JAK DO THAJSKA NA VLASTNÍ PĚST BEZ CESTOVKY? NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI O CESTOVÁNÍ PO THAJSKU

září 06, 2018

Jak se blíží podzim a zima, spousta lidí začíná přemýšlet nad tím, kde by si zpříjemnili sychravý podzim a vlezle studenou zimu. Jednou z u nás dlouhodobě nejpopulárnějších destinací na zimní dovolenou v teple je Thajsko. Ač mnozí řeknou, že by sem nikdy nejeli "protože sem jezdí každý", pro spoustu dalších lidí je Thajsko vysněnou destinací. Co ale dělat, když cena zájezdu od cestovní kanceláře za 14 dní několikanásobně převyšuje váš rozpočet? Zařiďte si dovolenou sami! Thajsko je na cestování jednou z nejjednodušších destinací jihovýchodní Asie. A aby to pro vás bylo ještě jednodušší, připravila jsem přehledný souhrn všech nejčastějších dotazů a odpovědí na ně. Jak se přepravovat po Thajsku? Jak a kde si rezervovat ubytování v Thajsku? Dá se sehnat ubytování na místě? Jak a kde si zařídím výlety v Thajsku? Jaká doba je nejvhodnější pro návštěvu? Kde koupím levnou letenku do Thajska? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v následujícím článku.


Ko Ngai Thajsko

Jak si koupím (levnou) letenku do Thajska?

Návodem, jak si koupit levnou letenku, jsem se zabývala podrobněji v článku o tom, jak si vyhledávám levné letenky. Letenky do Thajska se u aerolinek střední kategorie dají pořídit zhruba za 10 - 13 000 Kč. Lepší dopravci, jako například Emirates, mívají letenky kolem 16 000 Kč. I u těch se ale dá natrefit na akce s lepší cenou. Pokud se obejdete bez odbavených zavazadel, nevadí vám dlouhý přestup a nižší komfort, dají se letenky sehnat v akcích i za ceny kolem 8 000 Kč. V termínech přes Vánoce počítejte s vyššími cenami, je to žádaný termín a cena letenky může být klidně o 3 - 5 000 Kč vyšší, než v jiných datech.

Potřebuji do Thajska víza?

Při cestě do Thajska za účelem turistiky do délky pobytu 30 dní víza nepotřebujete. V letadle dostanete příletovou kartičku, kterou vyplníte, vystojíte frontu na imigračním, dostanete razítko a vaše dovolená může začít. Pokud chcete být v Thajsku jako turista 60 dní, můžete si v Praze na ambasáde zažádat o dvouměsíční jednovstupové vízum. Druhá varianta je udělat si po 30 dnech výlet za hranice Thajska a opět se vrátit zpátky. V současné době je možné do Thajska po zemi vstoupit 2x za rok. Při vstupu na pozemní hranici dostanete razítko na dalších 30 dní pobytu. Letecké vstupy nejsou omezené. Při vstupu do Thajska může být vyžadována letenka ze země. A mohou vám ji kontrolovat už při odletu z výchozí destinace. Jestliže přilétáte jen na jednosměrnou letenku, řešením je nákup nejlevnější letenky do sousední země. Někde se radí udělat jen rezervaci, kterou nezaplatíte, ale pozor takovou vám nemusejí uznat.

Jak si sehnat ubytování v Thajsku? Rezervace předem x na místě?

