SINGAPUR - MOJE VSTUPNÍ BRÁNA DO ASIE

listopadu 05, 2017

Kodaň byla mojí přestupní stanicí mezi Evropou a Asií a Singapur se stal mojí vstupní branou do Asie. Cesta sem byla poněkud šílená, večer před odjezdem se před naším hostelem v Kodani střílelo, všechno bylo uzavřené a nikoho nechtěli pustit ven. Z mého původního plánu jet na letiště MHD velice rychle sešlo. Za normálních okolností bych se vůbec nebála jít ve tři hodiny ráno někam na MHD, ale jsou situace, kdy je zbytečné riskovat a radši zatnete zuby a zaplatíte si taxi. Na letišti jsem samozřejmě byla moc brzo a let měl zpoždění, ach jo, snad stihnu přestup v Londýně. Stihla, ale skoro se mi podařilo ztratit pas. Naštěstí byl jen pod sedačkou a ne někde bůhví kde. Asi bych si ho fakt neměla dávat do poměrně volné kapsy u kalhot...když on je tam tak hezky při ruce :-D Pas jsem našla, ovšem kuřáckou místnost byste tu hledali marně. Na Gatwicku se prostě nekouří, Angličani jsou přísní. Letadlo z Londýna do Singapuru naštěstí letělo včas a bylo poloprázdné, hurá mám jen pro sebe celé tři sedačky! Jenže ani to člověka nezachrání od toho, aby po 13 hodinách v letadle nevylezl v naprosto nepoužitelném stavu. Takže welcome to the Singapore! 

Singapur, den první:


Po přečtení všech možných informací o Singapuru a jeho celních předpisech, jsem získala dojem, že budu podrobena nějaké šílené kontrole všeho možného. Buď se jim po ránu nechtělo a já měla štěstí, nebo to vůbec neřeší tak, jak jsem se dočetla. Vystála jsem krátkou frontu na imigračním, prošla bránou "nic k proclení" a za 20 minut po přistání už jsem se mohla nadechnout horkého, vlhkého Singapurského vzduchu. Během letu má člověk spoustu času na přemýšlení, i poplakat jsem si stihla, to přiznávám. Jakmile jsem ale vylezla ven a nadýchla se horkého vzduchu s typickým pachem, rozlil se mi úsměv na tváři a já byla naprosto šťastná a spokojená a věděla jsem, že to bude super. Tenhle pocit mi vydržel asi tak 15 minut, než jsem vlezla do metra. Horko, smrad, narváno...a nepočítejte s tím, že lidi, co stojí u dveří vystupují, aby mohli vystoupit ti za nimi. Na tohle se tu nehraje, radši stát a nechat do sebe strkat. Mimochodem lístek na metro se nedá zaplatit kartou, možná to někde jde, ale na letišti ne. Od tak moderního města a letiště bych to nečekala, naštěstí je hned naproti automatu na lístky bankomat. Lístek na metro z letiště stojí 2,4 SGD (cca 40 Kč), orientace v metru je bezproblémová, všechno je dobře značené.

Najít hostel už nebyl problém, horší bylo, že jsem přijela v 9 ráno a ubytování bylo možné od 14 hod. Nejdřív jsem chtěla jít někam ven, ale...totální únava, nedostatek spánku a horko mě honem rychle vrátili zpátky. Taky vizáž indické čtvrti mě na první pohled úplně nelákala k velkým procházkám. Naštěstí jsem ubytování dostala dřív a mohla si tak dát konečně sprchu! Po sprše se všechno najednou jevilo nějaké lepší, indická čtvrť se mi začala líbit a začala jsem se tu cítit dobře. Vyrazila jsem ale do Čínské, kde byla mým hlavním cílem jídelna Hawker Chan. Proč? Je to jediný street food, který získal Michelinskou hvězdu a zároveň i nejlevnější nositel tohoto ocenění. Jídlo tady pořídíte od 60 Kč a je vážně super výborné. Upřímně si ale myslím, že 9 z 10 podniků tady bude mít super jídlo za super ceny. Uvidíme další dny. Prohlídla jsem Čínskou čtvrť, trochu se prošla a vydala se zpátky. Unavená jsem byla šíleně, takže v 5 odpoledne už jsem spala, což mi naštěstí vydrželo do rána a tak jsem si krásně srovnala časový posun.

