JAK SI FINANCUJI SVOJE DLOUHODOBÉ CESTOVÁNÍ?

května 16, 2018

minulém článku jsem vám odhalila, jak si svoje cestování financují ti, které jsem cestou potkala. Teď je řada na mě a vzhledem k tomu, že je téma obsáhlejší, bude článků více. Dnes vám povím o tom, jak jsem se připravovala před cestou a jak přežívám po cestě. V dalších článcích budou konkrétní tipy na stránky a skupiny, které mi pomohly nejvíc, možnosti výdělků online i offline, s čím počítat při práci na dálku a co pro mne osobně znamená digitální nomádství. Tak jdeme na to :-)


Přípravy před cestou:

Na rovinu přiznávám, že jsem měla před odjezdem hodně slušně placenou sezónní práci. Platili jsme ale poměrně drahý nájem, živili sebe i dvě kočky, chtěli si dopřát nějakou zábavu a občas si něco koupit. Když ale víte, že odjíždíte na půlroční cestu, některé věci si musíte odpustit. Na čem jsem šetřila já?

Oblečení: byly doby, kdy jsem byla schopná utratit nehorázné peníze za oblečení. Mraky zbytečností jen proto, že jsem si koupila nové šaty (které jsem nepotřebovala) a k nim jsem nutně potřebovala i kabelku, boty a náušnice. Z tohodle utrácení mě vyléčil už první pobyt v Asii, kde jsem si uvědomila, že každých 200 Kč mi tady může prodloužit pobyt o jeden den. Moje nakupování jsem si zkrotila. A před cestou jsem ho utla úplně. Koupila jsem si jen pár ks oblečení za 50 Kč ze sekáče a věci, které jsem potřebovala na cestu. Teď žiju s jedním batohem oblečení a nic mi nechybí. 

Jídlo: mám strašně ráda dobrý jídlo. Kvalitní sýry, salámy, vína, večeře ve vyhlášených restauracích. A to všechno stojí peníze. Mraky peněz. Spoustu věcí si doma vyrobit nemůžete a jednou za čas si je dopřejete, ale spoustu věcí si můžete vyrobit sami. Malý příklad za všechny - malinká krabička hummusu stojí v Praze 50 Kč. Když si koupíte suroviny a vyrobíte si ho sami, získáte daleko větší množství za směšně nízkou cenu. Obecně luštěniny jsou poměrně podceňovanou potravinou, která je ale levná, chutná a dostatečně zasytí. V restauracích se často sestavují jídelní lístky tak, aby každá nakoupená surovina šla použít do více jídel. Pokud tento systém zavedete i do domácnosti a budete u nákupů přemýšlet, nebude se vám stávat, že byste vyhazovali nespotřebované potraviny. A pokud se vám náhodou stane, že nakoupíte víc, zmrazte, darujte, cokoli, hlavně nevyhazujte! Plýtvání potravinami je celosvětový problém. A rozhodně se vždy víc vyplatí stravovat se doma, než v restauracích, fast foodech apod. Kromě toho je to i zdravější.

Zábava: každý ví, že na zábavu uteče strašně moc peněz. Neříkám, že jsem si odpustila úplně všechno, ale už jen vynechání drinků po každé směně mi ušetřilo zhruba 2 000 Kč za týden.

Zvířata: na podestýlce a granulích pro kočky se šetřit nevyplatí. Levnou podestýlku budete muset často měnit a levnými granulemi jim zase zaděláte na zdravotní potíže, jejichž léčba vám u veterináře urve kapsu. Můžete ale ušetřit na jídle. A ne na úkor kvality. Místo drahých konzerv kupte u řezníka za pár korun kuřecí skelet. Po uvaření máte vy vývar na polívku a kočičky pořádnou dávku masa. Za pár korun oběd pro celou domácnost. 

Vrácení peněz za nákupy: dost věcí nakupuji online a tak využívám - tam, kde to jde - cashback portál Refundo.cz. Nejedná se o velké částky, ale i malé, dlouhodobě střádané peníze jsou peníze, ze kterých vyžiji v Asii pár dní. Při registraci přes tento odkaz dostáváte svých prvních 50 Kč. Druhých 50 Kč mám já, win-win situace :-)

Na cestě offline:

Dobrovolnictví: Už od začátku cesty jsem se snažila shánět si práce jako dobrovolník. Neměla jsem ještě potřebu si vydělávat a tak mi možnost pracovat pár hodin denně výměnou za ubytování a stravu naprosto vyhovovala. Měla jsem pokryté náklady, zároveň dost času na poznávání okolí, relax i svůj blog. Možnost blíž poznat různé kultury, naučit se spoustu věcí a získat spoustu zkušeností je neocenitelná hodnota. Ne vždy bylo vše pozitivní, ale i to k cestování a poznávání patří. O třech mých workaway si můžete přečíst v článcích o workaway na Langkawio nevydařeném sbírání odpadků a o super práci pro Moken sea Gypsy.

Na cestě online:

Blog: blog mě neživí a jestli jednou bude, tak si vyskočím kilometr do vzduchu. Založila jsem si ho čistě jen jako koníček, pro informování rodiny a kamarádů a pro předávání motivace ostatním. Sledovanost roste, už dávno není jen pro pár známých, ale na uživení rozhodně není. Pracuji na tom, aby bylo, ale je to běh na delší trať. I tak má ale zařazení blogu do sekce výdělků své opodstatnění. Blog slouží jako skvělá vizitka pro vás a vaše dovednosti. Ať už píšete, fotíte, natáčíte nebo něco vyrábíte, blog je výborný prostor pro prezentaci a self promo. 