Zda si rezervovat ubytování předem, či na místě, záleží na míře vaší dobrodružnosti, potřebě komfortu i flexibility. Na prvních pár dní po příletu doporučuji rezervaci, budete unavení z cesty i z jet lagu a určitě se vám nebude chtít nikde běhat a shánět ubytování. Na rezervace ubytování v Thajsku se mi osvědčila nejlépe Agoda.com, která zde má velký výběr a lepší ceny. Jedinou výjimkou je Bangkok, zde mi funguje lépe Booking.com. Pro jistotu ale vždy porovnávám cenu na obou serverech. Pro další pobyt můžete buď provést rezervaci předem nebo shánět na místě. Obojí má svoje výhody a nevýhody. S rezervací nemusíte nikde nic shánět, může se vám ale stát, že se netrefíte do dobré lokality, ubytování nebude dle fotek apod. Bez rezervace jste flexibilnější a můžete si vybrat na místě, kde a co se vám líbí. Výjimkou jsou opět Vánoce, zde je rezervace předem jistější, levnější ubytování jsou pryč vždycky dříve. Co se týče cen ubytování, tak ta, která jsou na Agodě či Bookingu, na místě levněji s největší pravděpodobností neseženete. Můžete si ale najít ubytování, které na uvedených serverech není. Zde je pak šance na lepší cenu i možnost smlouvání. Jak to dělám já? Většinou si rezervuji v cílové lokalitě jen jednu noc, abych nemusela po příjezdu nic shánět a pak se na místě rozhoduji, zda pobyt prodloužím, či nikoli. Pokud si chcete vaše ubytování trochu zlevnit, zde najdete slevu 10% na Booking.com. Registrací a využitím podpoříte i mne a moje cestování, takže win-win pro obě strany.

Jak se přepravovat po Thajsku?

Kdo si nechce na dovolené přidělávat starosti, stačí se jednoduše obrátit na recepci vašeho hotelu či na nějakou agenturu na ulici a ti vás přepraví do destinace, do které potřebujete. Je to jednoduché, pohodlné, bez starostí. Kdo chce ušetřit a nevadí mu trocha dobrodružství a zařizování, má na výběr z několika možností:

  • autobus: autobusy jezdí po celém Thajsku do všech destinací a často. Pro rezervace můžete využít stránky busonlineticket. Nejlevněji ale vyjde nákup přímo na autobusovém nádraží, na většinu spojů stačí koupit lístek před odjezdem.
  • vlak: vlaky v Thajsku jsou rozděleny do tří tříd - první s lůžky, druhá s pohodlnými sedačkami a třetí s obyčejnými koženými lavicemi. První s lůžky je nejkomfortnější a klimatizovaná, zároveň i nejdražší. Druhá zlatý střed a třetí nejméně pohodlná a doslova za pár korun. Nepohodlí třetí třídy je vyváženo zážitky, které po cestě nasbíráte, cestují zde totiž převážně místní. Lístky lze koupit předem na stránkách thajských drah. Vlak je hodně oblíbený a proto v sezónně a do exponovaných míst (Chiang Mai, Surat Thani) kupujte lístky minimálně dva i více dní předem.
  • lodě: až na pár výjimek na ostrovy jinak nelze. Lístek na loď koupíte bez problémů v den odjezdu v přístavu nebo den před odjezdem ve vašem hotelu.
  • letadla: v Thajsku je celkem hustá síť vnitrostátních aerolinek, nejčastěji používané jsou nízkonákladovky Air Asia a Nok Air. Letenky na přelety se dají sehnat za ceny kolem 20 dolarů za jednu cestu a to i pár dní před odletem. Pozor ale na brzké ranní a večerní spoje, může být problém dostat se na/z letiště levnými shuttle busy a sdílenými taxi. Uvedené aerolinky nabízejí pro některé lokality i balíčky minivan + letadlo + loď.
  • taxi: na delší vzdálenosti poměrně drahá varianta, ale ve více lidech výměnou za komfort může být pro někoho akceptovatelná. Při rezervaci využívejte aplikaci Grab. Cenu budete vědět dopředu a nemusíte se s nikým dohadovat. To samé platí i na kratší vzdálenosti.
  • shuttle busy, songtaewy, tuk-tuky: používají se hlavně pro místní přesuny na kratší vzdálenosti. Nejlevnější varianta. U songtaew a tuk-tuku klidně smlouvejte, cena bývá obvykle vyšší, zvlášť v turistických místech. Shuttle busy mají cenu pevně danou.
Ko Lanta Thajsko

Kde si zařídím výlety?

