MYANMAR/BARMA DEN ČTVRTÝ AŽ ŠESTÝ: OPUŠTĚNÉ CHRÁMY, REÁLNÝ ŽIVOT BARMÁNCŮ A DĚTI ODPADKŮ V BAGO

prosince 19, 2017

Jelikož jsem na Barmu neměla žádný velký plán, jen věděla, že chci vidět nějaká známá místa a nějaká neznámá, tak jsem až do posledního dne v Yangonu neměla rezervovanou ani dopravu do dalšího místa, ani ubytování. Při projížďce Circle train jsem jen zkoukla ceduli, zda mi něco jede do Bago, kam jsem se rozhodla vypravit dál. Jelikož nejsem zrovna velký znalec barmského písma, nedozvěděla jsem se vůbec nic :-D No nic, ráno prostě vstanu, dojdu na nádraží a uvidíme.

Po snídani, kterou jsem si dopřála v Parisien café (občas to chce prostě capuccino s pěknou hustou pěnou) jsem si vzala Uber na nádraží, cena 2 000 kyat, uber rozhodně doporučuji využívat. Hned, jak jsem vylezla na nádraží, ujal se mne policista, který se mne zeptal, kam chci jet, dovedl mne k nákupu lístků a nasměroval, ze kterého nástupiště jede můj vlak. Při koupi lístku musíte předložit pas, cena byla 450 kyatů za dvě hodiny jízdy. Chtěla jsem jet obyčejnou ordinary class, což se mi bez problémů podařilo. Ani se mne neptali, kterou třídou chci jet a dali mi automaticky ordinary. Na dvě hodinky se to dá bez problémů vydržet, na delší cesty rozhodně doporučuji koupit lístek do upper class. Ve vlaku mi pak během jízdy kontrolovali pas ještě jednou.

Cesta vlakem byla rozhodně zajímavá a pokud máte jen trochu více času, doporučuji vlak zkusit, cesta trvá déle, zato je ale rozhodně pestřejší. Já jsem si ji pak dala ještě jednou do Mawlamyine a to bylo ještě lepší (a taky delší). Cestou si můžete "povídat" s místními, pozorovat prodavače všeho možného jídla i výhledy na zlaté pagody, slaměné domečky uprostřed ničeho i běžný život místních lidí. Rozhodně zajímavé.

Cesta v ordinary class a moji spolucestující :-)
Měla jsem trochu naivní představu, že na místě si seženu nějaké ubytování levnější, než na internetu. Určitě tam musí být i něco jiného. Nebylo. Vzala jsem tedy nejlevnější ubytování, které jsem našla a to Amara Gold hotel. Vše zde bylo OK, takže je ráda doporučím. Nevýhoda solo cestování po Barmě je ta, že v některých místech nejsou hostely a vy tak musíte platit za dvoulůžkový pokoj, protože nic jiného prostě není. Na druhou stranu to pro mne zase tak zlé není, po výletech mám někdy ráda svůj klid na relax i práci a v hostelech na tohle nejsou úplně ideální podmínky. Moto taxi na hotel stálo 2 000 kyat. Jak ušetřit? Vyjděte z nádraží, odmítněte všechny taxikáře a dejte se chodníčkem mezi stánky doprava. Ani ne za pět minut jste u hlavní silnice, kde si můžete vzít sdílený tuk tuk, který mne stál 200 kyat. Bohužel jsem to zjistila až při cestě zpět. 

Řidič mototaxi mi nabízel výlet kolem Bago, cena 50 000 kyat. Nebyla jsem si úplně jistá, jestli jsem špatně nerozuměla, přeci jen jejich angličtina je dost nesrozumitelná. Po konzultaci s Terkou jsem mu tedy poslala SMS s dotazem, jakou cenu říkal a že jestli to bylo 15 000, ať mne druhý den vyzvedne na hotelu. Jak myslíte, že to dopadlo? Čtěte dále.... Ten den odpoledne jsem jen došla zjistit, zda mi z místního autobusového nádraží nejede nějaký bus do Hpa-An. Možná i jel, ale nikdo mi nerozuměl...takže nejel :-D Každopádně vidět autobusák, na kterém pobíhají kozy a krávy byl rozhodně zajímavý zážitek. Pak už jen večeře v restauraci, o které jsem si naivně myslela, že se zde nebudu muset s nikým dohadovat o cenu. No nemusela. Jídelní lístek byl v angličtině, ale bez cen a na můj dotaz, kolik to stojí chudák kluk jen nechápavě koukal. Výsledná cena 6 800 mi naštěstí dech až tak moc nevyrazila, přeci jen byla to obrovská porce, co by stačila pro dva lidi a k tomu litrová lahev piva. Škoda jen, že mi chtěli vrátit o 3 000 méně, nebudu zatím ale ztrácet důvěru v hodné lidi Myanmaru a budu si myslet, že se spletl. Pokud to chcete zkusit znovu, jedná se o podnik HTOO restaurant (hledejte na maps.me), jídlo bylo super.

