PESTRÁ KOLONIÁLNÍ MELAKA, ZÁŘÍCÍ KUALA LUMPUR A ZELENÉ CAMERON HIGHLANDS

listopadu 12, 2017

Melaku, Kuala Lumpur i Cameron Highlands jsem si po počátečním ostrém startu v Kodani a Singapuru dala o něco víc na pohodu. Nehnala jsem se za všemi "must visit" a jen jsem si užívala atmosféru míst, relaxovala a těžce prokrastinovala - co se psaní týče. Až teď, v Cameron Highlands, jsem si krásně vyčistila a zrelaxovala hlavu tak, že ke mne konečně přišly nějaké myšlenky a já se konečně pustila do sepsání článku o těchto třech naprosto odlišných místech. Každé úplně jiné, přesto všechny úžasné.


Melaka: 

Melaka byla mojí první zastávkou v Malajsii a líp jsem si snad ani vybrat nemohla. Původně jsem v Malajsii chtěla navštívit trochu jiná místa, ale v listopadu začíná na východě období monzunu a není možné sem jet. Zbývalo mi tedy západní pobřeží a jelikož jsem nechtěla strávit celý den v autobuse mezi Singapurem a Kuala Lumpurem, udělala jsem si na dvě noci zastávku v Melace. Do Melaky jsem se dostala autobusem za 15 singapurských dolarů (240 Kč), autobusy odjíždí z Johore Express Terminal, lístek jsem bez problémů sehnala na místě. Odjíždí cca každou hodinu, můj byl skoro prázdný. Nutno ovšem říct, že není hlavní turistická sezóna. Na hranicích mezi Singapurem a Malajsií všechno proběhlo tak rychle a hladce, že mi na Singapurské straně ani nevzali příletovou kartu. Přechod obou hranic za 20 minut včetně přejezdu autobusem. V Melace jsem si potřebovala vyměnit eura na malajské ringity, jestli na tom budete při své cestě stejně, bez obav vyhledejte směnárnu přímo na autobusovém nádraží. Rozdíl oproti oficiálnímu kurzu byl minimální (13 Kč na 200 euro). Pokud budete chtít využít taxi, určitě si nainstalujte uber, víte cenu předem, nikdo vás neošidí a můžete si jezdit hodně levně. Já se samozřejmě nechala natáhnout na první dobrou :-D Poprvé a naposledy naštěstí, pak už se mým kámošem stal uber. Jestli stejně jako já hledáte co nejlevnější ubytování, doporučuji Raymond´s boutique home. Za stovku na noc Vás tady ubytují i se snídaní, samozřejmě nečekejte nic extra, ale kafe a toast s marmeládou je taky snídaně :-) Přiznávám, že jsem musela trochu překonávat počáteční šok ze vzhledu ubytování, trošinku se jim to tam rozpadalo, ale všude bylo čisto, majitel strašně příjemný a atmosféra vskutku rodinná. Výhodou ubytování je poloha přímo v centru města. V bezprostřední blízkosti je Jonker street, kde je night market, spousta obchodů, restaurací, řeka, podél které je hezká procházka, všechny významnější stavby i originální street art. Na Melace se hodně podepsala kolonizace a vliv Portugalska, Holandska i Británie, do teď toto období připomíná spousta staveb i místní kultura. Od roku 2008 je Melaka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO a mohu říct, že opravdu právem. Tohle barevné městečko mě hodně bavilo a přineslo mi vytoužený relax po hektickém Singapuru.

Melaka street art

Melaka okolí řeky

Melaka okolí řeky
Melaka, oběd s výhledem na řeku, parádní relax
V Melace jsem se konečně dočkala street foodu, který mi v Singapuru trochu chyběl

Křepelčí vajíčka s párkem za dvacku, no nekup to :-))

Taxíky s Hello Kitty, Pokémony a vším možným sem kupodivu zapadají

Melaku si prostě zamiluješ :-)

Kuala Lumpur: 

V Kuala Lumpuru jsem měla to štěstí, že jsem na dva ze tří dní měla místního průvodce. Za chvíli mne čekají dva týdny na Langkawi na workaway a můj budoucí "šéf" měl zrovna v Kuala Lumpuru jednání, takže mě trochu provedl. Díky tomu jsem měla možnost se pořádně projezdit po celém městě na motorce a kromě otlačeného zadku jsem tak získala naprosto jiný a odlišný pohled na město. V Kuala Lumpuru jsou v podstatě tři nejzásadnější věci k vidění - Petronas Tower, Menara Tower a Batu Caves. Respektive alespoň to se dočtete v průvodcích. Petronas Tower a jejich okolí jsou vážně super, Menara Tower jsem původně chtěla ignorovat, vstupné se mi zdálo vysoké a hlavně mám strach z výšek. Nakonec jsem byla ráda, že jsem nahoru šla. Díky přicházející bouřce se mi naskytly pohledy snad ještě zajímavější, než za slunečného počasí. No a když Vám za ty prachy odpočítávají dvě minuty na vyhlídku, tak tam nakonec nějak vlezete :-) A Batu Caves? Podle mě dost nafouknutá turistická bublina. Naštěstí jsem věděla, že se nejedná o žádnou přírodu, jeskyně jsou ve městě, takže jsem nebyla ani moc zklamaná. Rozhodně ale ani nadšená, nejzajímavější na celém areálu jsou opičky :-) Navíc neskutečný nepořádek všude kolem také není zrovna lákavý. Kdybych neměla místního průvodce s motorkou a střešní bazén s dokonalým výhledem, asi bych tu tři dny neměla moc co dělat. A kde jsem to super úžasné bydlení sehnala? Přes airbnb, konkrétně Budget studio Regalia. V residenci je na pronájem spousta apartmánů, tenhle byl asi nejlevnější, co jsem našla, na booking.com byla cena dvojnásobná! Při registraci na airbnb přes tento odkaz, získáte slevu 725 Kč na první pobyt přesahující cenu 1 400 Kč a to už se vyplatí! :-) Platí pro všechny ubytování na airbnb. Jestli máte větší rozpočet a chcete se pořádně rozmazlit, ubytujte se v hotelu Traders. Dobrá zpráva pro ty, co mají hlouběji do kapsy - do hotelového baru a bazénu můžete zajít klidně i jenom na drink a můžete se tak kochat parádním výhledem na Petronas Tower. Pokud zatoužíte po alkoholu a nechcete utrácet za luxusní bary, zkuste Reggae Bar Chinatown, předtím si můžete skočit na jídlo do Central Market Kuala Lumpur. Pěkné vyhlídky Vás čekají i v Heli Lounge Bar, tam jsem to bohužel už nestihla. Tak třeba ještě někdy jindy :-)

