MYANMAR/BARMA DEN PRVNÍ AŽ ČTVRTÝ: PŘILÉTÁM DO YANGONU, VÍZA A ZÁKLADNÍ INFO K BARMĚ, CO PODNIKNOUT A CO OČEKÁVAT

prosince 17, 2017

Do Barmy jsem přiletěla po měsíci z Malajsie a už na první pohled bylo jasné, že tohle bude trochu jiná Asie. A rozhodně je. Na cestování daleko náročnější, ať už se to týká přesunů, dorozumívání nebo financí. Vyčerpávající fyzicky a pro mě, jako pro člověka s velkým sociální cítěním i psychicky. Zároveň ale taky neuvěřitelně pestrá, poučná, nabitá zážitky, podněty k zamýšlení a dávající každý den další a další pecky, ať už pozitivní nebo negativní. Ale hezky od začátku, od Yangonu, který byl první zastávkou. Každé zastávce budu věnovat samostatný článek, protože zážitků a informací je vážně hromada a věřím, že přijdou k užitku. Já sama jsem občas některé informace hledala dost těžko.

Při odletu z Kuala Lumpuru jsem musela dokládat, že mám vízum do Barmy, takže pozor na to, mějte vízum připravené a vytištěné sebou ať už poletíte odkudkoli. Oficiální stránky pro žádost o vízum jsou https://evisa.moip.gov.mm/, cena víza 50 dolarů. V současné době je možné o e-visa žádat i při vstupu přes pozemní hranice, v době, kdy jsem žádala já, to ještě nešlo. Sledujte tedy vždy aktuální info na stránkách, situace se může dost často měnit.

Vstupní formality jsem měla za sebou poměrně rychle (letenku z Barmy nikdo vidět nechtěl, je to ale podmínka pro vstup do země, takže bych se nespoléhala na štěstí a raději ji měla) a šla jsem si vyměnit peníze. Dle informací, které jsem se před cestou dočetla, je lepší vyměnit peníze hned na letišti, protože nikde jinde si nevyměníte, ani nevyberete. Tahle informace bude už asi trochu staršího data, protože ve všech městech, kde jsem zatím byla, byl bankomat, směnárna i banka. Co je pravda je to, že za menší bankovky můžete dostat horší kurz, upozorní Vás na to ale předem. Taky můžou odmítnout vzít bankovky starší nebo poškozené. Vtipným paradoxem je to, že v obchodech často vrátí peníze, které vypadají, jako by s nimi někdo vytřel podlahu. Na záchodě. A ne jednou. Není ale třeba panikařit, takové bankovky nejen vydají, ale i vezmou. Místní měna se jmenuje kyat, zkratka ks a 1 000 kyatů je cca 16 Kč.

Na letišti jsem si chtěla koupit i místní SIMkartu, ale bohužel paní mne začala přesvědčovat, že 3 giga mi rozhodně na 16 dní nestačí, že jí ani nemá a chtěla mi prodat nejdražší variantu co měla. Druhý den jsem ve městě koupila o polovinu levnější, za 7 000 kyat na 3 giga dat (necelých 115 Kč). Ve většině ubytování jsem zatím měla wi-fi k dispozici, takže myslím, že bude opravdu stačit.

Z letiště se můžete dostat dvěma způsoby: vlakem nebo taxi. Vlak ale jezdí jen do 19:00 a navíc, než se dostanete z letiště do města, zabere to hodinu a půl. Doporučuji vzít spíš taxi. Pokud se vám na letišti podaří připojit na wi-fi nebo budete mít šťastnější ruku při koupi SIMkarty, využijte Uber, který v Yangonu funguje perfektně. Cena by měla být kolem 6 000 kyat.

V Barmě nejsou hostely ještě moc rozšířené, což je pro solo cestovatele trochu nevýhoda, ubytování vyjde o něco dráž než v Thajsku nebo Malajsii. A pokud hostel někde je, tak je kolikrát cenově srovnatelný s jednolůžkovým pokojem. V Yangonu je ale nabídka široká a tak nebyl problém sehnat hostel za 12 dolarů na tři noci (občas se někde můžete setkat s tím, že chtějí platbu v dolarech, osobně se mi to stalo ale jen v tomhle hostelu). Jednalo se o Hostel Latha a rozhodně ho můžu doporučit, čisto, všechno bez problémů, dojdete odsud i pěšky k hlavním památkám.