Druhý den čekám ve smluvený čas na "svého" řidiče. Čekám 20 minut navíc, co kdyby se zpozdil. Nic. Na to, jak se kroutil a prosil, že nutně potřebuje peníze, protože je chudý, se tedy moc nesnaží. Já jsem aspoň ušetřila, půjčila si za 2 000 kolo a vyrazila prozkoumávat Bago sama. A bylo to rozhodně úžasné! Cesta tedy nijak úžasná nebyla, šlapat ve vedru na kole starém sto let mezi závějemi prachu a neustálým troubením je tak trochu peklo, ale pak.... Pak slezete z kola, vyjdete schody k pagodě, kde je ticho, klid, minimum turistů a vy se můžete v klidu procházet, relaxovat a meditovat. Takových jsem ten den objevila více a bylo to vážně skvělé. Miluju opuštěná místa, kde o turistu nezavadíte vůbec, nebo hodně málo.

Taky jsem si projela lokální vesnice na obou koncích Bago, viděla jsem prostý život, totální chudobu ve slaměných domečcích, krávy pasoucí se na hromadě odpadků, děti hrající si mezi odpadky, oprýskané chrámy ale taky šťastné úsměvy dětí, které vás chytají za ruce a chtějí vás zdravit, aby si vyzkoušeli těch pár anglických slovíček, které se naučili. Lidi se na vás usmívají a klidně vám třeba pomůžou opravit kolo, když vás vidí, jak se trápíte. Tohle je ta pravá Barma, tady je svět ještě v pořádku. Celý ten den byl pro mne strašně emotivní a řádně jsem si poplakala, jsem prostě pořád holka, i když s ušmudlaným báglem na zádech. Hlavně představa, že u nás finišují zběsilé přípravy na Vánoce a tady si hrají děti v odpadcích v neuvěřitelném smradu mne dostala asi nejvíc. Nevím, jestli je mi líto víc jich nebo nás. Jsou na tom opravdu hůře než my? A je lepší naprostá chudoba a prostý život nebo zběsilý konzum, honba za kariérou, permanentní stres a bezohledné drancování planety? Na to si asi každý musí odpovědět sám, ale za sebe určitě doporučuji sjet z obyklých turistických tras a podívat se i trochu jinam. Může vám to dát opravdu hodně.

Den jsem zakončila večeří v restauraci Do you like, kterou jsem ani nemohla sníst a jedla jsem ji ještě druhý den. Díky tomu, jsem se naučila konečně jíst hůlkama, nezabalili mi sebou totiž nic jiného a kámoška mi napsala, ať nejsem srab a jdu to zkusit :-D Tak jo a hned na nudlích, paráda. Není to ale tak hrozné, jak se zdá. A jestli se divíte, že jsem už potřetí v Asii a stále s hůlkami neumím, tak vysvětlení je celkem prosté - na většině míst, kde jsem byla, dávali k jídlu automaticky vidličku a lžičku, nebyla tedy potřeba. Ale už to umím! Celkem tedy umím jíst příborem, hůlkama i holou rukou...a jakože nabrat rýži, aby vám to nepadalo všude a najedli jste se, je docela fuška:-D

A jak jste na tom vy, co všechno jste se naučili na cestách? A jaká místa, která jste navštívili vám vyrazila dech a tak trochu změnila pohled na život? U mě to zatím byla Kambodža a teď Barma.

Na video z Bago se můžete podívat zde, rozpočet bude v posledním článku na konci cesty.

Shwemawdaw pagoda...něco jako v Yangonu, ale se zlomkem turistů

Shwemawdaw pagoda
Shwemawdaw pagodaShwemawdaw pagoda

Sein Tharlyaung

Sein Tharlyaung

Sein Tharlyaung

Sein Tharlyaung


Děti žijící mezi odpadky

A krávy pasoucí se na hromadách odpadků

Chátrající pagoda

Chátrající pagoda Yan Pyay Man Pyay

Místní lokální vesnice

Obydlí místních

Obydlí místních

Kambawzathardi golden palace

Kambawzathardi golden palace

Místní lokální vesnice, řeka slouží na vypouštění odpadu, koupání i praní prádla

Shwegugale Paya

Shwegugale Paya a místní malí mniši - kluci i holky

Děti Myanmaru, děti ulice
You Might Also Like

0 komentářů