JAK SI FINANCUJI SVOJE DLOUHODOBÉ CESTOVÁNÍ?

května 16, 2018

minulém článku jsem vám odhalila, jak si svoje cestování financují ti, které jsem cestou potkala. Teď je řada na mě a vzhledem k tomu, že je téma obsáhlejší, bude článků více. Dnes vám povím o tom, jak jsem se připravovala před cestou a jak přežívám po cestě. V dalších článcích budou konkrétní tipy na stránky a skupiny, které mi pomohly nejvíc, možnosti výdělků online i offline, s čím počítat při práci na dálku a co pro mne osobně znamená digitální nomádství. Tak jdeme na to :-)


Přípravy před cestou:

Na rovinu přiznávám, že jsem měla před odjezdem hodně slušně placenou sezónní práci. Platili jsme ale poměrně drahý nájem, živili sebe i dvě kočky, chtěli si dopřát nějakou zábavu a občas si něco koupit. Když ale víte, že odjíždíte na půlroční cestu, některé věci si musíte odpustit. Na čem jsem šetřila já?

Oblečení: byly doby, kdy jsem byla schopná utratit nehorázné peníze za oblečení. Mraky zbytečností jen proto, že jsem si koupila nové šaty (které jsem nepotřebovala) a k nim jsem nutně potřebovala i kabelku, boty a náušnice. Z tohodle utrácení mě vyléčil už první pobyt v Asii, kde jsem si uvědomila, že každých 200 Kč mi tady může prodloužit pobyt o jeden den. Moje nakupování jsem si zkrotila. A před cestou jsem ho utla úplně. Koupila jsem si jen pár ks oblečení za 50 Kč ze sekáče a věci, které jsem potřebovala na cestu. Teď žiju s jedním batohem oblečení a nic mi nechybí. 

Jídlo: mám strašně ráda dobrý jídlo. Kvalitní sýry, salámy, vína, večeře ve vyhlášených restauracích. A to všechno stojí peníze. Mraky peněz. Spoustu věcí si doma vyrobit nemůžete a jednou za čas si je dopřejete, ale spoustu věcí si můžete vyrobit sami. Malý příklad za všechny - malinká krabička hummusu stojí v Praze 50 Kč. Když si koupíte suroviny a vyrobíte si ho sami, získáte daleko větší množství za směšně nízkou cenu. Obecně luštěniny jsou poměrně podceňovanou potravinou, která je ale levná, chutná a dostatečně zasytí. V restauracích se často sestavují jídelní lístky tak, aby každá nakoupená surovina šla použít do více jídel. Pokud tento systém zavedete i do domácnosti a budete u nákupů přemýšlet, nebude se vám stávat, že byste vyhazovali nespotřebované potraviny. A pokud se vám náhodou stane, že nakoupíte víc, zmrazte, darujte, cokoli, hlavně nevyhazujte! Plýtvání potravinami je celosvětový problém. A rozhodně se vždy víc vyplatí stravovat se doma, než v restauracích, fast foodech apod. Kromě toho je to i zdravější.

Zábava: každý ví, že na zábavu uteče strašně moc peněz. Neříkám, že jsem si odpustila úplně všechno, ale už jen vynechání drinků po každé směně mi ušetřilo zhruba 2 000 Kč za týden.

Zvířata: na podestýlce a granulích pro kočky se šetřit nevyplatí. Levnou podestýlku budete muset často měnit a levnými granulemi jim zase zaděláte na zdravotní potíže, jejichž léčba vám u veterináře urve kapsu. Můžete ale ušetřit na jídle. A ne na úkor kvality. Místo drahých konzerv kupte u řezníka za pár korun kuřecí skelet. Po uvaření máte vy vývar na polívku a kočičky pořádnou dávku masa. Za pár korun oběd pro celou domácnost. 