China town Singapore

China town Singapore


Hawker Chan Singapore - Michelin street food

I takhle může vypadat jídlo oceněné Michelinskou hvězdou :-) ale výborné to bylo!

Hawker Chan China town Singapore

Former Hill Street Police Station Singapore

Little India Singapore


Singapur, den druhý:

Druhý den jsem vyrazila do Marina Bay. Vzala jsem to jako vždy pěšky, trochu jsem si zašla a tak jsem narazila na Marina Promenade, která se táhne podél pobřeží. Byla to parádní cesta, místy parkem, takže krásně osvěžující v horkém vzduchu. Nenarazila jsem na jediného turistu, jen na pár místních, což je v přelidněném Singapuru taky fajn. Marina Bay je nejnovější a nejmodernější část Singapuru a všechny stavby tady vám jednoduše vyrazí dech. Hlavní lákadlem jsou, kromě hotelu s největším a nejvýš položeným bazénem na světě, Gardens by the Bay. Někde jsem se dočetla, že ve dne to není nic moc. Rozhodně nesouhlasím! V noci je jejich kouzlo samozřejmě daleko větší, ale i přes den jsou zahrady super, navíc s minimem lidí. Největší atrakce jsou Supertree Grove a lávka OCBC Skyway mezi nimi. Vstup do zahrad je zdarma, na Skyway se platí vstupné 8 SGD (130 Kč), vstup je časově omezený na 15 minut. Nikdo Vám čas nehlídá, ale vůči ostatním návštěvníkům je určitě ohleduplné čas dodržet. Jakmile se setmí a všechno se rozzáří, je to neuvěřitelná podívaná. Za mě doporučuji vyrazit za světla, prohlédnout ve dne, počkat si do setmění, užít si tu nádheru a pak rychle zmizet. Hodinu po setmění už tady byly šílené davy lidí. Na druhé straně, na promenádě kolem muzea umění bylo lidí daleko méně a byl zde úžasný výhled na noční město. Když vylezete od zahrad chodníkem skrz hotel, dostanete se na vyvýšenou promenádu, ze které je krásný výhled na záliv a mrakodrapy. Taky je tu každou celou hodinu krásná fontána (vedle budovy Louis Vuitton)...já bohužel stihla jen posledních 10 vteřin a jelikož začínalo dost hřmít, tak jsem se raději vydala zpátky. Opět pěšky a opět jsem si zašla, takže jsem parádně zmokla. V tom vedru tady jsou ale každovečerní bouřky úžasným zpestřením horkého dne.

V zahradách jsou i další atrakce - Flower Dome a Cloud Forest. Dovnitř jsem nešla, obhlídla jsem je jen zvenku a tentokrát musím dát zapravdu tomu, kdo někde psal, že jít dovnitř za to vstupné úplně nestojí. Mě to stačilo bohatě zvenku také.

Ještě k hotelu Marina Bay Sands - pro vstup do bazénu musíte být hosty hotelu, jedna noc zde stojí 7 tis. Kč. Můžete si ale jít dát drink do střešního baru, ceny bohužel neznám, nebyla jsem.

V Gardens se se mnou dal do řeči jeden postarší Ind, nemohl pochopit, že v Evropě spolu lidi žijí a mají děti a nemusí se brát, pořád se tomu smál a divil. Vtipné to bylo, dost jsem se nasmála. Taky jsem se stala atrakcí pro dvě dvojice, jednou chlapi, jednou ženské, chtěli si mě vyfotit. Bohužel si nemyslím, že by si mě spletli s nějakou celebritou, ale že to spíš bylo něco ve stylu "čum na to, tlustá, červená, zpocená běloška, ha ha ha" :-D

National stadium Singapore

Helix bridge Singapore

Marina Bay Sands, ArtScience Museum, Helix bridge, Singapore

Gardens by the Bay Singapore

Gardens by the Bay Singapore

Supertree grove ze Skyway

Marina Bay Sands Singapore

Marina Bay Sands, Supertree, Singapore

ArtScience museum a budova Louis Vuitton, vlevo od ní je každou hodinu nádherná fontána

Downtown Core, Singapore

Singapur, den třetí:

