JAK VYHLEDÁVÁM A KUPUJI LEVNÉ LETENKY? A NA CO SI DÁT POZOR PŘI JEJICH NÁKUPU?

srpna 31, 2018

Když jsem letěla loni do Singapuru z Prahy za 5 400 Kč, každý se divil, jak jsem to udělala. Taky jsem ke svému překvapení zjistila, že ani spousta mých kamarádů neví, jak si najít letenku. To jaké ceny považují někteří za normální mě doslova šokovalo. Sama jsem přečetla spoustu článků na téma, jak najít levné letenky. I tak jsem si párkrát pěkně nabila hubu, když se moje rádoby levná letenka jaksi prodražila. Takže tady je další z řady článků o tom, jak si koupit levnou letenku, tentokrát z mojí vlastní zkušenosti.

1. být variabilní v termínech i místech odletu

Pokud budete hledat letenku v pevně daném termínu od - do, bude šance na nalezení letenky za dobrou cenu hodně mizivá a bude to spíš o štěstí. Pokud vyloženě nemusíte, nedomlouvejte si dovolenou na pevný termín. Nejdříve hledejte letenky, pak zamlouvejte dovolenou. Také odlet ze vzdálenějšího města se vám NĚKDY může vyplatit, tady ale pozor na nástrahy viz. níže.

2. cestovat s příručním zavazadlem

Běžný cestovatel, který netahá hromady elektroniky, si i při cestování v zimě zvládne na pár dní zabalit do příručního zavazadla. A do teplých krajin bez problému i na měsíc. Cestování s příručním zavazadlem vám může ušetřit dost peněz, pozor však na rizika níže.

3. sledovat servery s akčními letenkami

Přihlásit se k odběru mailů a FB novinek na serverech jako je Zaleťsi, Jaknaletenky, Pelikán nebo Cestujlevně. Nejvíc se mi osvědčilo Cestujlevně, které má na stránkách i spoustu informací k destinacím. Zaleťsi má zase šikovnou aplikaci do mobilu, takže vám nic neunikne.

4. být přihlášený k newsletterům aerolinek

Vždy, když si někde kupuji letenku, přihlašuji se i k odběru novinek. O většině akcí se dozvím dřív, než jsou publikované na výše uvedených serverech. Pokud pokukujete po dálkových letech do Asie nebo USA a nevadí vám cestovat jen s příručním zavazadlem a bez jídla, přihlaste se k odběru novinek u nízkonákladovek Scoot a Norwegian, mívají akce hodně často (jídlo i zavazadla se u nich dají v případě potřeby dokoupit, výhodu vidím v tom, že si koupíte jen to, co opravdu chcete a neplatíte za balíček jídlo + zavazadlo, které třeba nepotřebujete).

5. hledat, hledat, hledat 

Fáze hledání je u mě vždycky na dlouho, protože jsem většinou variabilní v časech i místech odletu a tak kombinuji data i místa odletu a hledám a hledám a hledám. Jaké používám vyhledávače?

Můj nejoblíbenější vyhledávač je skyscanner.cz, který nabízí možnost hledání na celý měsíc.

Při vyhledávání nevybírám konkrétní termín, ale vždy celý měsíc.

Mám zvolená města a vyhledávání ceny tam i zpátky na celý měsíc.

Vyberu si kombinaci, která mi nejvíce vyhovuje a kliknu na "vyber" abych zkontrolovala délky a počet přestupů.

Vidím, že letenka má dva přestupy a let je hodně dlouhý. Už vím, že za uvedenou cenu se dá letět i pohodlněji. Vracím se zpět do předchozí tabulky a zkouším kombinaci jiných dat. Když se stále nedaří, zkusím vyhledat jiná města odletu nebo příletu.

Podobné funkce má v nabídce i server Kiwi.com, který spustil testovací verzi vyhledávání s názvem Nomád. Lze navolit více příletových a odletových destinací, rozmezí dat i to, jestli chcete v nějakém městě zůstat pár dní na přestup. Mě se zatím nejvíc osvědčil Skyscanner, Kiwi úplně nezavrhuji, ale používám ho spíše pro kontrolu a ujištění se o cenách. 