Vrácení peněz za nákupy: dost věcí nakupuji online a tak využívám - tam, kde to jde - cashback portál Refundo.cz. Nejedná se o velké částky, ale i malé, dlouhodobě střádané peníze jsou peníze, ze kterých vyžiji v Asii pár dní. Při registraci přes tento odkaz dostáváte svých prvních 50 Kč. Druhých 50 Kč mám já, win-win situace :-)

Na cestě offline:

Dobrovolnictví: Už od začátku cesty jsem se snažila shánět si práce jako dobrovolník. Neměla jsem ještě potřebu si vydělávat a tak mi možnost pracovat pár hodin denně výměnou za ubytování a stravu naprosto vyhovovala. Měla jsem pokryté náklady, zároveň dost času na poznávání okolí, relax i svůj blog. Možnost blíž poznat různé kultury, naučit se spoustu věcí a získat spoustu zkušeností je neocenitelná hodnota. Ne vždy bylo vše pozitivní, ale i to k cestování a poznávání patří. O třech mých workaway si můžete přečíst v článcích o workaway na Langkawio nevydařeném sbírání odpadků a o super práci pro Moken sea Gypsy.

Na cestě online:

Blog: blog mě neživí a jestli jednou bude, tak si vyskočím kilometr do vzduchu. Založila jsem si ho čistě jen jako koníček, pro informování rodiny a kamarádů a pro předávání motivace ostatním. Sledovanost roste, už dávno není jen pro pár známých, ale na uživení rozhodně není. Pracuji na tom, aby bylo, ale je to běh na delší trať. I tak má ale zařazení blogu do sekce výdělků své opodstatnění. Blog slouží jako skvělá vizitka pro vás a vaše dovednosti. Ať už píšete, fotíte, natáčíte nebo něco vyrábíte, blog je výborný prostor pro prezentaci a self promo. 

Copywriting: zjednodušeně řečeno psaní. Opravdu hodně zjednodušeně, ale ještě se tomu budu věnovat v dalších článcích. Aktuálně je podstatné to, že mých naplánovaných šest měsíců se začalo chýlit ke konci. Zároveň s tím, jak mi začaly docházet peníze na účtě, jsem si čím dál tím víc uvědomovala, že odjet nechci. Chci zůstat žít v Thajsku a cestovat do blízkých i vzdálených zemí. Neomezeně. Jenže jak to udělat? Už dřív jsem četla různé články o digitálních nomádech, výdělcích na dálku a žití, kde já chci. Čím víc, jsem si toho přečetla, tím víc jsem byla deprimovaná a frustrovaná. Vždyť nic neumím, nikoho neznám, nevím kde shánět práci a prostě na to nemám. Pak jsem se potkala s Lenkou, kterou už znáte z předchozího článku a Hankou z Na nomádské stezce. Hanka se ve světě online práce pohybuje už nějakou tu dobu, takže od ní načerpáte spousty užitečných tipů. Ony dvě byly tou hlavní motivací a hnacím motorem. Přestala jsem se bát, vzala jsem sebevědomí do hrsti, registrovala se na oborových webech, začala reagovat na poptávky. A ono to fakt šlo! Pomalu ale jistě, ale jde to. Zatím jsem zázračně nezbohatla a můj účet na mě pořád kouká dost smutně. Už se ale rýsují větší spolupráce a já jsem rozhodně na dobré cestě. 

Čeká mě ještě hodně dlouhá cesta, která bude lemovaná tvrdou prací, mizernými výdělky, okamžiky frustrace, zoufalství ale i nadšení, úspěchů a posouvání se dál a dál. Ráda bych vás touhle svojí paralelní cestou provedla od samého začátku a ukázala vám, že každý se může vypracovat v to, co chce. A není to jen pro cestovatele, ale i pro spoustu dalších lidí, co chtějí fungovat prostě trochu jinak.

Pokud byl pro vás článek užitečnou motivací, sdílejte a šiřte dál, ať pomůže i někomu dalšímu :-)

You Might Also Like

0 komentářů