13 HODIN V TŘETÍ TŘÍDĚ, SPANÍ NA ULICI A SEZNÁMENÍ SE S THAJSKOU REGGAE KOMUNITOU = MOJE KO SAMUI

dubna 11, 2018

I cesta může být cíl. Tak nějak zkráceně by se dala popsat moje výprava na Ko Samui. Potom, co David odfrčel do Chiang Mai a já se vybavila razítkem, které mě opravňovalo pobýt v Thajsku další měsíc, bylo třeba vymyslet, kam dál. Blanka s Markem byli na Ko Samui a tak jsem se rozhodla, že jim ty líbánky trochu nabourám. Kdo neví, kdo je David a proč jsem prodlužovala víza, může si počíst předchozí článek.

Thajsko, třetí třída. Jak si kdo ustele, tak si lehne.

Ve svém naprosto uvolněném stavu mysli "nějak to dopadne, no stres" mě ani nenapadlo bookovat si lístek na vlak do Surat Thani. První třídou jsem stejně jet nechtěla a do druhé a třetí není třeba nic bookovat. V sedm jsem se odhlásila z hotelu. O půl hodiny později jsem zjistila, že vlak v 8 je beznadějně vyprodaný a třetí třída v něm ani není. Tak jo, pojedu později. Alespoň si můžu koupit lístek do třetí třídy. Po snídani, kterou jsem zabila sotva hodinu, jsem zakempila mezi naše staré  známé bezďáky. Docela mi to čekání s nima uteklo.

Třetí třída v Thajsku podruhé. Jo vážně mě to baví :-)

Prý, že se třetí třídou v Thajsku dá jet maximálně pár hodin, ale na delší cesty to není. Jasně, když máte dva týdny dovolené, nechcete trávit čas dlouhými přesuny. Ale když máte neomezeně času a slovo "to nejde" vám zní stejně jako "to by se mělo vyzkoušet", je volba jasná. A tak si najednou sedíte ve třetí třídě a kolem vás je 90% Thajců. Těch 10% bílých nejpozději do 4 hodin vystoupí. Protože to nejde tak dlouho. Přitom ta správná sranda začíná až v okamžiku, kdy to dávno přestalo být pohodlné, vlak je poloprázdný a má už dvě hodiny zpoždění.

Pravdou ovšem je, že cestování má i svá úskalí :-D

Thajci se rádi baví. Ve vlaku neuvidíte nikoho čumět do telefonu. Začnou se spolu bavit i lidi, co se neznají. A dříve, či později osloví i vás. Je běžné si tady navzájem nabízet jídlo i pití a jelikož jsem v celém vlaku jediná bílá a navíc holka, starají se o mě jako o princeznu. Taky se tu statečně popíjí a pokuřuje. Ve vlaku se běžně kouří mezi vagóny, po půlnoci už se s tím ale moc nepářou a zapálí si normálně na sedačkách. Docela čumím. A když si zapálí jointa čumím ještě víc. Mám před sebou ještě pěkný kus cesty a tak s díky odmítám. I tak je tady srandy docela kopec. Thajci lítají po vlaku a rozjíždí slušnou party. Je mi snad až líto, že musím vystoupit.

Po 13 hodinách ve vlaku, totálně vyřízená v mém "hotelu".

Vystupuji, na FB mám v přátelích účastníka Thajské superstar, několik pozvánek na přespání u lidí doma, až budu v jejich městě, jsem nacpaná k prasknutí a taky pekelně unavená. Tím moje cesta ovšem nekončí, ještě se musím dostat na Ko Samui. Pokus taxikáře, jak mě natáhnout nevyšel a já se vydávám do města. Asi jsem tak úplně nevyhrála, protože to znamená táhnout se pěšky. Jsou tři ráno a potřebuji se přiblížit k přístavu. Který je 40 km daleko. Platit si za hotel mi přijde zbytečné. Dochází mi baterka na telefonu, power banka i notebook jsou taky KO. Nějak jsem po tripu s Davidem nestíhala dobíjet úplně všechno. Holt když je jen jedna zásuvka pro dva lidi vyzbrojené noťasy, mobily a powerbankami, je to malinko těžší.

Ko Samui Silver Beach...jo to by šlo!

