JAK JSEM SE PŘEMÍSTILA Z MYANMARU, NECHALA SE POTETOVAT V RANONGU A OSLAVILA NOVÝ ROK S THAJCI V KHAO SOKU (A VIDĚLA TENHLE KRÁSNÝ NÁRODNÍ PARK)

února 24, 2018

Ještě dva dny před odletem z Myanmaru jsem úplně moc nevěděla, kam se v Thajsku vydám. Věděla jsem jen to, že nechci zůstat v Bangkoku a nechci trávit Silvestr na nějakém rušném turistickém party místě. A mělo to být na jihu, kam za mnou měly přijet na dva týdny kamarádky na dovolenou. Volba padla na Ranong, kde jsem plánovala strávit celý týden, než přijedou. Zabookovala jsem si jízdenku a druhý den směle vyrazila na letiště. Jak jsem směle vyrazila, tak jsem směle narazila. Kdo nečetl moje články z Myanmaru, může si o tom, co se dělo po cestě na letiště a na letišti přečíst zde.

Když jsem si bookovala jízdenky na čas 6 hodin po příletu, říkala jsem si, co budu dělat takovou dobu v Bangkoku...díky bohu za mojí velkou časovou rezervu! Projít imigračním byla sranda, ale pak vybrat peníze, koupit SIM kartu a přemístit se na východní autobusové nádraží byla záležitost na půl dne. Autobusy je ale přesun po městě nejlevnější, takže asi tak. Prozradím vám něco ze světa low-cost cestování. Není to o tom, šetřit za každou cenu a nic si neužít. Je to o tom, ušetřit na nepodstatných věcech, aby nám zbylo na ty důležité. Pivo je prostě v Thajsku drahý no :-D

Po deseti hodinách v autobuse, kdy jsem usla sotva na pár minut, jsem se totálně vyřízená ocitla v Ranongu. 24 hodin na cestě je 24 hodin na cestě. Ubytování jsem si zabookovala už předem, nemínila jsem nikde s batohem lítat po městě. Hotel Sintavee byl nejlevnější, který jsem našla, recepční se ani nesnažil tvářit příjemně, aby taky co chtít po ránu a za ty prachy. Ideální místo pro milovníky retra, větší díru jsem snad ještě neviděla. Ale! Mě se to místo fakt líbilo. Levný a stylově hnusný.

Chvilku jsem se prospala a vyrazila do města hledat půjčovnu motorek a zároveň studio, které jsem měla vytipované na tetování, které jsem si chtěla nadělit k Vánocům. Půjčovnu motorek jsem žádnou nenašla, až jsem na chvíli zapochybovala, jestli jsem v Thajsku. Tetovací studio jsem ovšem našla. Tvářilo se jako zavřené, ale já se vetřu všude. Na chvíli jsem zapochybovala, jestli jsem udělala dobře. Poněkud bizarní místo. V rohu místnosti ohrádka s mopsíky, kteří tam zvesela učůrávali na podlahu. Super místo, kde si udělat tetování. Nějak ale nebyl moc čas na přemýšlení, protože prej klidně hned. Jasný, nevypadalo to, že tady bude nějak extra hodně zájemců o tetování a každá příležitost se musí využít. Jsou to dva měsíce, mám krásnou kérku a ještě jsem neumřela, tak asi dobrý :-D

Tetování v Thajsku probíhá naprosto stejně jako u nás, není se čeho obávat
Po tak dlouhé cestě a pár hodinách spánku bylo tetování další ránou pro můj organismus. Další dva dny jsem prospala ve svým luxusním hotýlku. Moje nadšené objevování a chuť po výletění zůstaly v Myanmaru. A to jsem ještě netušila, že tam zůstanou dost dlouho. Možná už nikdy nepřijdou. Místo nich nastoupila touha žít Thajský lazy life style. Docela mi to jde a není to vůbec špatný :-D

Bez motorky je člověk v Thajsku společensky odepsaný, něco jako být v Evropě bez hypotéky a manažerské funkce. Takže když jsem se probrala z tý velký spací party, byl čas začít vymýšlet, co dál. Volba padla na Khao Sok, jeden z Thajských národních parků, který jsem měla už dřív vytipovaný. Z Ranongu do Khao Soku musíte jet přes Takua Pa, kde budete přestupovat, cesta zabere cca 4 - 5 hodin, takže nic hrozného. Z Takua Pa taky jezdí autobusy do Surrat Thani, Krabi, Phuketu, Bangkoku atd. 

Ano, Thajsko je země úsměvů, ale nasraná obsluha v jídelně se tu dá najít taky, aneb autobusák v Takua Pa
Už po cestě ke Khao Soku jsem si mohla dopřát nádherné výhledy na typické skalnaté útvary, hory nebo jak to vlastně nazvat :-D Těmi je ostatně celý jih Thajska doslova prošpikovaný a takových míst tady najdete spousty. Můj hostel, příznačně nazvaný Khao Sok hostel, byl asi tak o tisíc levelů výš, než předchozí hotel. Hlavní devíza - výhled z balkonu na hory. Nádhera. Takže jsem tu strávila dva dny v naprostém nic nedělání, jen zírání na hory, relax a můj nový kámoš spánek. Pak jsem se konečně probrala a vypravila se na trip do džungle. 

Zaseknout se koukáním na takový výhled? Žádný problém!