Co vás čeká na ulici? Potkani, odpadky, špína, smrad, neustálé troubení, červené plivance od betelu ale taky pestrobarevné trhy plné ovoce a zeleniny, rozmanitý street food, ženy i muži v tradičních sukních longyi v miliónech odstínů barev. Mužský a ženský způsob vázání je odlišný, muži si longyi vážou v pase na uzel a v uzlíku často schovávají pytlíčky s betelem, který tady žvýká snad každý druhý. Díky tomu se dost často stane, že si to kráčíte po ulici a najednou kolem prolítne typický červený plivanec. Nebo si vedle vás někdo popotáhne. Tady se prostě nesmrká, ani muži, ani ženy. Ženy si často mažou tváře pastou tanaka, v drdůlcích si nosí hřebeny a nad hlavou deštníky jako ochranu proti slunci...nebo proti zvědavým pohledům, když jdou na rande :-) Držení se za ruku, líbání a podobné věci jsou tady na veřejnosti považovány za neslušné. Stejně tak příliš krátké sukně či šortky nebo tílka na úzká ramínka. Zkuste to respektovat, i Vy se určitě budete cítit lépe. Nehledě na to, že do chrámů Vás v nevhodném oblečení ani nepustí. 

A co jsem za dva dny stihla já?

Hned první ráno jsem v hostelu uslyšela češtinu a díky tomu se seznámila s Terkou, která trávila v Yangonu poslední den po cestě Barmou. Nakonec jsme spolu strávili celý den couráním po městě. Ještě jednou jí musím poděkovat, protože jsem se od ní dozvěděla spoustu užitečných a aktuálních informací, které bych si jinak musela bolestně a draze oživovat. Například být opatrný, protože Barma rozhodně není místo, kde mají všichni svatozář na hlavě, což byl můj dojem po přečtení některých cestopisů. Ačkoli hodní lidé převažují, tak těch druhých se taky najde dost. Takže dávat si pozor na věci a na všechny ceny se ptát předem. A nebát se smlouvat nebo slušně odmítnout, když se vám cena bude zdát příliš vysoká.

Taky je fajn mít na první den na novém místě společnost a já jsem ráda, že jsem potkala někoho normálního a v pohodě, děkuju! Stihli jsme Shewadagon pagodu, ležícího Buddhu, projížďku místní MHD, risknout oběd na ulici v totální špíně, večeři na night market a pivo. 

Na druhý den jsem si koupila za 3 Kč lístek na Circle train, který jezdí z hlavního nádraží, stanoviště číslo 7 a nabídne Vám tříhodinovou barevnou okružní jízdu kolem Yangoonu nabitou zážitky. K nákupu lístku na vlak budete potřebovat pas. Na video z Circle train se můžete podívat zde. Anebo si sem prostě zajeďte, protože naživo je to nejvíc :-) Den jsem zakončila návštěvou kadeřnice, jelikož moje vlasy začínaly připomínat hřebíky. Taky bylo potřeba odlehčit sestřih. Kadeřnice mi nerozuměla ani slovo, ale sestřih jeden z nejlepších, co jsem v životě měla. Doprovázeno důkladnou masáží hlavy, krku a ramen a to vše za 9 000 kyat. Na závěr ještě drink s pár lidmi z hostelu a jdu se vyspat na zítřejší cestu vlakem do Bago.

Po dvou dnech v Yangonu mi bylo jasné, že tahle země je ještě chudší a zaostalejší, než jsem čekala. Zlaté pagody ostře kontrastují s chudobou a špínou, všude se válí hromada odpadků, ovzduší je znečištěné a v tom všem žijí lidé, kteří nemají jinou volbu. Tenhle obrázek se mi bude promítat celou cestu a občas to bude vážně síla. Barma mi znovu a silně připomněla, jak se máme v Evropě dobře a jak málo si toho vážíme.

Na video z Yangonu se můžete kouknout zde, rozpočet za Barmu dodám v posledním článku.Schewadagon pagoda, Yangon, vstup 10 000 kyat

Schewadagon pagoda...davy turistů trochu kazí atmosféru místa, dávám přednost opuštěnějším chrámům

Schewadagon pagoda, Yangon

Schewadagon pagoda backstage...kdo by to byl řekl, že za zlatým chrámem najde tohle?

Reclining Buddha, jeden z největších, při použití menšího, bočního vchodu z ulice se vyhnete placení vstupného

Reclining Buddha, jeden z největších

Yangon MHD, cena 200 kyat

Yangon street

Občas se najdou i hinduistické chrámy

Yangon street...a ano, schytala jsem to :-D

Yangon night market

Yangon night market, Shan noodle salat

Yangon night market

Yangon circle train, železniční stanice

Yangon circle train, ve vlaku lze zakoupit různé občerstvení, doporučuji mít nachystané drobné

Yangon circle train, market station


Ženský jedou z nákupu...to je snad na celým světě stejný tohleto :-DJestli se do Barmy chystáte a budete mít jakékoli dotazy, klidně mi napište, ráda pomůžu a poradím, pokud to bude v mých silách :-)

You Might Also Like

0 komentářů