V 7/11 kupuju colu - potřebuji se udržet ještě chvíli vzhůru - a vyrážím do města. Jdu sotva pět minut a před autobusovou zastávkou mě zarazí děda, co tu bydlí v dodávce s tím, že v šest ráno odsud jede autobus. OK. Mám tři hodiny. Odmítnu pozvání do dodávky, zaujmu pozici na lavičce a za štěkotu místních psů usínám.

Odpočatá a vyzbrojená slunečními brýlemi už jsem zase krásná :-))

Autobus nepřijel v šest, ale v sedm. A nejel do přístavu, ale jen do města. Kde mě totálně tuhou budili, ať vypadnu. Tak fajn, teď ještě najít odkud jede bus do přístavu. Na mapě je autobusáků několik, navíc musím šetřit baterku, ať najdu svoje ubytování na Samui. Co teď? Co bysme dělali bez telefonu? Samozřejmě, otevřeli pusu. Za chvíli sedím v autobuse do přístavu a opět usínám. Stejně tak na lodi. Jsem vážně hotová. Vystupuji z lodi, telefon KO. Nevydržel. Vím jen, v které části bydlím a zhruba si pamatuji mapu. Ani nevím, jakým zázrakem se mi podařilo najít můj hostel. Asi mám fakt orientační smysl. Odpadám do postele, konečně!

Moon stone reggae bar na Ko Samui a Mára s Blankou, které se mi podařilo vytáhnout ven po deváté večer :-D

Můj Rich resort beachside hostel byl vážně pecka. Hned na pláži, s bazénem, kapslový typ a za pár korun. Viděno mojí optikou naprostý luxus. Pro ty, kdo chtějí víc soukromí, mají i dvoulůžkové pokoje. A hned pod schody tetovací studio. S jehož osazenstvem se seznamuji hned druhý den. Pro potetovanou holku není moc velký problém se někde seznámit s tatéry. Tímto se odstartovalo moje poznávání Thajské reggae komunity. Do té doby jsem absolutně netušila, jak moc Thajci frčí na reggae. Vlastně je to i docela dost logické, vzhledem k jejich povaze a přístupu k životu. A mě to zase pěkně zapadlo do aktuální nálady. Muzika, pohoda, fajn lidi, no stres. Stav mysli, do kterého jsem se chtěla dostat. Možná, to byl i magický červený měsíc, kdo mě přivedl do téhle duševní rovnováhy. Mno a možná to bylo i něco jiného...přeci jen jsme v reggae baru...jo teď už jsem neodmítala ani trochu :-)

(Pozn.: Toto není návod na užívání drog, ale popis osobní zkušenosti. Veškeré drogy včetně lehkých jsou v Thajsku nelegální a jejich užíváním se vystavujete riziku finančního postihu, v krajním případě i vězení.)

Lamai beach, nádherná velká pláž, bohužel v době mého pobytu bylo zataženo, občas poprchávalo a vlny byly takové, že koupání bylo zakázané.

Takže jsem si musela najít jinou zábavu...

Z Ko Samui jsem popravdě neviděla moc, dvě pláže, reggae bary, night market. Víceméně jsem se pohybovala ve velmi těsném okruhu hostelu. Prostě jsem svůj pobyt na Samui totálně prozevlovala. A bohatě mi to stačilo. Odpočívat, bavit se, poznávat kulturu a nikam se nehonit. Tohle je výhoda dlouhodobého cestování. Nemusíte pospíchat a snažit se stihnout vše, protože víte, že když nestihnete jeden chrám, vodopád nebo cokoli jiného, uvidíte místo toho deset dalších. A tak jsem si dala relax, novou kérku a naladěná do totální pohody začala přemýšlet, kam dál.

Night market a obrovský výběr sushi za pár korun.

Jak se uklízí nádobí na night marketu...zapomeňte na nerezové regály a hoďte to do košů. Zítra se to umyje na ulici pod hadicí se studenou vodou.


Kam jsem jela dál? Co jsem dělala a koho jsem potkala? Dozvíte se už v příštím článku a slibuji, že to bude opravdu zajímavé :-)


Jestli se vám článek líbil, komentujte, sdílejte, lajkujte, podporujte mě a těšte se na další dobrodružství. Budou stát za to :-)

You Might Also Like

0 komentářů