SLUNCE, MOŘE, PLÁŽE, HORY, RÝŽOVÁ POLE A PRVNÍ ZKUŠENOST S WORKAWAY = MŮJ POBYT NA LANGKAWI

listopadu 27, 2017

Sedím na terase, vychutnávám si svou ranní kávu s výhledem na palmy, pasoucí se krávy a rýžová pole, s úsměvem se zdravíme se sousedy i se všemi okolo projíždějícími na motorkách. Tenhle film se přede mnou odehrává již dva týdny. Dva týdny, které jsem strávila na Langkawi jako dobrovolník utekly tak strašně rychle, že jsem si pobyt tady ještě prodloužila. Původně jsem měla být touhle dobou v Penangu a zítra odlétat na Langkawi. Dva týdny ale utekly jako voda a mne tohle místo přirostlo k srdci tak moc, že nechávám propadnout letenku do Yangonu a zůstávám zde další skoro dva týdny. Myanmar na mne jistě počká :-)

Jak jsem se sem dostala aneb cesta z Cameron Highlands:

Cesta z Cameron Highlands byla úmorná, otravná a dlouhá. Dvě hodiny autobusem do Ipoh, to byla nejlepší část cesty, protože se mi stále otevíraly krásné výhledy na Cameronskou vysočinu. Pak už to byla těžká nuda. Dvě hodiny čekání na autobus do Kuala Perlis v Ipohu. Pak skoro 6 hodin cesty autobusem do Kuala Perlis, kde jsem měla obrovské štěstí, že mi za 15 minut jela loď na Langkawi. Další hodina lodí a skoro hodina taxíkem k přístavu. Celkem třináct hodin na cestě. Příště už bych se raději vrátila do Kuala Lumpuru a na Langkawi letěla, cenově by to vyšlo stejně, možná i méně v případě letenky v akci. Ušetřila bych čas i jedno propocené tričko :-)

Jak jsem se sem dostala vol. 2 aneb moje první zkušenost s Workaway:

O stránce Workaway jsem se dozvěděla zhruba někdy na jaře a okamžitě jsem se pro tuhle myšlenku nadchla. Zjednodušeně řečeno si přes tuhle stránku můžete najít práci za ubytování a stravu kdekoli na světě. Určitě doporučuji důkladně vyplnit svůj profil a popsat se, díky tomu Vás mohou majitelé kontaktovat i sami. Já jsem byla na začátku trochu na pochybách, zda se mi podaří vůbec něco sehnat, zvlášť když na moje první dva dotazy nikdo ani neodpověděl. Chyba byla nejspíš v tom, že jsem psala moc dlouho dopředu. Během jednoho měsíce před odjezdem jsem měla pět nabídek a jednu z nich jsem si vybrala. V mém případě nešlo ani tak o to, abych ušetřila, ale abych poznala místní život zevnitř. Nedělalo mi tedy problém vzít nabídku, která zahrnovala pouze ubytování výměnou za tři hodiny práce denně. Za tři hodiny práce denně bych ostatně ani nic víc nečekala. Nakonec mám i to jídlo, ale to absolutně není podstatné. Podstatné je hlavně to, že mám asi vážně neuvěřitelné štěstí, protože jsem natrefila na super prostředí, majitele i kolektiv. Možná je to i tím, že za poslední měsíc jsem získala naprosto jiný, pozitivnější, náhled na život a opravdu každý den vstávám s pocitem, že skutečně žiji a že jsem šťastná. Přitom je můj životní standart výrazně osekaný oproti normálu....ehm dobře, ty obří krevety k obědu počítat nebudeme :-)

Jak tady probíhá náš běžný den? Vstáváme kolem osmé, deváté, pracujeme maximálně tři hodiny a to ještě s přestávkami, v tom vedru se moc dlouho pracovat nedá. I tak vypotím litry potu během chvilky, myslím, že za ty dva týdny moje tělo prodělalo kompletní látkovou výměnu a detox na 1000%. Odpoledne většinou odpočíváme, vedro je celkem únavné, takže jít po práci na pláž se nikomu nechce a dáváme přednost relaxu v klidu domova pod větrákem. Na pláž vyrážíme až navečer, po společné večeři, která probíhá buď venku nebo si vaříme doma. Někdy si vaříme lokální jídla, někdy "ty naše", zrovna dnes jsem vykouzlila špagety s boloňskou omáčkou. Večerní relax na pláži při drinku je dokonalým zakončením dnem. Většinou stačí dva drinky, aby člověk naprosto odpadl a usnul jako mimino.

