DLOUHÁ TRNITÁ CESTA DO MALAJSIE, DALŠÍ OVERSTAY A MULTIKULTURNÍ PENANG

dubna 27, 2018

O mém (polo) dramatickém odjezdu z Koh Phayamu jste si mohli přečíst minule. Jak jsem pokračovala dál? 

Probouzím se v přístavu v Ranongu. Absolutně vyřízená. Zjišťovat nějaké autobusy mě ani nehlo, pokračuji ve stylu "nějak to dopadne". A tak nějak tuším, že překročit hranice bych nemusela stihnout úplně včas. No nemýlila jsem se.
Taxikář v přístavu mi nabízí odvoz na autobusák za 100 bahtů. Sorry kámo, tahle cena je malinko nastřelená. Jdu kousek dál a odchytávám tuk tuk za 15 bahtů. Tenhle děda je poctivej a pendluje tu pravidelně, nemusíte se bát, že byste na něj nenarazili. Na autobusáku se dozvídám, že mi to jede za dvě hodiny. První časová prodleva je tady. Jestli tohle stihnu, tak to bude zázrak. Nenechám se rozhodit a jdu se v klidu nasnídat.


Penang a chrám na pomezí čínské a indické čtvrti.

Cesta z Ranongu mi dává tušit, že se opět potvrdí staré známé "v Asii všechno trvá dýl, než to vypadá na mapě". Po čtyřech hodinách cesty nejsem ještě ani v Krabi. Při zastávce na benzínce se ptám řidiče, jestli večer jede něco z Krabi do Hat Yai. Jede a vysadí mě tak, abych bus stihla. Netuším, jak to chce zařídit, ale věřím mu.
Před Krabi začíná pršet. Počasí jak moje nálada. Hlavou se mi honí minimálně miliarda zcela protichůdných myšlenek. Jedny říkají "vrátit se je dobrý nápad, bude to skvělé, ty pocity jsou oboustrané". Druhé říkají jednoduše "ty jsi se úplně pomátla". Na rozklíčování si budu muset počkat tři týdny. Snažím se nad tím moc nepřemýšlet. Ale jde to ztuha. My holky máme tu "skvělou" vlastnost všechno rozebrat do detailů, řešit každé "co by kdyby" a vidět až za roh. A když se nic neděje, tak si nějaký problém vymyslíme. Jsme prostě šikulky.

Vždycky mě strašně baví uličky, které jsou zaplněné zelení, specialita především čínských čtvrtí.

Vjíždíme na autobusák do Krabi. Na autobusák, ze kterého zrovna odjíždí bus do Hat Yai. Řidič dupne na brzdu, zamává na protijedoucího řidiče a za 30 vteřin už se vezu do Hat Yai. Efektně si mě přehodili jak horkej brambor. Palec nahoru. Modlím se, aby to nestálo víc, než kolik mám u sebe. Nějak jsem si nestihla vybrat. Dobrý, stojí to 200 bahtů
Pozoruji déšť za oknem, poslouchám muziku a hypnotizuju hodinky...teoreticky bych to mohla stihnout. Prakticky přijíždím do Hat Yai 30 minut po půlnoci. Mno nevadí, hodinku overstay mi snad proboha odpustí. Jenže. Z Hat Yai na hranice je to 15 minut. Ovšem půl hodiny po půlnoci žádná veřejná doprava nejede. Taxikář mi nabízí odvoz za 1 000 bahtů. Tohle jsou dost jednoduché počty. Pět set bahtů za overstay je pořád míň, než litr za taxi. Odmítám a jdu si do 7/11 pro redbull. Tohle bude zase dlouhá noc.

V Penangu i nahodile zaparkovaná motorka vypadá jako umělecké dílo.