Střešní bazén Regalia Suites

Výhled na noční město od bazénu


Petronas Towers z hotelu Traders

A z chodníku :-))

Když budete u Petronas Towers a dostanete hlad, skočte dovnitř a nahoře ve food courtu hledejte bistro Wan-An, dělají tu super nudle!

A ještě můžete jíst s takovýmhle báječným výhledem :-)

Menara tower...to není ČB fotka, to bylo tak hnusně :-))

Petronas Towers halící se do mraků

Nad Kuala Lumpurem se stahují mraky

Tohle byla zatím asi moje největší životní výzva

Batu Caves Kuala Lumpur

....a to nejzajímavější z nich
V Kuala Lumpuru najdete i spoustu super indických restaurací, konkrétně tahle se jmenuje Sri Nirwana Maju Restaurant, je už ale hodně mimo centrum a běžný turista sem asi nezavítá

Cameron Highlands: 

Cameron Highlands se přezdívá zelené plíce Malajsie a rozhodně právem. Všude, kam se podíváte je vše zelené, rozkvetlé a svěží. Strávila jsem tu jen tři noci a dost času mi propršelo, ale i tak jsem stihla to podstatné, co tady můžete vidět. Cesta sem trvá z Kuala Lumpuru cca 4 hodiny, z čehož poslední úsek po sjezdu z hlavní silnice je nejzdlouhavější, zároveň ale taky nejkrásnější. Celou cestu se před vámi otvírají dechberoucí výhledy do údolí a džungle a nakonec spatříte i ony slavné čajové plantáže. Na ty jsem si zaplatila prohlídku s průvodcem, vybrala jsem tour přímo z místního infocentra a udělala jsem dobře. Jezdí se po malých skupinkách, maximálně 8 lidí a náš průvodce byl úžasný a dal nám spoustu informací. Taky nás jako jediný z průvodců provedl pralesem a řekl nám všechno možné, bylo vidět, že má přírodu vážně rád a že ho to baví. Motýlí a jahodová farma, které jsou součástí výletu nejsou nic extra, ale už jen kvůli čajovým plantážím a pralesu se vyplatí si prohlídku zaplatit (cena je cca 250 Kč), taxíkem byste se najezdili hodně a nedoplatili byste se. Kromě plantáží jsem stihla ještě vodopády Parit Fall a Robinson Falls. Parit Fall nestojí celkem za nic, ale je k nim hezká procházka trasou číslo 4. K Robinson Falls vede trasa číslo 9, která se dále dělí na A a B, tyhle vodopády jsou už o dost větší a rozhodně zajímavější. Pokud byste si chtěli okolí Cameron Highlands prochodit sami, zde si můžete nastudovat jednotlivé trasy. Obecně se ale doporučuje chodit (obzvlášť náročnější treky) s průvodcem. Na levné ubytování mohu doporučit Maptravelodge hostel, na jídlo jsem si nejvíc pochutnala v My Cake Home a Cameron aa Curry House.

Procházka k Parit Fall

Robinson Falls

Čajové plantáže

Čajové plantáže

Čajové plantáže

Čajové plantáže

Mossy forest

Mossy forest

Výborné satay od My Cake Home
Všechny tři místa byly super, každé jinak, ale všechny mě okouzlily. Na to, že jsem do Malajsie vůbec neplánovala jet, tak teď jsem naprosto nadšená a nejspíš vyhraje plán vrátit se sem ještě na jaře. Malajsie je převážně muslimská země, ale najdete tu i početné komunity Indů a Číňanů. Všechno dohromady tvoří strašně pestrou směs lidí, chutí a vůní a opravdu neskutečně se mi tu líbí a baví mě to tu. Výborné jídlo, příjemní lidé, všechno funguje naprosto bez problémů, takže všem tuhle zemi doporučuji pro poznání něčeho trochu jiného z Asie .-) Video ze všech tří míst najdete zde.

Následující dva týdny budu na Langkawi, sluníčko, moře, pláže, válečka a pohodička...a trochu té workaway práce :-)

Rozpočet dám k dispozici na konci pobytu v Malajsii, za celý měsíc dohromady.

Nejaktuálnější příspěvky najdete vždy na mém Facebooku a Instagramu.

You Might Also Like

0 komentářů