Dům, kde bydlím i budoucí rezort, na kterém pracujeme se nacházejí v menších lokálních vesnicích, stranou veškerého turistického ruchu a velkých rezortů. Mám tak možnost poznat skutečný běžný život hezky zblízka. Jako turista bych tuhle šanci nikdy nedostala. Navíc diskuze s majitelem i ostatními lidmi jsou neskutečně obohacující, rozhovory o našich zemích, politice i historii jsou na denním pořádku a každý den se od sebe učíme nové a nové věci. 

Co jsem tady za dva týdny stihla všechno zažít a naučit se?

 • výrazně jsem si zlepšila angličtinu, každodenní komunikace je prostě nejlepší učitel
 • naučila se základní fráze v Malajštině
 • naučila se řídit auto na levé straně, z toho jsem měla větší strach, než odjet sama na půl roku do Asie
 • přestala jsem se bát krav, jo jasně, teď se určitě smějete, ale prostě jsem holka z města a když vylezu ze dveří a dva metry ode mě stojí velké zvíře a kouká na mě, tak se prostě bojím...už jsme se ale zkamarádily :-)
 • opět jsem překonala strach z výšek a prošla se po Sky Bridge (o místních atrakcích bude další článek)
 • projela se v autě s otevřenou střechou, do té doby jsem netušila, že je to vlastně další můj sen, ten pocit svobody a volnosti byl naprosto úžasným zážitkem
 • ochutnala neskutečné množství výborného jídla, které bych jako běžný návštěvník nejspíš ani nejedla, protože bych nevěděla, co si mám objednat a kde se nejlíp vaří (průvodce restauracemi bude také součástí dalšího článku)
 • strávila spoustu úžasných večerů plných diskuzí v plážových barech a poznala samé super lidi
 • naučila se komunikovat, přizpůsobovat, spolupracovat a tolerovat
 • naučila se spoustu nového o muslimské kultuře a ocitla se i na místní muslimské svatbě, tenhle bod je pro mne asi ze všech nejpřínosnější, ani předtím jsem neměla žádné předsudky ani nenávist vůči muslimům, ale teď mám navíc i argumenty na vyvracení spousty a spousty hloupých poznámek a předsudků
 • potvrdila si, že s úsměvem se všechny problémy řeší daleko snadněji a jednodušeji
 • naučila se být šťastná a vděčná za každý den svého života
Podtrženo sečteno, dva týdny nabité zážitky, poznáváním, učením se, rozvíjením se. Tyhle dva týdny mi přijdou minimálně jako půlka mého života, protože jsem toho stihla strašně moc a obohatila svůj život způsobem, ve který jsem předtím ani nedoufala. Jestli chcete vyjet do zahraničí a poznat, jak se kde opravdu žije, workaway program můžu rozhodně doporučit. Pro mne osobně daleko lepší koncept, než třeba couchsurfing.

Čekají mne tu ještě dva týdny, takže budu dál sbírat informace o místních restauracích i atrakcích a v příštím článku se můžete těšit na podrobnosti o ostrově. Co navštívit, kde co zařídit a tak :-)

Pro kratší reporty či fotky můžete sledovat FB stránky nebo Instagram.


Podvečerní procházka po pláži

Kýč jak bič, ale je to krásný!

Projížďka na kole v západu slunce mezi rýžovými poli

Každodenní ranní výhled

Projet se v autě s otevřenou střechou podél pobřeží? To prostě chceš! 

A mezi rýžovými poli s výhledem na hory to chceš ještě víc :-)

Moje nejoblíbenější snídaně, Roti canai

Trochu toho válení na pláži jsem přeci jen stihla :-)

Moje pracoviště, oprášila jsem i svoje designérské znalosti a pomáhám navrhovat bar 

Naše kuchyně - jednoduchý život, nejlepší život

Máme i zvířátka, o které se poctivě staráme, všichni jeli k veterináři

Včetně mamky, která si cestu na veterinu vyloženě užívala .-)

Veterina bohužel oproti těm našim Evropským má o dost horší podmínky...starají se ale suprově!

Večerní relax v baru na pláži, takřka denní rutina :-)
You Might Also Like

2 komentářů