Musím ještě vyřešit cestu na hranice a dál do Penangu. Je mi jasný, že si budu muset vybrat peníze. Nejen na bus, ale nejspíš i na overstay. I když pořád doufám, že mi ho odpustí. Jenže ono to nejde. Nejsem si jistá, jestli jsem si přesunula peníze ze spořícího účtu na běžný. A internetové bankovnictví je pro jistotu odstavené z důvodu opravy. Z posledních sil baterky bookuju lístek do Penangu on-line, na mapě najdu odjezdové místo, přesunu se a zaujmu pozici u zamčených mříží. Jsou dvě hodiny ráno. Šest hodin do odjezdu. Vypínám telefon, protože ráno musím znova zkusit přesunout peníze. Co dělat bez telefonu ve dvě ráno na ulici? Jednoduchý...spát. Zas takový problém mi to nedělá. Občas mě vzbudí šváb, co mi přeleze přes nohu. K ránu začínám pozorovat ruch na ulici. Když vás okolnosti donutí, fungovat bez telefonu, zjistíte, jak je svět kolem vás barevný. Nakonec vás to začne bavit tak, že telefon rádi vypnete sami od sebe. I když ten šváb si nemusel vyhlídnout zrovna mě.

A opuštěné domy stejně tak.

Vyjíždíme na hranice. Ještě stále doufám, že mi odpustí overstay. Minutu před hranicí mi naskočí internetové bankovnictví a já si můžu převést peníze. Kdyby náhodou. Řidič nás vyklopí před imigračním a oznamuje, že víc, jak 20 minut nečeká. Tak jo, jde se na věc. V okamžiku, kdy se panáček v uniformě škodolibě pousměje nad mým pasem je mi jasný, že moje doufání bylo marné. Takže pěkně do kanclu za přísnou paní, karty samozřejmě neberou, musím zpátky ven, bankomat je asi 5 minut cesty. Platím pětikilo, dostávám razítka a můžu vypadnout. Samozřejmě se čeká jen na mě, koukají na mě jak kdybych pašovala kilo heroinu. Minimálně. Já si spokojeně usínám. Až na to pětikilo za overstay to vlastně celkem vyšlo.

Steet artem je Penang doslova nabitý.

Probouzím se kousek před Penangem. Hostel mám kousek od nádraží, za chvíli jsem ubytovaná a můžu si konečně vydechnout. Zase to bylo dlouhý, zase to byl trochu punk, ale zase to vyšlo. Proč se stresovat, když to vždycky nějak dopadne?

Penang a bloumání uličkami.

Když se trošku vzpamatuju, začnu řešit SIM kartu a net. Moje představa, že bude fungovat ta thajská vzala za své hned na hranicích. A roaming je drahý. Navíc kdoví proč nejde zařídit. Jdu si koupit malajskou SIMku s tím, že chci volat a psát do Thajska. Cajk, SMSky fungují. Objevuje se mi doručeno. Odpověď žádná. Nijak moc extra mě to nepřekvapí ani nerozhodí. Později se dozvídám, že mu nic nepřišlo a že mi zkoušel hodněkrát volat. Takže tři týdny bez jediného kontaktu s Penem. Tohle bych v dnešní době asi už nečekala...ale...není to občas i lepší neviset pořád na telefonu? Mno uvidíme co se bude dít po třech týdnech bez jediné zprávy.

Nejlepší restaurace? Ty, které jsou doslova vystrčené do ulice.

Na Penang jsem se těšila hlavně kvůli jeho kultuře, speciálně kultuře starého centra. Ubytovala jsem se přímo u něj, v Čínské čtvrti. Tři dny jsem bloumala uličkama, dokrmovala se jídlem, které v Thajsku není, vyčistila hlavu, zklidnila mysl a náramně jsem si to užila. 
Reggae bary tady sice nebyly nic extra, zato jsem ale pokecala s místním starším pánem a jeho synem a jedním gay párem ze Skotska. Tohle mě strašně baví. Když člověk začne být dostatečně otevřený komunikaci s ostatními, dozví se spoustu informací a vyslechne neuvěřitelnou kopu příběhů. 

O originální podniky není v Penangu nouze.

Penang splnil moje očekávání - multikulturní, pestrý, barevný, spousta street artu a super jídla. To, že jsem sama mi přestalo vadit hned druhý den. Občas je prostě fajn být sám. 
Po třech dnech jsem letěla na Langkawi. Přeci jen jsem se sem nakonec vrátila. Tentokrát už ale ne jako pracující, ale jako turista. Měla jsem tak možnost poznat Langkawi zase o něco víc. O tom už ale zase příště :-)


Jestli se vám článek líbil, sdílejte dál, každá podpora na cestě potěší :-)


You Might Also Like

0 komentářů