V každé turistické destinaci je nepřeberné množství agentur, které nabízejí nepřeberné množství výletů. Většina ubytování nabízí zprostředkování výletů také. Stačí přijít a vybrat si. Vzhledem k šíři nabídky nejsou potřeba rezervace předem.

Jak se v Thajsku domluvím?

Na návštěvu Thajska nemusíte být nijak extra jazykově vybavení. Thajci angličtinou nijak extra dobře nevládnou, takže si vystačíte s naprostým základem. Je fajn naučit se pozdravit a poděkovat thajsky. Pokud byste měli obavy, že se v Thajsku nedomluvíte, můžete využít služeb Čechů, kteří zde žijí a organizují výlety. Stačí se zeptat na FB ve skupině Češi a Slováci v Thajsku.

Kdy je nejvhodnější jet do Thajska? Budu mít hezké počasí?

Thajsko je obrovské a zaručenou předpověď vám nikdo nedá. Obecně je ale nejlepší cestovní období prosinec až březen.

Musím se do Thajska očkovat?

Očkování povinné není. Je tedy na zvážení každého, zda se očkovat nechá nebo ne. Minimální cestovatelský základ je žloutenka a břišní tyfus. Záleží ale na vašem zdravotním stavu i destinacích, kam se chystáte. 

Zvládnu řídit skútr? Je potřeba řidičský průkaz na řízení skůtru v Thajsku?

Ano zvládnete, není to nic těžkého a je to zároveň nejlepší a nejflexibilnější způsob, jak si užít výlety a poznat Thajsko. Nezapomeňte na helmu, mezinárodní řidičský průkaz a kvalitní cestovní pojištění. Pro výběr a uzavření cestovního pojištění můžete využít srovnávač https://www.porovnej24.cz/cestovni-pojisteni. Je ovšem nutno říct, že doprava je leckde opravdu šílená, proto pokud si netroufáte, nepřeceňujte síly a raději si zaplaťte organizovaný výlet.

Kde všude se v Thajsku smlouvá?

Smlouvá se na tržnicích, u tuk-tuků, songtaewů i taxi. V kamenných obchodech se nesmlouvá. Autobusy, vlaky, shuttle busy i lodě mají pevnou cenu. Můžete zkusit smlouvat u výletů. Zvlášť v některých turisticky exponovaných lokalitách u pouličních prodejců jsou výlety předražené a smlouvání má smysl. Zkusit smlouvat můžete i u ubytování viz. odstavec výše. Nesmlouvá se v restauracích, pouličních jídelnách ani stáncích s jídlem.

Můžu jíst bez obav v pouličních stáncích? A je všechno jídlo pálivé?

Rozhodně jezte! Ano, někdo má slabší žaludek a kombinace pro nás nezvyklých surovin může (zvlášť při první návštěvě Thajska) vyvolat podráždění žaludku. Jídlo v pouličních jídelnách a stáncích se ale poměrně dost točí, takže riziko, že sníte něco zkaženého, je minimální. Problémy jsem měla vždy spíše z restaurací, než z pouličních jídelen, ve kterých se téměř výhradně stravuji. Když už vás nějaké problémy postihnou, v každé lékárně vám poradí. V případě obtíží přetrvávajících více dní ale vyhledejte lékaře. Co se týče pálivosti, kterou je Thajská kuchyně proslavená, nemusíte mít obavy. Existuje i spousta nepálivých jídel. A i když budete chtít ochutnat něco pálivého, stačí říct, že chcete jen "little chilli". Ostatně na dost místech se i ptají, když vidí cizince.

Pokud vám v článku něco chybí, napište a doplním nebo vytvořím další článek s odpověďmi. Příště se můžete těšit na přehled ostrovů Thajska včetně tipů na ubytování.


Předem děkuji za komentáře, podporu i sdílení :-)

You Might Also Like

0 komentářů