nějak dostali na hotel a ráno jsem se vzbudila se strašnou kocovinou. Navíc naše oblečení nebylo úplně dostačující, zima byla větší, než jsme čekali. Takže jsme zaplatili celkem drahou jízdenku z letiště k hotelu a zpátky a z Helsinek viděli jen ošklivé předměstí. Multicity varianty jsem nezavrhla, ale příště už raději bez alkoholu, líp oblečená a hotel pro jistotu rezervovat co nejblíže letišti.

Příběh třetí, Izrael:

Výše uvedená letenka do Bangkoku měla odlet z Prahy a návrat do Tel Avivu. Přišlo nám to jako super kombinace a možnost podívat se na víc míst. Přítel už měl zažádáno o nový pas a od ambasády slíbeno, že opravdu bude (pro ty, kteří nečetli starší příspěvky, tak zde je článek o peripetiích s přítelovo pasem a vysvětlení, proč je o něco komplikovanější). Nic nebránilo tomu, dokoupit si letenku z Tel Avivu, byla za celkem pohodovou cenu 1 500 Kč/osoba. Jenže! Ambasáda své sliby nesplnila a přítel měl v ruce pas, se kterým mohl letět jen do Thajska, ale ne do Izraele. Platnost mu nevycházela asi o dva týdny. Letenky jsme posunuli na říjen s tím, že se do Izraele podíváme na podzim. Jenže! Problémy s ambasádou se táhly dál, pas není doteď a navíc já jsem se rozhodla odjet na půl roku do Asie. V tenhle okamžik se letenka z Tel Avivu do Prahy stala už naprosto zbytečnou, další prodlužování nemá smysl, takže ji prostě necháme propadnout. A s ní i cca 6 tis. což je zatím moje největší ztráta při cestování. Doufám, že taky poslední. Teď už mám i pojištění, které mi kryje zrušení letu z mé strany a hlavně, nic nerezervuji, dokud nemám jistotu, že nezměním plány a nemám v ruce platné doklady.

Tak jsem se dnes hezky pochlubila, jak jsem občas pěkně blbá :-)) Holt zkušeným cestovatelem se člověk nerodí, ale stává a každé šlápnutí vedle, každá negativní zkušenost, nás posunuje zase dál a dělá nás chytřejší. A to je podle mne i smysl cestování - poučovat se, vzdělávat se, vylepšovat se, zdokonalovat se.

Negativní zkušenost neexistuje, protože z každé zkušenosti si můžeme odnést poučení a tímto se tato zkušenost stává pozitivní.

Že byste měli nákup letenky zvážit, už dobře víte, letenkou to ale všechno teprve začíná. Další podstatnou kapitolou je ubytování a jeho rezervace. Tohle se mi naštěstí nikdo nepovedlo, ale dost často vídám na diskuzních fórech dotazy "nechce někdo moje ubytování?", "je nějaká šance že mi ubytování zruší a prominou penále?" apod. Proto radím: nerezervujte si ubytování, které se nedá bezplatně zrušit až do dne před příjezdem. Nikdy nevíte, co se může přihodit a zbytečně byste přišli o peníze. Věřte tomu, že ač u ubytování svítí "akce", "poslední pokoj za tuto cenu", "poslední volný pokoj" je to většinou jen reklamní tahák, který má zákazníka donutit k nákupu. Často se také objevují výhodnější ceny na ubytování bez možnosti zrušení rezervace, takové rezervujte opravdu jen tehdy, když jste si na 100% jistí, že ubytování využijete. Co se mi osvědčilo nejvíc, je rezervace s možností zrušení zdarma a pak průběžně sledovat ceny. V případě, že se najde něco lepšího a levnějšího, ubytování snadno přebookuji.
A co Vy? Povedl se Vám taky na cestách nějaký úlet, chyba, průšvih z kterého jste se pak poučili a díky tomu se stalo Vaše cestování efektivnější a úspornější?

You Might Also Like

0 komentářů

MÁŠ DOTAZ? NEVÁHEJ A NAPIŠ :-)

Název

E-mail *

Vzkaz *

Asie (51) 6 měsíců v Asii (39) Sama na cestě (29) Thajsko (24) Vietnam (16) První velká cesta (15) Kambodža (8) Doprava v Thajsku (7) Evropa (7) Práce na cestách (7) Dobrovolnictví (6) Malajsie (6) Myanmar/Barma (6) Rozpočet Thajsko (6) Bangkok (5) Ha Giang north extreme motorbike loop (5) Na pár dní pryč (5) Vietnam na motorce (5) Workaway (5) Ko Chang (4) Koh Phayam (4) Langkawi (4) O cestování (4) Digitální nomádství (3) Doprava v Kambodže (3) Siem Reap (3) Vztahy na cestách (3) Angkor Wat (2) Atrakce Langkawi (2) Cat Ba (2) Cestovní pojištění (2) Dlouhodobé cestování (2) Ha Long bay (2) Irsko (2) Koh Rong (2) Kuala Lumpur (2) Moken sea gypsy (2) Nákup letenek (2) Německo (2) Phnom Penh (2) Plánování (2) Rady a tipy (2) Rezervace ubytování (2) Rozpočet Malajsie (2) Tetování Thajsko (2) Ao Nang (1) Athény (1) Ayutthaya (1) Bagan (1) Bago (1) Berlín (1) Bezpečnost (1) Budapešť (1) Cameron Highlands (1) China town Singapore (1) Cliffs of Moher (1) Copywriting (1) Death Railway (1) Doklady (1) Dublin (1) Dánsko (1) Flixbus (1) Galway (1) Ha Tien (1) Hanoi (1) Ho Chi Minh (1) Inle Lake (1) Kanchanaburi (1) Khao Sok (1) Ko Kood (1) Ko Kut (1) Ko Lanta (1) Ko Mak (1) Ko Ngai (1) Ko Samet (1) Ko Samui (1) Ko Wai (1) Kodaň (1) Krabi (1) Langkawi průvodce (1) Little India Singapore (1) Mandalay (1) Marina Bay Singapore (1) Mawlamyine (1) Maďarsko (1) Melaka (1) Most přes řeku Kwai (1) Moulmein (1) Myanmar/Barma základní informace (1) Penang (1) Perhentian islands (1) Phi Phi (1) Phu Quoc (1) Phuket (1) Prachuap Khiri Khan (1) Před nákupem letenky (1) Railay Beach (1) Ranong (1) Rayong (1) Rozpočet (1) Rozpočet Kodaň (1) Rozpočet Myanmar (1) Rozpočet Singapore (1) Saigon (1) Sapa (1) Sihanoukville (1) Singapore (1) Tam Coc (1) Trable při odletu (1) Vietnam nemocnice (1) Yangon (1) Yen Bai (1) Zamýšlení se (1) Řecko (1) Žitava (1) Životní změna (1)