JAK DLOUHODOBĚ CESTOVAT, KDYŽ NEJSTE MILIONÁŘ? ČTYŘI CESTOVATELÉ PROZRADILI, JAK ŘEŠÍ FINANCE NA CESTÁCH

května 11, 2018

Já, Lenka, David, Dáša a Řehoř. Pět úplně normálních lidí, kteří si jednoho dne řekli "dost, já chci žít jinak". Sebrali jsme se a odjeli cestovat a plnit si svoje sny. Všichni jsme na cestách minimálně půl roku a více. Nikdo z nás není dítě bohatých rodičů a ani jsme nevyhráli ve sportce. Jak si tedy můžeme dovolit cestovat tak dlouho? Poznávat nová místa, ochutnávat nová jídla, sjíždět řeky, zdolávat hory a sopky, koupat se v průzračných mořích a relaxovat na břehu jezer? Univerzální návod neexistuje, ale já mám pro vás našich pět příběhů jako důkaz, že to vážně jde. Tak se pohodlně usaďte a čtěte. A další kafe už třeba nebudete pít v kanclu, ale na miniaturní stoličce v ulicích Vietnamu :-)
Dáša z V ráji zvaném Asie:


Dáša není - co se týče práce v zahraničí - žádný nováček. Už před svým cestováním po Asii pracovala 5 let v Řecku za barem. S Dášou jsem se potkala v Malajsii na Langkawi, kde jsem dříve pracovala přes workaway. Než se dostala na Langkawi, byla několik měsíců na Srí Lance, kde si pronajala svůj vlastní dům. Vzhledem k tomu, že dům byl dost velký, mohla pronajímat pokoj dalším cestovatelům, čímž si snížila svoje náklady na bydlení. Na Langkawi si chtěla původně sehnat workaway jako já. Když jsem se zmínila svému bývalému šéfovi, že Dáša něco shání, hned o něčem věděl. Začala tak pracovat pro jeho kamaráda v půjčovně jet ski, která zároveň organizuje výlety. A ne jako dobrovolník, ale za výplatu, která jí bez problému pokryla náklady na život na Langkawi a umožnila našetřit na delší cestování. Dáši cestování můžete sledovat na jejím FB V ráji zvaném Asie.


Seznam se s místními, neboj se poptat a uvidíš, že se pro tebe vždycky něco najde.

Lenka z Léňa v luftu:


S Lenkou jsem se potkala v Thajsku a prožila s ní nejen super party, ale také měsíc cestovala po severním Vietnamu, ze kterého budu brzy psát reporty. Lenka byla ten člověk, který mi v začátku dodal potřebnou sebedůvěru k práci on-line. Paradoxně Lenka s prací na dálku končila právě v okamžiku, kdy jsme se potkali. Ale popořádku. Lenka pracovala jako účetní, tady v Asii si z toho všichni sedají na zadek, ale co si budeme povídat, je to nuda. A byla to nuda i pro Lenku a tak se rozhodla vypadnout. Hned ze začátku pracovala jako copywriter a správce sociálních sítí. Její články měly vysokou čtenost a nepřeháním, když řeknu, že byla opravdu úspěšná. Práce on-line a na dálku má ale svá specifika a není to jen o sezení s počítačem na pláži. Po čase jí přestala vyhovovat kombinace práce plus neustálých přesunů i to, že zatímco se ostatní baví, ona pracuje a hlavně odosobnělá komunikace se zadavatelem práce. Na nějakou dobu tedy stopla svoje projekty a jen si užívala cestování. Když jsme se loučili, znovu na některé svoje projekty navazovala. O Lenky cestování si můžete přečíst na jejím FB Léňa v luftu.


Pokud chceš pracovat on-line, počítej s tím, že to sebou nese určitá omezení. Nikdy za sebou nezavírej dveře a udržuj si kontakty.
David z Egos and shoes outside:


S Davidem jsem se potkala jednoho večera na Krabi a pak zhruba za měsíc v Bangkoku, kde jsme prožili noc asi tak šílenou, jak byste od Bangkoku čekali. Následoval neméně punkový týden se spaním venku a vařením na plechovce od piva. Ostatně to je Davidův styl - stopovat, spát venku, uvařit si v provizorních podmínkách v ešusu. Nejen, že si tím výrazně šetří náklady, ale taky se seznámí s místními a jejich kulturou tak, jak se běžnému turistovi nikdy nepodaří. Strávil třeba týden s místními v zapadlé vesnici na severu Thajska nebo tři dny zapařil v Kambodže. Taky s místními. Kromě toho často pracuje jako dobrovolník za ubytování a stravu. Finance ale potřebuje každý. David předtím, než začal cestovat, pracoval jako grafik. Práce, při které rozhodně nemusíte sedět v kanceláři, ale můžete ji dělat odkudkoli. Staré kontakty a zkušenosti teď David zúročuje příležitostnou prací na dálku. Davida můžete na jeho cestě sledovat skrz jeho FB Egos and shoes outside.


Zkombinuj dobrovolničení, práci na dálku i low-cost cestování. Nebudeš muset sedět pořád u počítače a skvěle poznáš místní kulturu.
Řehoř z Poor hands rich eyes:


Řehoře jako jediného neznám osobně, ale co nebylo, může být. Oba se po Asii asi ještě chvíli budeme potulovat. Náhodou jsem narazila na jeho FB a přišlo mi to tak vtipné, že jsem mu musela hned napsat. Mám ráda lidi, co se vyjadřují narovinu, tak jak to je. Řehoř původně plánoval cestovat půl roku po Asii. Svoboda a cestování jsou ale nakažlivé a tak se mu zpátky domů nechtělo. Úspěšně si zažádal o working holiday víza na Nový Zéland, kde už si přes rok vydělává na další cesty. Z peněz, které si na Zélandu vydělá, může poznávat Nový Zéland a ještě našetřit na to, aby mohl další půl rok cestovat po Asii a nic nedělat. Po relaxu v Asii má v plánu zkusit working holiday v Kanadě, kde si zase vydělá na další cesty. Dle jeho slov "radši budu půl roku otrok a půl roku totální svoboda". Řehořovo cesty můžete sledovat na jeho FB Poor hands rich eyes.


Tvrdě dřít a tvrdě odpočívat. Vydělej si v zemích, které nabízí vyšší příjem a utrácej v zemích, kde jídlo stojí 15 Kč.


Moje maličkost:Svému vlastnímu příběhu se budu podrobně věnovat v dalších článcích, kde se dozvíte, jak si cestování financuji já a jaké jsou konkrétní možnosti výdělků. Pro začátek prozradím, že jsem se věnovala převážně dobrovolničení. Pak jsem se ale rozhodla svých původně plánovaných 6 měsíců prodloužit v podstatě na neurčito a přišla nutnost další obživy. V mém případě prozatím vyhrála on-line práce, do které jsem se pustila s odhodláním sobě vlastním a daří se tak, jak bych ani ve snu nečekala. Slibuji, nebudu vás dlouho napínat :-)

Vidíte? Cestovat dlouhodobě jde a nemusíte být zrovna IT specialista. Ke spoustě profesí, které můžete vykonávat na cestách nepotřebujete vlastně umět vůbec nic. Stačí vám jen vlastní vůle, vytrvalost a touha jít si za svým snem. A sny máme přeci každý ne?

Pokud byl pro vás článek užitečnou motivací, sdílejte a šiřte dál, ať pomůže i někomu dalšímu :-)

You Might Also Like

0 komentářů