Copywriting: zjednodušeně řečeno psaní. Opravdu hodně zjednodušeně, ale ještě se tomu budu věnovat v dalších článcích. Aktuálně je podstatné to, že mých naplánovaných šest měsíců se začalo chýlit ke konci. Zároveň s tím, jak mi začaly docházet peníze na účtě, jsem si čím dál tím víc uvědomovala, že odjet nechci. Chci zůstat žít v Thajsku a cestovat do blízkých i vzdálených zemí. Neomezeně. Jenže jak to udělat? Už dřív jsem četla různé články o digitálních nomádech, výdělcích na dálku a žití, kde já chci. Čím víc, jsem si toho přečetla, tím víc jsem byla deprimovaná a frustrovaná. Vždyť nic neumím, nikoho neznám, nevím kde shánět práci a prostě na to nemám. Pak jsem se potkala s Lenkou, kterou už znáte z předchozího článku a Hankou z Na nomádské stezce. Hanka se ve světě online práce pohybuje už nějakou tu dobu, takže od ní načerpáte spousty užitečných tipů. Ony dvě byly tou hlavní motivací a hnacím motorem. Přestala jsem se bát, vzala jsem sebevědomí do hrsti, registrovala se na oborových webech, začala reagovat na poptávky. A ono to fakt šlo! Pomalu ale jistě, ale jde to. Zatím jsem zázračně nezbohatla a můj účet na mě pořád kouká dost smutně. Už se ale rýsují větší spolupráce a já jsem rozhodně na dobré cestě. 

Čeká mě ještě hodně dlouhá cesta, která bude lemovaná tvrdou prací, mizernými výdělky, okamžiky frustrace, zoufalství ale i nadšení, úspěchů a posouvání se dál a dál. Ráda bych vás touhle svojí paralelní cestou provedla od samého začátku a ukázala vám, že každý se může vypracovat v to, co chce. A není to jen pro cestovatele, ale i pro spoustu dalších lidí, co chtějí fungovat prostě trochu jinak.

Pokud byl pro vás článek užitečnou motivací, sdílejte a šiřte dál, ať pomůže i někomu dalšímu :-)

You Might Also Like

0 komentářů

MÁŠ DOTAZ? NEVÁHEJ A NAPIŠ :-)

Název

E-mail *

Vzkaz *

Asie (51) 6 měsíců v Asii (39) Sama na cestě (29) Thajsko (24) Vietnam (16) První velká cesta (15) Kambodža (8) Doprava v Thajsku (7) Evropa (7) Práce na cestách (7) Dobrovolnictví (6) Malajsie (6) Myanmar/Barma (6) Rozpočet Thajsko (6) Bangkok (5) Ha Giang north extreme motorbike loop (5) Na pár dní pryč (5) Vietnam na motorce (5) Workaway (5) Ko Chang (4) Koh Phayam (4) Langkawi (4) O cestování (4) Digitální nomádství (3) Doprava v Kambodže (3) Siem Reap (3) Vztahy na cestách (3) Angkor Wat (2) Atrakce Langkawi (2) Cat Ba (2) Cestovní pojištění (2) Dlouhodobé cestování (2) Ha Long bay (2) Irsko (2) Koh Rong (2) Kuala Lumpur (2) Moken sea gypsy (2) Nákup letenek (2) Německo (2) Phnom Penh (2) Plánování (2) Rady a tipy (2) Rezervace ubytování (2) Rozpočet Malajsie (2) Tetování Thajsko (2) Ao Nang (1) Athény (1) Ayutthaya (1) Bagan (1) Bago (1) Berlín (1) Bezpečnost (1) Budapešť (1) Cameron Highlands (1) China town Singapore (1) Cliffs of Moher (1) Copywriting (1) Death Railway (1) Doklady (1) Dublin (1) Dánsko (1) Flixbus (1) Galway (1) Ha Tien (1) Hanoi (1) Ho Chi Minh (1) Inle Lake (1) Kanchanaburi (1) Khao Sok (1) Ko Kood (1) Ko Kut (1) Ko Lanta (1) Ko Mak (1) Ko Ngai (1) Ko Samet (1) Ko Samui (1) Ko Wai (1) Kodaň (1) Krabi (1) Langkawi průvodce (1) Little India Singapore (1) Mandalay (1) Marina Bay Singapore (1) Mawlamyine (1) Maďarsko (1) Melaka (1) Most přes řeku Kwai (1) Moulmein (1) Myanmar/Barma základní informace (1) Penang (1) Perhentian islands (1) Phi Phi (1) Phu Quoc (1) Phuket (1) Prachuap Khiri Khan (1) Před nákupem letenky (1) Railay Beach (1) Ranong (1) Rayong (1) Rozpočet (1) Rozpočet Kodaň (1) Rozpočet Myanmar (1) Rozpočet Singapore (1) Saigon (1) Sapa (1) Sihanoukville (1) Singapore (1) Tam Coc (1) Trable při odletu (1) Vietnam nemocnice (1) Yangon (1) Yen Bai (1) Zamýšlení se (1) Řecko (1) Žitava (1) Životní změna (1)