Při vyhledávání ještě vždy zvlášť zkontroluji ceny u nízkonákladových aerolinek, jejich ceny se mění poměrně často a nemusejí být v obecných vyhledávačích zohledněné.

POZOR! Vyhledávače používám pouze a jen pro vyhledávání letenek, nakupuji vždy na stránkách aerolinek! Někteří zprostředkovatelé nemusejí být úplně seriózní a při posunutí nebo zrušení letu vám hrozí minimálně zdlouhavá komunikace, můžete ale také přijít o dost peněz.

6. kdy je ideální nakupovat?

Některé poučky praví, že ideální je kupovat zhruba dva měsíce před odletem. Není to tak úplně pravda. Záleží i na tom, kdy je třeba v dané zemi sezóna, svátky apod. Někdy seženete letenku za dobrou cenu i týden dopředu, někdy ale musíte nakupovat i půl roku předem. Osobně se mi nejvíc osvědčilo sledovat výše uvedené servery a získat si nějaký přehled o cenách a jejich vývoji. Pak si dokáži zhodnotit, zda je nabízená cena dobrá či nikoli a jestli se vyplatí nakoupit. Jediné pravidlo, které se mi potvrdilo, je to, že nákup letenek o víkendu bývá dražší, než přes týden. 

7. cookies a anonymní režim 

Spousta pouček radí vymazat cookies a zapnout anonymní režim. Můžete samozřejmě vyzkoušet, ale za mě tohle nefunguje vůbec. Vyzkoušeno na několika počítačích, tabletech, mobilech, různých aerolinkách i datech. Tuhle radu řadím do kategorie "cestovatelské hoaxy".

8. na co si dát pozor při koupi levné letenky?

  • doprava na a z letiště: můžete si koupit levnou letenku, ale pak zjistíte, že letiště je 30 km od města a nejlevnější doprava stojí 30 euro, z low cost víkendu se najednou stane díra do rozpočtu. Ranní či pozdně večerní lety bývají obvykle levnější, ale pojede vám MHD na letiště? Nebo si budete muset vzít taxi, které cestu prodraží?
  • odlet ze vzdálenějších letišť: odlety ze vzdálenějších letišť se mohou vyplatit zejména při delších letech, já takhle letěla z Kodaně do Singapuru za 4 700 Kč a z Prahy do Kodaně za 700 Kč. A ještě jsem viděla Kodaň. Pokud ale nechcete vidět město, ze kterého letíte, položte si otázku, zda se to opravdu vyplatí. A předtím, než si koupíte letenku, zjistěte si i ceny spojů do odletové destinace.
  • ceny za ubytování a jídlo: stejné jako doprava na letiště. Zjistěte si, jaké jsou ceny v místě vašeho zamýšleného pobytu. Ubytování a jídlo mohou tvořit v některých případech závratnou položku a rozpočet na výlet bude daleko vyšší, než byste chtěli.
  • víza: zjistěte si, zda náhodou nebudete potřebovat i při přestupu vízum. Vy máte sice transfer, ale navazující letecká společnost nemá transfer counter v transferové zóně a vyžaduje po vás vytištění letenky na přepážce. A průšvih může být na světě. 
  • dlouhé přestupy: letenky za výhodnou cenu mají často dlouhé přestupy. Někdy se přestup dá využít k prohlídce města. Ale nebudete příliš unavení na to, abyste někde courali po městě? Ani pobyt strávený na letišti nemusí být výhra. Pokud nehodláte být pár hodin o hladu a žízni, dlouhé čekání na letišti vás bude něco stát.
  • zavazadla: cestování s příručními zavazadly je fajn, protože dokáže dost ušetřit. Počítejte ale s tím, že si nevezmete žádné suvenýry, které nesmí na palubu. Také se vám může pekelně prodražit překročení limitu váhy nebo rozměrů.


Návod je spíše obecný a určený pro začátečníky, nezahrnuje další sofistikovanější metody jako RSS čtečky a další. Vždycky jsem si ale s tímto vystačila, takže věřím, že pro běžné cestování poslouží dobře. Jestli máte další vyzkoušené rady a tipy, sem s nimi :-)

Za sdílení, komentáře a podporu předem děkuji :-)

You Might Also Like

0 komentářů