Předchozí den jsem strávila venku 12 hodin...bylo to krásné, ale taky šíleně vyčerpávající. Teplota je zde přes 30 stupňů, k tomu vysoká vlhkost vzduchu a dusno. Vzdálenosti jsou o dost větší, než se mi zdají v mapách, většinou se ještě někde zatoulám, protože se mi líbí nějaká ulička. Celé dohromady je to hodně unavující. Uvědomila jsem si, že jsem pryč teprve 7 dní, ale mám pocit, jako kdybych byla pryč měsíc. Každý den v pohybu, viděla jsem toho strašně moc a bylo to super, ale taky hodně náročné. Dnes jsem tedy zpomalila, prošla se jen v okolí, dopřála si odpolední spánek a relax. Zítra mne čeká přesun do Malajsie, konkrétně do Melaky. V Malajsii budu celkově měsíc, sledujte dále a nic Vám neunikne :-) Pod fotkami shrnutí a rozpočet pobytu v Singapuru.

Little India, Singapore a sloníci :-)

Přiznám se, že když mi tohle přistálo na stole, měla jsem chuť utéct....za chvíli už jsem se v tom ale hrabala rukama stejně jako oni a bylo to super! 

Little India, Singapore

Sakya Muni Buddha Gaya temple

Sakya Muni Buddha Gaya temple

Street Art, Singapore

O originální domky není nouze

A ještě jeden :-)

Tohle by bylo v ČR aktuálně dost problém, tady je ale soužití kultur úplně normální a samozřejmé

Singapur, shrnutí:

Singapur je úžasné multikulturní město plné protikladů. Žijí tu vedle sebe číňani, indové, malajci a další. Všichni pohromadě, různá náboženství, různé kulturní zvyky, různá mentalita...a nikdo se nad tím nepozastavuje, nikomu to nepřijde divné.

Stejně jako je pestré obyvatelstvo je pestrá i architektura, najdete tu jak nejmodernější stavby světa, tak i klasické stavby čínské či indické, přijde si tu na své opravdu každý.

Singapur není takový, jako jiná města v Asii, která jsem viděla. Na motorkách se tu až tak moc nejezdí, dominují spíš auta a často hodně luxusní. Taky je rozhodně čistější, i když ne až tolik, jak jsem si představovala z různých článků. Domluvit se tady anglicky není problém a každý vám rád pomůže nebo poradí, když se zeptáte na ulici. Na rozdíl od jiných měst se tu cítíte bezpečně a to i v noci.

Překvapili mne ceny, všude jsem četla, jak je Singapur drahý, měla jsem z toho trochu obavy, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Jídlo na ulici stojí méně než u nás, vstupy jsou také normální a MHD zhruba na stejné úrovni jako u nás. Jen cigarety mne přišly dráž, ale naštěstí tady nekouřím zase tolik. Hostel jsem si našla nejlevnější co byl k dispozici - Footprints hostel. Podrobný rozpočet níže. Video ze Singapuru naleznete zde.

Rozpočet Singapur:

Ubytování na 3 noci včetně snídaně: 47 SGD (750 Kč)
Vstupy (Supertree): 8 SGD (130 Kč)
MHD (metro z letiště a 1 x autobus ve městě): 3,6 SGD (60 Kč)
Strava: 36,8 SGD (600 Kč)
Cigarety: 22,4 SGD (360 Kč)
Drogerie: 13,1 (211 Kč)

Celkem jsem na částce 130,9 SGD, na české 2 111 Kč za tři dny pobytu tady. Včetně předražených cigaret a kosmetiky, která samozřejmě není jen na pobyt zde, ale na další cca dva týdny dopředu. Nijak zvlášť jsem se neomezovala, dokonce jsem si dopřála i ledovou kávu v hodnotě jednoho jídla u Supertree :-) Samozřejmě pokud budete chodit do barů, jíst v restauracích a ne na ulici, tak utratíte mnohem víc. Já si to užila i bez toho a nijak jsem se necítila omezovaná.

Tak to bylo Lví město Singapore a zítra vyrazíme do Malajsie :-)

P.S. a taky jsem tu ještě nedostala průjem, tři dny jídla na ulici a stále nic, dost příjemná změna oproti jiným pobytům v Asii :-)))


You Might Also Like

2 komentářů

  1. Pěkný článek! Ale to horko a vlhko je fakt nepopsatelné a je dobré sledovat počasí, jak se to v den vyvíjí a trochu si podle toho i organizovat čas.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :-) To horko je občas vážně moc, ale dá se na to zvyknout...lepší, než mrznout v Evropě momentálně :-))

      Vymazat