No takže. Vstup do národního parku 300 bahtů. Po deseti minutách jsem mokrá od deště, vlhkosti v lese i vlastního potu. Kam se vytratila moje kondice? Jsem úplně KO, ale cesta mezi bambusy až do nebe je krásná, takže zatnu zuby a jdu dál. V okamžiku, kdy jsem měla podle mapy mít za sebou už minimálně půlku vodopádů a neviděla žádný, dorazím k jakémusi stanovišti, odpočinkovému místu a výchozímu bodu na cestu dál. Cestička se razantně zužuje a před ní výstražná cedule říkající, že bez průvodce ani krok dál. Když už jsem tady, tak to přece neotočím. Sklouznu se po jednom obrovském balvanu a vykračuji si to dál. Turistů razantně ubylo. Asi kvůli tý ceduli nebo co. Není mi úplně příjemné být sama v džungli, kam se bez průvodce nesmí. Zaplaším všechny svoje divoké fantazie a odbočím k prvnímu vodopádu. Kde nic tu nic. Hm divný když je dry season :-D Po cestě od vodopádu zabloudím! Já, která jsem pyšná na svůj dobrý orientační smysl. Maps.me tady samozřejmě nefunguje. Moje bujná fantazie o divokých zvířatech a smrtelných nehodách v džungli se rozjíždí naplno. Když se konečně vymotám, abych zjistila, že jsem bloudila v kolečku pár metrů, řeknu si, že na to prostě asi dneska nemám a jdu zpátky.

Celou cestu zpátky si říkám, že jsem tak trochu sráč. Tak trochu víc. A docela si to vyčítám. Docela dost. Nakonec se ale během tý půlhodinky, co jdu zpátky, vydýchám a usmířím sama se sebou. Prostě to nevyšlo a někdy je lepší se vzdát, než si hrát na hrdinu. Aspoň jsem viděla roztomilý opičky po cestě zpátky :-))

Bambusy tady rostou až do nebe...

...a opice jsou ještě normální a nežebrají
Na jeden z dalších dní si raději zaplatím trip po jezeře a nic neřeším. Nejlevnější to není, ale někdy je lepší, být sráčem a užívat si zážitků a míst, aniž bych se musela zatěžovat zbytečným přemýšlením. Výlet na jezero tady pořídíte všude, stojí kolem 1 500 bahtů + vstup do NP 300 bahtů. Nabízejí i výlet přes noc, ale moji spolubydlící mi řekli, že to za to úplně nestálo, takže jsem se spokojila jen s denním výletem. A byl to báječný den na jezeře!

Khao Sok national park

Khao Sok national park

Khao Sok national park

Khao Sok national park

Khao Sok national park
Pokud máte jen dva, tři týdny dovolené, ale chcete se podívat i jinam, než k moři, budou vám na Khao Sok stačit 2 - 3 dny úplně v pohodě. Já jsem tu nakonec strávila týden, který jsem zakončila nejlepší oslavou Silvestra, jakou jsem si mohla přát. A následně pořádnou kocovinou. Plánovala jsem strávit Silvestrovskou noc s jedním pivem a v klidu si přemýšlet o světě, životě a o dalších blbostech a nesmyslnostech. Když jsem ale šla z nákupu, rodince majitele hostelu a jejich známým se mě nejspíš zželelo a pozvali mě, ať slavím s nimi. Náš Silvestr není Thajský tradiční svátek, ale jelikož se Thajci rádi baví, každá příležitost dobrá. Proč ne. Skvělá večeře, spousta srandy a Hong Tongu. Ten mi taky pomohl k tomu, abych pozřela smažené brouky, na které se mě snažili celou dobu vyhecovat. Podařilo se jim to. Kdo neviděl video, může tak učinit zde. Hmyz není tradiční a obvyklou složkou potravy Thajců, někteří se na to též slušně šklebili, ale když do toho šla běloška, neměli už moc na vybranou a museli zkusit taky :-D Takže srandy kopec a skvělej večer. Strašně ráda se bavím a popíjím s Thajci. Jsou bezprostřední, zábavní, nezkazí žádnou srandu, moc se s ničím nestresují a tak. Ale pít umí teda slušně, to už jsem si ověřila několikrát. Takže mne druhý den čekala parádní kocovina a pak už jen balení a následně přesun do Krabi, kde jsem měla sejít s holkama na jejich/naší dvoutýdenní dovolenou. 

Jaké bylo Krabi, Koh Lanta a Koh Ngai? Kde se ubytovat, které pláže jsou ty nej a které za to nestojí? A jaké další atrakce tyhle místa nabízí? Dočtete se již brzy :-)

Na video z Khao Soku se můžete mrknout tady: video Khao Sok

Welcome to Thailand and happy New Year! :-)

Rozpočet za Ranong a Khao Sok, všechny ceny uvedeny v THB:

Ranong:

Doprava, výlety: 527 cesta sem, MHD Bangkok 69
Ubytování: 400
Strava: 294
Alkohol: 50
Cigarety: 590
Oblečení a kosmetika: kosmetika nákup 340, tetování 10 000

Celkem: 12 270

Khao Sok:

Doprava, výlety: 240 cesta sem, 1 500 výlet + 300 vstup do parku, 300 vstup do parku,
Ubytování: 750
Strava: 655
Alkohol: 420
Cigarety: 0
Oblečení a kosmetika: 250 dry bag, 180 prádelna, 432 šaty, 155 kokosový olej

Celkem: 5 182

Celkem Ranong + Khao Sok 17 452 THB, tzn. 11 344 Kč


You Might Also Like

0 komentářů